Obowiązkiem gminy jest płacenie podatku od nieruchomości

Obowiązkiem gminy jest płacenie podatku od nieruchomości

Gmina płaci podatki od nieruchomości, których jest właścicielem. W ich skład wchodzą zarówno lokalizacje, które nie zostały wydane w posiadanie innym organom, jak również niepodlegające wyłączeniu z opodatkowania na mocy prawa.

Opłacenie podatków jest zadaniem posiadacza. Jeżeli gmina udostępni na podstawie umowy lokal, czy inny budynek, zostanie zwolniona z odprowadzenia podatku. Zawarcie kontraktu nie jest obowiązkiem, ponieważ ustawa jasno wskazuje, że uiszczenie stosownych opłat podatkowych jest zadaniem posiadacza, a nie właściciela posiadłości.

Z powyższego wynika, że gmina jest zobligowana opłacić podatek za wszystkie własnościowe obiekty, które nie zostały oddane innym organom. Obowiązują ją także opłaty za lokalizacje, które nie są zwolnione ani wyłączone z uiszczania podatku, ale są w posiadaniu gminy.

W rzeczywistości wątpliwości te są wynikiem niesprecyzowania zasad związanych z określaniem tożsamości organów zobowiązanych do uiszczania podatków od nieruchomości. Z tego względu organy podatkowe mają prawo domagać się opłat podatkowych od gminy.

Paula Honc
gazetafinansowa.net

Previous Jak Unia Europejska dba o bezpieczeństwo pieniędzy swoich obywateli?
Next Jakie będą stawki opłat interchange?

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Anulowanie fakturt VAT – kiedy możliwe?

Każda transakcja w firmie jest księgowana i poświadczana wystawieniem faktury w dwóch kopiach. Bywają przypadki, gdy faktura jest nieprawidłowo wypisana (posiada mylne informacje) lub klient wycofuje się z kupna (ma

Prawo podatkowe 0 Comments

Konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej terminowo

Każdy prowadzący w Polsce przedsiębiorstwo ma obowiązki wobec Skarbówki oraz ZUS-u. Sprawa dotyczy rozliczeń podatkowych. Według prawa konkretne deklaracje muszą być składane do wyznaczonych instytucji. Dodatkowo każdy z dokumentów powinien

Prawo podatkowe 0 Comments

Kiedy zapłacić podatek od zaliczki?

Bardzo często klienci płacą zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w sytuacji nie wykonania odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.

Prawo podatkowe 0 Comments

Zakup licencji kosztem podatkowym

Każda firma, oprócz podwładnych, potrzebuje maszyn i urządzeń, do efektywnego spełniania powinności. Aby usprawnić działanie wszystkich technologii warto zakupić dodatkowe programy, które umożliwią wprowadzenie dodatkowych opcji, poprawią jakość i skuteczność.

Prawo podatkowe 0 Comments

Skutki podatkowe zawieszenia działalności

W dzisiejszych czasach praktycznie każdego przedsiębiorcę rujnuje kryzys, ma kłopoty z terminowymi płatnościami, na koniec miesiąca wychodzi, że jest więcej wydatków niż dochodów. Nie ulega wątpliwości, że w najgorszych momentach

Prawo podatkowe 0 Comments

Jak długo trwa rok podatkowy?

Regulacje dotyczące podatku dochodowego nie podają pojęcia „rok podatkowy”. Rozumie się jednak, że jest to okres, w którym należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych. Podatnik może samodzielnie zdecydować, jakie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź