Lekko spadkowy początek tygodnia na PLN przy nikłych obrotach

Lekko spadkowy początek tygodnia na PLN przy nikłych obrotach

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę dalszej korekty spadkowej na wycenie polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1619 PLN za euro, 3,0492 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4083 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ponownie spadają i wynoszą aktualnie 3,687% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło korekcyjne osłabienie polskiej waluty z uwagi na stosunkowo mocne piątkowe zamknięcie. Ruch ten był jednak ograniczony głównie z uwagi na niski poziom aktywność uczestników obrotu z powodu dnia wolnego od handlu w Londynie oraz USA. Ponadto krajowe dane dot. sprzedaży detalicznej w kwietniu (8,4% r/r wobec oczek. 9,1% r/r) zostały przyjęte neutralnie przez rynek. Warto jednak zwrócić uwagę na ponownie drożejący polski dług – po okresie lokalnej realizacji zysków ponownie znaleźliśmy się w rejonie 3,68% z wyraźnymi szansami na zejście niżej. Prawdopodobnym powodem ponownych transferów w kierunku obligacji są założenia, iż EBC w czerwcu zdecyduje się na obniżki stóp procentowych w rejon ujemnych wartości. Próba rozegrania takiego scenariusza będzie pozytywna dla polskich aktywów, w tym dla złotego, który ostatnio korzystał z podobnych impulsów obniżających poziom awersji do ryzyka na rynkach.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makro z rynku krajowego. Lokalni inwestorzy dopiero w piątek otrzymają szacunki (GUS) dot. PKB za I kw., które pozwolą ocenić strukturę wzrostu. Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami wystąpienia P. Praeta (12:00) oraz M. Draghiego (16:00) z EBC oraz serii popołudniowych publikacji z USA.

Z rynkowego punktu widzenia próba korekcyjnego rozpoczęcia tygodnia wskazuje, iż może dojść do dalszego pogłębienia tego ruchu w kierunku 4,17 PLN za euro. Na korzyść złotego działa jednak fakt, iż wczorajszy handel odbywał się przy ograniczonej aktywności inwestorów, stąd realne nastroje powinniśmy poznać dopiero dzisiaj. Prawdopodobnie ponownie należy z uwagą obserwować parę USD/PLN, która najprawdopodobniej ustali krótkoterminowy trend na parach ze złotym.

1
2
3

 

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Previous Przegląd poranny 27 maja
Next Sposoby na lepszą lub gorszą zdolność kredytową

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – co zrobi FED

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym zapowiada się niezwykle emocjonująco z uwagi na przedpołudniowe dane z rynku brytyjskiego, a także ze względu na wieczorne posiedzenie FED, po którym odbędzie się konferencja

Komentarze rynkowe 0 Comments

Część członków RPP wskazywała w VII na cięcie stóp – sprawozdanie

Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w lipcu niektórzy jej członkowie wskazywali, że najbliższym czasie może być konieczne obniżenie stóp procentowych, podał Narodowy Bank Polski w sprawozdaniu z lipcowego posiedzenia RPP.

Komentarze rynkowe 0 Comments

Kolejne tąpnięcie w Chinach

Na rynkach azjatyckich nadal jest nerwowo. Sytuacja na japońskim Nikkei nieco się ustabilizowała, ale palmę pierwszeństwa przejmują Chiny. Najważniejszy tamtejszy indeks traci czwarty dzień z rzędu. Rosną też premie na

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lekkie osłabienie polskiej waluty w ślad za zniżką na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1894 PLN za euro, 3,2611 PLN

Komentarze rynkowe 0 Comments

G4 FX: to może być interesujący dzień na GBP/USD

Przy Kwartalnym Raporcie o Inflacji Banku Anglii i sprzedaży detalicznej z USA w kalendarium zapowiada się na dużą zmienność na GBP/USD. Możemy obserwować cofnięcie po pierwszym, a do drugiego poprzeczka

Komentarze rynkowe 0 Comments

Rekordy na Wall Streetnie wystarczą Europie

Indeksy na Starym Kontynencie zaczną sesję od spadku po tym jak wczoraj ocierały się o rekordy hossy. Rynki czekają na wynik posiedzenia ECB i dane o dynamice PKB z USA.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź