O co chodzi w zamówieniach przedkomercyjnych?

O co chodzi w zamówieniach przedkomercyjnych?

Krajowy przedsiębiorca musi walczyć o utrzymanie i ciągle zabiegać o nowych klientów. Czasami jednak nie ma pieniędzy na wypromowanie i sprzedaż niektórych produktów. Z tego powodu wybiera się tzw. zamówienia przedkomercyjne. Czym się charakteryzują i w jakich przypadkach są potrzebne?

Po pierwsze należy wspomnieć, że zamówienia przedkomercyjne są bezpośrednią gałęzią zamówień publicznych, aczkolwiek różnią się procedurami i realizacją zobowiązania. Oczywiście podstawy funkcjonowania są pokrewne, jednak nie wszystko odbywa się tak samo.

Zamówienia przedkomercyjne są wybierane, gdy komercjalizacja nie jest dostępna. Wówczas zamawiający tworzy plan projektowy i towarzyszy wykonawcy w pracach przygotowawczych. Dodatkowo deklaruje pomoc finansową w każdej fazie oraz konsultacje merytoryczne.

Na zakończenie warto wspomnieć, że producent ma prawo własności do złożonego produktu, chociaż nie musiał uczestniczyć w budowaniu modelu prototypowego. Polska wciąż nie posiada uregulowań prawnych pozwalających na wybieranie takich metod, ale posłowie myślą nad wdrożeniem ustawy w najbliższych latach.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Komentarz PLN: Złoty – stabilizacja wobec euro oraz słabość względem dolara
Next BOŚ w programie Karta Dużej Rodziny

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Jak zgłosić sprzeciw na czynności kontrolne?

W wyniku zmian wprowadzonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej został stworzony dodatkowy instrument służący przedsiębiorcom do obrony przed nadużyciami stosowanymi przez różne organy kontrolne. Sprzeciwem na czynności kontrolne jest

Mała firma 0 Comments

Na jakich warunkach można uzyskać urlop bezpłatny?

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę może przedstawiać wniosek o urlop bezpłatny. Oczywiście końcowa decyzja znajduje się w rękach przełożonego, który ocenia zasadność przydzielenie wolnego. Kiedy pracownik powinien

Mała firma 0 Comments

Charakterystyka rynku właściwego

Rynek właściwy czyli miejsce zbytu towarów i usług w różnych cenach i właściwościach jakościowych, z zachowaniem zdrowej konkurencji i zasad ochrony konsumentów. Jak jeszcze można charakteryzować rynek właściwy? Najprościej mówiąc

Mała firma 0 Comments

Czy polskie ustawy chronią nazwę firmy?

Nazwa spółki niejednokrotnie jest jej pierwszym znakiem rozpoznawczym na rynku. Gdy przedsiębiorstwo wypracuje sobie dobrą opinię, jest ona mocnym symbolem wyróżniającym ją od konkurencji. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym pokrzywdzony biznesmen

Mała firma 0 Comments

Kto okaże się rzetelnym menadżerem?

Poważne firmy i korporacje poszukują wykwalifikowanych pracowników na stanowiska kierownicze, którzy mają oczekiwane możliwości oraz wiedzę. Muszą zaprezentować potrzebne referencje oraz przebieg obranej ścieżki zawodowej. Jak wybiera się idealnego menadżera?

Mała firma 0 Comments

Wszystko o komunikacji wewnętrznej dobrej firmy

Średnie i duże firmy próbują sprawić, aby przepływ informacji był szybki, a zatrudnieni zawsze znali aktualności. Niestety nie w każdym przypadku mechanizm funkcjonuje prawidłowo i w zgodzie z intencją kierownika.

1 Comment

  1. Bartosz
    01 września, 16:30 Reply
    ' Polska wciąż nie posiada uregulowań prawnych pozwalających na wybieranie takich metod.. ' Polska wciąż jest 100 lat za murzynami - z całym szacunkiem, ale u nas wszystko dzieje się zbyt wolno.

Zostaw odpowiedź