Kiedy można mówić o odpowiedzialności cywilnej?

Kiedy można mówić o odpowiedzialności cywilnej?

Każdy mieszkaniec Polski powinien posiadać odpowiedzialność cywilną. Najprościej to ujmując ponosi konsekwencje swoich czynów i potrafi przewidywać skutki różnych zachowań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna? Do czego zmusza?

Na początek warto wyjaśnić, że w obecnie funkcjonującym prawie wyróżnić można odpowiedzialność kontraktową, która odnosi się do pokrywania odszkodowania za niedotrzymanie warunków umowy. Poza tym dość znana jest także odpowiedzialność deliktowa, która ma miejsce, gdy dochodzi do wyrządzenia szkody.

Odpowiedzialność cywilną powinna brać na siebie osoba prywatna, firma, a nawet instytucje skarbowe i urzędy państwowe. Wszystko zależy od postanowień zawartych w umowie i omówionych warunków współpracy.

Nie może zatem zaskakiwać fakt, że zarządzono ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Stanowi ono bowiem asekurację w razie spowodowania szkody i możliwą wypłatę należnego zadośćuczynienia.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous O czym pamiętać podczas pisania zażalenia?
Next Charakterystyka spółki partnerskiej

Może to Ci się spodoba

Rząd rozważa oskładkowanie studenckich umów-zleceń. Zmiany mogą być korzystne dla rynku pracy

Pracodawcy nie muszą dziś odprowadzać do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne pracowników przed 26 rokiem życia, którzy wciąż kontynuują naukę. Niedługo może się to zmienić. Rząd rozważa możliwość oskładkowania studenckich umów-zleceń.

Rolnictwo, ogrodnictwo i turystyka czekają na wdrożenie dyrektywy o pracownikach sezonowych

Przepisy o pracownikach sezonowych mają znacznie ułatwić przyjmowanie cudzoziemców do pracy. Dyrektywa będzie dotyczyć obcokrajowców pracujących w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Uprości procedury związane z wydawaniem zezwoleń na pracę, wydłuży możliwości pracy sezonowej do

Prawo pracy 0 Comments

Od przyszłego roku zmienią się zasady zatrudniania pracowników spoza UE

Rolnicy czy właściciele firm budowlanych korzystających z usług wykonawców ze Wschodu będą musieli przygotować się na zmianę przepisów. Od nowego roku zamiast oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca spoza Unii wprowadzone zostaną zezwolenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!