Ochrona znaków towarowych, czyli kilka słów o tym, jak zabezpieczyć swoją markę

Ochrona znaków towarowych, czyli kilka słów o tym, jak zabezpieczyć swoją markę

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak cenny dla jego firmy jest znak towarowy. Większość o tym wie i pamięta, dlatego od razu dokonuje rejestracji wybranego znaku towarowego, są jednak i tacy, dla których nie ma on takiej wartości, zatem nie widzą potrzeby jego rejestracji. Pojawia się więc pytanie: czy warto rejestrować znak towarowy a jeśli tak, to kiedy – na początku działalności czy jak firma się rozwinie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co to jest znak towarowy?

Zacznijmy może od tego, czym właściwie jest znak towarowy. Znak towarowy zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, może być każdym oznaczeniem, które można przedstawić w sposób graficzny, pod warunkiem, że oznaczenie to nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów drugiego przedsiębiorstwa. W praktyce znakiem towarowym może być więc wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub wybrany sygnał dźwiękowy.

Co to jest międzynarodowy znak towarowy?

Właściciele znaków towarowych mogą zarejestrować znak towarowy w Polsce, ale mają też prawo dokonać jego rejestracji w kilku krajach, w różnych systemach prawnych, z różnymi zestawami opłat i koniecznością angażowania kilku pełnomocników. Mają też trzecią opcję – mogą zastrzec znak towarowy firmy korzystając z tzw. Systemu Madryckiego. Wystarczy jedno zgłoszenie do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Rejestracja międzynarodowego znaku towarowego jest najszersza terytorialnie, gdyż pozwala zabezpieczyć prawo do używania zastrzeżonego znaku towarowego przedsiębiorstwa na terenie wybranych krajów z listy, która obejmuje aż 113 państw z obszaru całego świata. Aby zastrzec międzynarodowy znak towarowy należy dokonać zgłoszenia lub uzyskać rejestrację tego znaku w urzędzie patentowym kraju pochodzenia. W przypadku Polski jest to Urząd Patentowy RP. Potem z kolei należy złożyć wniosek o rejestrację międzynarodowego znaku towarowego, który również składa się za pośrednictwem krajowego urzędu patentowego. Wniosek ten jest później przekazywany do WIPO, gdzie sprawdza się jego prawidłowość. Kolejne kroki procedury zastrzegania międzynarodowego znaku towarowego zostały dokładnie opisane tutaj: https://zastrzezone.pl/ochrona-znaku-towarowego-na-swiecie/73,17,16.

Kiedy warto zarejestrować znak towarowy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i na ten moment nie wiesz, jakie produkty i usługi będziesz oferować, ponadto nie wystartowałeś ze sprzedażą towarów i usług, z rejestracją znaku towarowego możesz jeszcze poczekać. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Definicja znaku towarowego mówi nam, że ma on służyć do odróżnienia towarów i usług jednego przedsiębiorcy od towarów i usług innego przedsiębiorcy. Jeśli nie wiesz jakie towary i usługi będziesz mieć w swojej ofercie, nie wiesz też dla jakich towarów i usług będziesz używać swojego znaku towarowego. A produkty i usługi te musisz wskazać we wniosku o zastrzeżenie znaku towarowego, zgodnie z klasyfikacją nicejską.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku przedsiębiorców, którzy rozpoczęli już swoją działalność. Jeśli jesteś już na rynku, sprzedajesz swoje produkty lub usługi, od razu powinieneś zastrzec swój znak towarowy. Od momentu wejścia na rynek aż do chwili uzyskania stabilnej pozycji, ponosisz koszty związane z budowaniem marki i szeroko pojętym marketingiem. W działania inwestujesz nie tylko pieniądze, ale też mnóstwo swojego czasu i energii. Wielką stratą by więc było, gdyby nieuczciwa konkurencja dokonała kradzieży Twojego znaku towarowego, a tak się może przecież zdarzyć, jeśli w porę nie dokonasz jego rejestracji.

Jest jeszcze kilka argumentów skłaniających do rejestracji znaku towarowego, przeczytasz o nich tutaj: https://zastrzezone.pl/kiedy-rejestrowac-znak-towarowy/72,17,22.

Previous Boom mieszkaniowy może się zakończyć. W 2019 roku poziom cen zależny od zmian w prawie
Next Dlaczego OC ma różne ceny?

Może to Ci się spodoba

Rekordowe wyniki polskiego eksportu

W 2017 roku polskie firmy sprzedały za granicę towary za ponad 203 mld euro, w tym roku wyniki mogą być równie dobre. Poprawia się koniunktura u naszych głównych odbiorców w krajach UE,

Profesjonalne wsparcie dla firm – 4 cechy dobrego biura rachunkowego

Biuro rachunkowe to nie tylko prowadzenie bieżącej księgowości, ale wszechstronne wsparcie dla przedsiębiorcy. Oto 4 cechy, które są charakterystyczne dla najlepszych biur rachunkowych. Szybkość działania W większości biur standardem jest,

Mikro- i małe firmy mogą ubiegać się o pożyczki na innowacje. ARP oferuje im do 2 mln zł

Już nie tylko dużej i średniej wielkości przedsiębiorstwa, lecz także małe i mikrofirmy mogą się ubiegać o pożyczkę na korzystnych warunkach w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wsparcie może opiewać na kwotę do 2 mln zł. Jako

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!