Miedź najtańsza od ponad 5 lat – raport surowcowy

Miedź najtańsza od ponad 5 lat – raport surowcowy

Wczorajsza sesja wpisuje się w ciąg spadków na rynkach surowcowych. We wtorek przeważał na nich kolor czerwony – odzwierciedlił to indeks CRB, którego wartość spadła o 0,51% do poziomu 219,70 pkt. Liderami zniżek były miedź i kukurydza.

Gwałtowna przecena miedzi

Wczoraj prawdopodobnie najbardziej emocjonującym rynkiem spośród wszystkich surowców był rynek miedzi. Notowania tego metalu w USA tąpnęły w dół o 4,4%, a jeszcze mocniej została przeceniona miedź w Londynie. Dzisiaj rano gwałtowna zniżka jest kontynuowana.

Sytuacja obserwowana ostatnio na rynku miedzi jest związana w dużym stopniu z sytuacją techniczną na wykresie miedzi. W Londynie notowania tego metalu przebiły w dół psychologiczny poziom wsparcia 6000 USD za tonę, co doprowadziło do uruchomienia lawiny zleceń stop-loss i pogłębienia spadków. Później notowania dotarły do rejonu 5500 USD za tonę, gdzie uruchomiona została kolejna spora porcja stop-lossów.

W Stanach Zjednoczonych również można mówić o przebiciu w dół ważnych technicznych poziomów wsparcia. Pierwszym z nich był rejon 2,75 USD za funt, wyznaczony przez linię średnioterminowego trendu spadkowego. W tych okolicach nastąpiła kilkudniowa konsolidacja notowań miedzi, jednak później cena tego metalu skierowała się z powrotem na południe. Kolejnym, przebitym wczoraj, poziomem technicznego wsparcia był rejon 2,71-2,72 USD za funt, a więc lokalne minimum z czerwca 2010 r. Po jego przebiciu w dół, spadek cen miedzi w USA przyspieszył.

W rezultacie, obecnie notowania miedzi, zarówno w Londynie, jak i w Stanach Zjednoczonych, znajdują się na najniższym poziomie od 5 i pół roku. Po silnej przecenie możliwe jest techniczne odreagowanie w najbliższych dniach, aczkolwiek ogólnie spadek cen miedzi odzwierciedla też sytuację fundamentalną na rynku tego metalu, która sprzyja stronie podażowej (niepewność co do globalnego wzrostu gospodarczego, duże wydobycie miedzi w kopalniach).

1

Wykres 1. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

Spóźniona przecena kukurydzy

Tymczasem wczorajsza przecena na rynku kukurydzy była prawdopodobnie spóźnioną reakcją inwestorów na poniedziałkowe dane amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). Departament podał bowiem, że zapasy kukurydzy w USA 1 grudnia znalazły się na poziomie 11,203 mld buszli, co oznacza, że były one największe w historii.

Podobne informacje pojawiły się zresztą w kontekście rynku soi. O ile jednak soja została wyraźnie przeceniona już w poniedziałek, o tyle cena kukurydzy dopiero wczoraj skierowała się na południe. Wiązało się to także z większą aktywnością funduszy właśnie we wczorajszym dniu – instytucje te zmniejszały wielkość swoich pozycji na rynku kukurydzy. Pokazuje to, że po paru miesiącach optymizmu, dane USDA przypomniały inwestorom, że fundamenty na rynkach zbóż sprzyjają wciąż stronie podażowej.

2

Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Pożyczka w Alior Banku na 5% dla każdego
Next Poranny komentarz walutowy – EBC gotowe do wystrzału

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Surowce: Sesja uspokojenia

Złoto w dniu wczorajszym konsolidowało się w okolicach środowego zamknięcia tj. na poziomie 1558$. Większych zmian nie obserwowaliśmy. Od 1 października 2012 r. cena porusza się w kanale spadkowym, a

Analizy surowców 0 Comments

Krótkoterminowe odreagowanie

W dniu wczorajszym cały rynek surowców odreagował po dwóch dniach bardzo silnych spadków. Złoto wzrosło o 20$, co jest tylko minimalnym odreagowaniem po wcześniejszym dwusesyjnym spadku wielkości 214$. Trend jest

Analizy surowców 0 Comments

Zapasy ropy w USA – pozytywne zaskoczenie – raport surowcowy

Środa na rynkach surowcowych była dniem wzrostów. Notowania indeksu CRB zwyżkowały aż o 2,07%, docierając na koniec wczorajszej sesji do poziomu 223,58 pkt. W dużej mierze bykom pomógł słabszy dolar.

Analizy surowców 0 Comments

Nerwowo na rynku ropy

Poniedziałek przyniósł uspokojenie nastrojów na rynkach. Główne pary walutowe z eurodolarem na czele, odnotowały niewielkie zmiany względem piątkowych zamknięć. Po raz kolejny traciły natomiast amerykańskie giełdy. Brak znaczących publikacji makroekonomicznych

Analizy surowców 0 Comments

Rynek ropy chce wzrostów?

Zgodnie z przewidywaniami, pod nieobecność brytyjskich i amerykańskich inwestorów rynki walutowe zachowywały się wczoraj spokojnie. Podobnie rynki towarowe. Wyraźne wzrosty odnotowała natomiast giełda w Warszawie. Zachowanie indeksów w Polsce można

Analizy surowców 0 Comments

Spekulacje na temat działań OPEC – raport surowcowy

Pod koniec poprzedniego tygodnia na rynkach towarowych było widać sporo koloru zielonego. Podrożała m.in. ropa naftowa, która pociągnęła w górę wartość indeksu CRB. W piątek notowania tego indeksu wzrosły o

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź