Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim – zalety i wady

Kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim – zalety i wady

ING Bank Śląski S.A. jest jednym z największych banków w Polsce. Jego oferta obejmuje również kredyty hipoteczne. Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie warte uwagi? Przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się bliżej warunkom oferowanym przez tę instytucję finansową. Proponowany kredyt ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Jeśli planujesz zakup nieruchomości, zapewne poszukujesz sposobu na sfinansowanie tej inwestycji. Jako że to decyzja, która będzie obciążać Twój domowy budżet przez wiele lat, warto dokładnie przyjrzeć się warunkom oferowanym przez banki. Pamiętaj, że istotna jest nie tylko wysokość prowizji i odsetek, ale także dodatkowe koszty i wymagania oraz ułatwienia, jakich możesz się spodziewać. Jak w tych aspektach wypada ING Bank Śląski? Oto najważniejsze cechy oferty. Pamiętaj, że analizie poddajemy ogólne zasady współpracy z bankiem – bieżące promocje mogą się zmieniać, jednak warunki brzegowe pozostają podobne.

Szukasz informacji o kredycie i profesjonalnego doradztwa? Poznaj więcej szczegółów na blogkredytowy.pl/2018/01/kredyt-hipoteczny-w-ing-bank-slaski/

Dla kogo jest kredyt hipoteczny w ING – źródła dochodu i ograniczenia wiekowe

Choć zabezpieczeniem każdego kredytu hipotecznego jest sama nieruchomość, bank dokładnie weryfikuje zdolność kredytową ubiegających się o finansowanie. Przy składaniu wniosku uwzględniane są dochody, które wnioskodawca może uzyskiwać z tytułu:

 • umowy o pracę – zarówno na czas nieokreślony (gdy umowa trwa min. 3 miesiące), jak i określony (jeśli rozpoczęła się min. 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, a kończy się nie wcześniej niż 12 miesięcy po tym terminie),
 • mianowania (np. nauczyciele),
 • powołania,
 • kontraktu menedżerskiego,
 • działalności gospodarczej – jeśli była prowadzona przez min. 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
 • świadczeń emerytalno-rentowych.

Warto przy tym podkreślić, że akceptowany jest także dochód uzyskiwany na podstawie zasiłku macierzyńskiego, o ile wnioskodawczyni otrzymuje go w związku z umową o pracę. Nie są za to akceptowane dochody z tytułu umów cywilno-prawnych, a więc m.in. umowy o dzieło czy umowy zlecenia. 

Należy także pamiętać, że bank wprowadził spore ograniczenie wiekowe dla wnioskodawców – spłata kredytu musi zakończyć się przed osiągnięciem przez wnioskodawcę 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn). W porównaniu z ofertą innych banków jest to dość restrykcyjne rozwiązanie.

Warto pamiętać, że ograniczenie wiekowe, o którym mowa, odnosi się do tego, czy bank uwzględni dochody danego wnioskodawcy przy rozpatrywaniu wniosku, czy też nie. 

Ile musisz zainwestować, biorąc kredyt hipoteczny w ING?

Minimalny wkład własny w inwestycję wynosi 20% wartości nieruchomości. Warto pamiętać, że musi być on wpłacony:

 • gotówką w przypadku klasycznego kredytu hipotecznego,
 • w formie działki i wykonanych nakładów pracy, gdy kredyt ma charakter hipoteczno-budowlany (jest na wybudowanie domu).

Nie są za to akceptowane wkłady własne w postaci zabezpieczenia na innej nieruchomości, środków na książeczce mieszkaniowej czy różnicy między wartością z wyceny nieruchomości a jej ceną transakcyjną.

Pamiętaj, że wycena nieruchomości w ING jest obowiązkowa. Może ją wykonać rzeczoznawca bankowy (za z góry określoną stawkę) lub inny wybrany przez Ciebie, który przeszedł szkolenie bankowe.

Jakie dodatkowe warunki należy spełnić, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny w ING?

Maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat. Wymagane jest oczywiście ubezpieczenie nieruchomości, która stanowi przedmiot kredytu hipotecznego. Warto pamiętać, że nie trzeba (ale można) je wykupić w ING – także w wersji rozszerzonej, która pozwoli obniżyć nieco prowizję bankową.

Bank za cenę korzystniejszych warunków finansowych zachęca również kredytobiorców do zakupienia ubezpieczenia na życie, a także ubezpieczenia od utraty pracy. Wykupienie przynajmniej tego pierwszego w ING (wysokość stawki jest uzależniona od wysokości kredytu) pozwala na skorzystanie z warunków promocyjnych, a więc np. obniżonej prowizji czy oprocentowania. Warto przy tym podkreślić, że o ile stawki ubezpieczeń na życie dla osób przed 50. rokiem życia są dość atrakcyjne, o tyle dla osób, które przekroczyły ten próg wiekowy znacząco wzrastają.

Jest również opcja otworzenia konta w ING – decydując się na to rozwiązanie i przelewając min. 2000 zł miesięcznie na rachunek, również można skorzystać z korzystniejszych stawek.

Wcześniejsza spłata możliwa już od pierwszego dnia bez dodatkowych opłat

Istotną zaletą kredytu hipotecznego w ING jest możliwość nadpłacania go, a nawet spłacenia w całości bez uiszczania dodatkowej prowizji już od pierwszego dnia po uruchomieniu kredytu. Każda nadpłata skutkuje zaś ponownym przeliczeniem przez bank kapitału oraz rat kapitałowo-odsetkowych. 

Inne zalety kredytu hipotecznego w ING to:

 • możliwość wyboru stałego lub zmiennego oprocentowania,
 • przyjazny system bankowości elektronicznej, który zapewnia możliwość łatwego kontrolowania, jak i automatyzacji spłaty,
 • niski koszt ubezpieczenia pomostowego, 
 • możliwość skorzystania z dodatkowych środków na dowolny cel w ramach kredytu.

Warto jednak pamiętać o tym, że w tym banku: 

 • dość długo czeka się na wydanie ostatecznej decyzji o przyznaniu kredytu, 
 • nie ma możliwości negocjowania dodatkowych obniżek marży oraz innych opłat,
 • koszt ubezpieczenia na życie jest stosunkowo wysoki.

Czy zatem kredyt hipoteczny w ING jest rozwiązaniem dla Ciebie? Weź pod uwagę wszystkie „za” oraz „przeciw” i podejmij decyzję samodzielnie lub korzystając z pomocy eksperta.

Previous Organizacja eventów – samodzielnie czy z profesjonalną pomocą?
Next Perspektywy polskiej gospodarki na 2019 rok wciąż pozytywne

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Raiffeisen Polbank zastosuje ujemną stawkę referencyjną dla kredytów w CHF

Raiffeisen Polbank, uwzględniając interesy kredytobiorców, którzy posiadają zobowiązania we franku szwajcarskim, zdecydował o zastosowaniu ujemnej wartości stawki referencyjnej LIBOR. Oznacza to, że nie będą miały zastosowania postanowienia umowne, dające bankowi

Bankowość 0 Comments

W stronę bankowości mobilnej: lokaty w IKO

Użytkownicy IKO mogą od dziś korzystać z kolejnej funkcji bankowości mobilnej – otwierać lokaty z poziomu aplikacji w swoim telefonie, w dowolnym miejscu i czasie. PKO Bank Polski przygotował ofertę

Bankowość 0 Comments

„Tatra banka” liczy korzyści z wprowadzenia biometrii głosowej w obsłudze klienta

– Nuance Communications ogłosił dzisiaj pierwsze wyniki podsumowujące wdrożenie biometrii głosowej w słowackim banku Tatra banka, należącym do Grupy Raiffeisen. Rok temu bank wdrożył w swoim call center rozwiązanie biometrii

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!