Miękka windykacja w firmie

Miękka windykacja w firmie

Miękka windykacja to jeden ze skuteczniejszych sposobów na odzyskanie długów. Na czym polega, jak wykorzystać jej potencjał, dlaczego warto i czym się różni do klasycznej twardej windykacji – na te i inne pytania związane z miękką windykacją staramy się odpowiedzieć w tekście.

Miękka windykacja

Egzekwowanie długów to nieodzowny element prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie coraz więcej firm w tym zakresie sięga po nowoczesne narzędzia, oparte bardziej na sile perswazji, niż mocy przepisów prawa. Miękka windykacja to łagodny sposób na odzyskanie długów. Polega na mobilizowaniu płatników do terminowego regulowania swoich zobowiązań. Zanim jednak zdecydujemy się na twardą windykację, warto skorzystać z tej opcji, tym bardziej że miękka windykacja jest równie skuteczna, co dochodzenie swoich praw w sądzie.

Miękka windykacja – na czym polega?

Egzekwowanie długów przy pomocy narzędzi z zakresu miękkiej windykacji polega na przekonaniu dłużnika, że uregulowanie wierzytelności leży w jego interesie. To swego rodzaju wywieranie ciągłej presji i działania związane z uświadomieniem dłużnikowi, że dzięki spłacie zadłużenia, uniknie przykrych konsekwencji, które mogą w ostateczności doprowadzić jego firmę nawet do bankructwa. Negocjacje mają na celu ustalenie warunków spłaty długu, które zaakceptują obie strony.

Arsenał środków wykorzystywanych w miękkiej windykacji jest bardzo bogaty:

  • wysyłanie ponagleń (drogą tradycyjną, elektroniczną itp.).
  • wysyłanie sms przypominających.
  • przekonywanie do spłaty przy pomocy rozmowy telefonicznej
  • przekazanie informacji do rejestru dłużników.

Miękka windykacja – dlaczego warto?

Miękka windykacja, określana czasem prewindykacją, to próba odzyskania należności przed skierowaniem sprawy na drogę sądową. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że skorzystanie ze sposobów miękkiej windykacji nie zamyka nam możliwości dochodzenia swoich spraw w sądzie. Po prostu, w razie niepowodzenia działań z zakresu miękkiej windykacji, zawsze można powrócić do starych, sprawdzonych metod. Jednak, jak wskazują eksperci i przedsiębiorcy, przy umiejętnym wywieraniu nacisku i prowadzeniu negocjacji, droga sądowa w większości przypadków okazuje się zbędna. Miękka windykacja, nie dość, że jest tańsza niż przeprawa sądowa, to na dodatek nie mniej skuteczna. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby tą drogą odzyskać swoje należności, a nie wiedzą, od czego zacząć działania, mogą skorzystać z pomocy zawodowych negocjatorów lub sami posiąść wiedzę w tym zakresie. Umożliwiają to liczne szkolenia pokazujące, jak w praktyce wykorzystać potencjał miękkiej windykacji. Listę kursów z zakresu windykacji długów w przedsiębiorstwie można znaleźć na stronie https://eventis.pl/szkolenia/windykacja. Co istotne, przeciętny koszt takiego szkolenia to około 900-1500 zł, więc jest to stosunkowo niewielka inwestycja w porównaniu do korzyści, jakie firmie może przynieść usprawnienie procesów windykacyjnych.

Miękka windykacja a twarda

I choć w obu przypadkach celem jest skuteczne wyegzekwowanie długu, to miękka windykacja daje obu stronom pewne pole manewru. Nie dość, że pozwala na zawarcie ugody satysfakcjonującej zarówno wierzyciela, jak i dłużnika, to niewątpliwie jest mniej dolegliwa dla podmiotu mającego zaległości. Dzięki wejściu na drogę negocjacji, będących kluczowym elementem miękkiej windykacji, może próbować wywalczyć dogodne dla siebie warunki spłaty. W przypadku twardej windykacji na drodze sądowej te warunki ustali arbitralnie sąd. W większości przypadków nie będą one spójne z planami dłużnika.

Podsumowanie

Miękka windykacja to bardzo skuteczny i efektywny (zdecydowanie tańszy niż droga sądowa) sposób na odzyskanie wierzytelności. Dzięki negocjacjom można ustalić warunki spłaty zadowalające obie strony. A co najważniejsze to sposób, który nie generuje niepotrzebnych emocji, które zawsze towarzyszą sprawie sądowej.

Previous Jak wybrać najkorzystniejszą chwilówkę?
Next Najlepsze programy do projektowania CAD

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Spadki na giełdach nie muszą oznaczać końca hossy. Może to być chwilowe zjawisko

Początek lutego przyniósł gwałtowną przecenę na światowych rynkach akcji. Kilkuprocentowe spadki na amerykańskich parkietach w czasie jednej sesji zaniepokoiły rynki i spowodowały wyprzedaż akcji na całym świecie. Spadki dotknęły również giełdę w Polsce. Jednak

Wiadomości 0 Comments

Wiosną i latem większe zagrożenie kradzieżami i zdarzeniami pogodowymi

Wyjazdy weekendowe i wakacyjne to okazja dla złodziei. Miesiące wiosenne i letnie to także okres, kiedy rośnie ryzyko szkód spowodowanych anomaliami pogodowymi. Choć zdarzeniom losowym nie zawsze można zapobiec, to ubezpieczenia pozwalają uzyskać środki

Wiadomości 0 Comments

Rosną ceny i konsumpcja gazu w Polsce. Taka tendencja będzie się utrzymywać

Mimo zbliżającego się sezonu letniego nic nie wskazuje na to, że ceny gazu ziemnego będą spadać – podkreśla Ireneusz Sawicki z gazowniczej spółki Handen. Na wzrost cen wpływa m.in. sytuacja na sąsiednich

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!