Kiedy lekarz musi odpowiadać za swoje czyny?

Kiedy lekarz musi odpowiadać za swoje czyny?

Praktycznie każdy lekarz, który prowadzi prywatny gabinet opieki zdrowotnej uważany jest za przedsiębiorcę i musi wykonywać wszystkie zobowiązania skarbowe. Poza tym ponosi odpowiedzialność za jakość wykonanych usług oraz pozostawać w zgodzie z zapowiedziami. Czy lekarza można oskarżyć o niewłaściwe lub szkodliwe działanie? Jak pacjent może ubiegać się o swoje prawa?

Zgodnie z funkcjonującym w kraju prawem lekarze zobowiązani są do zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Mają na celu przeniesienie wszystkich możliwych roszczeń z lekarza na firmę ubezpieczeniową.

Właściciele, którzy mają gabinety opieki medycznej mogą ubezpieczyć się od pomyłek lekarskich, źle przeprowadzonego zabiegu, nieoczekiwanego wypadku przy pracy lub pozostałych nieprawidłowości w czasie wykonywania usług medycznych.

Gdy pacjent zdecyduje się na dochodzenie swoich praw oraz złoży wniosek o odszkodowanie musi mieć dokumentację, która zatwierdzi błędy lekarza. Tylko w przypadkach bezspornych i jasnych firmy ubezpieczeniowe wypłacają należne środki.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous EUR/USD: sytuacja techniczna
Next Jak obsługiwać trudnych klientów?

Może to Ci się spodoba

W jaki sposób pisma sądowe docierają do adresata?

Od 2009 roku funkcjonują nowe przepisy obejmujące zasady przekazywania pism sądowych. Wprowadzono udoskonalone procedury przechowywania listów na poczcie oraz wydłużono okres czekania na odbiór korespondencji. Jak aktualnie wygląda sprawa przesyłania

Prawnicy podzieleni w sprawie powołania B. Misiewicza do rady nadzorczej PGZ

Od początku września kontrowersje budzi powołanie rzecznika ministra obrony narodowej Bartłomieja Misiewicza do rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zdaniem polityków młody dyrektor nie ma do tego kompetencji. Według Pawła Rymarza, partnera

Czym charakteryzuje się zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to prawnie ustanowione usuwanie szkód o charakterze materialnym lub niematerialnym. Wielkość rekompensaty oraz metody spłaty zależą są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można starać się o przyznanie zadośćuczynienia?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!