Kiedy dochodzi do przesłuchania?

Kiedy dochodzi do przesłuchania?

Praktycznie uczestnik lub świadek wydarzenia, w którym popełniono przestępstwo, kierowany jest na przesłuchanie. Następuje w ramach wniosku sądu lub po sformułowaniu zarzutów. Jak przebiega przesłuchiwanie podejrzanego?

Na początku każdego przesłuchania podejrzany jest informowany o swoich prawach i powinnościach oraz możliwości ewentualnej odmowy składania zeznań. Oprócz tego musi podpisać dokument jako świadectwo otrzymanych wskazówek.

Po zamknięciu formalności przesłuchanie przechodzi do części właściwej. Przede wszystkim padają pytania osobiste: imię i nazwisko, miejsce zameldowania, aktualny pracodawca, wysokość wynagrodzenia, stan cywilny, ilość potomków, stan zdrowia oraz posiadane dobra majątkowe. Później prokurator przedstawia zarzuty i prosi o odniesienie się do przytoczonej treści.

Warto wiedzieć, że jeśli zarzuty są nieprawdziwe przesłuchiwany może dołączyć wyjaśnienia oraz przedstawić swoją wersję zdarzeń. Na zakończenie wydawany jest protokół z przesłuchania, który jest skrótem z przebiegu całego spotkania.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Czy Ukraina pogorszy nastroje w dłuższym terminie?
Next Czym charakteryzuje się zażalenie?

Może to Ci się spodoba

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy powołuje się anonimowego świadka?

W obowiązującym prawie typizacja przestępstw jest bardzo szeroka. W każdym przypadku ogromną rolę odrywają świadkowie, którzy znają ciąg zdarzeń i mogą przekazać wiele drobiazgów. Bywają natomiast sytuacje niebezpieczne i procesy

Sprawy karne 0 Comments

Czym zajmuje się kurator sądowy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma stanowić karę za dokonane działania. Czasami jednak dodatkowo stosuje się dozór kuratora sądowego, który musi kontaktować się ze skazanym. Jakie obowiązki musi

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy można przeszukiwać osoby niepełnoletnie?

Przeszukanie to czynność wykorzystywana w celu sprawdzenia lub wykrycia groźnych przedmiotów lub środków odurzających. Zazwyczaj wybierana w stosunku do osób dorosłych, które działają podejrzanie lub dotychczas niewłaściwie reagowali. Jak procedura

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy uzasadnienie jest konieczne?

Najczęściej każda sprawa sądowa kończy się ogłoszeniem wyroku. Zazwyczaj jest to krótka informacja o ustanowieniu winnego, skutkach karnych oraz ustaleniach sądu. Czasami zdarza się, że strony wnioskują o dostarczenie uzasadnienia.

Sprawy karne 0 Comments

Czym zajmuje się straż miejska?

Straż miejska zrodziła się, aby zajmować się mniej groźnymi czynami niż policja, przede wszystkim prawem drogowym. Posiada prawo do wypisywania mandatów karych oraz pozostałe uprawnienia związane z interwencjami. Dwa lata

Sprawy karne 0 Comments

W jakich przypadkach ponosi się odpowiedzialność cywilną?

Każdy obywatel kraju musi posiadać odpowiedzialność cywilną. Najogólniej mówiąc oznacza to, że ponosi rezultaty swoich czynów i potrafi prognozować skutki różnych działań. Czym jeszcze jest odpowiedzialność cywilna? Do czego zobowiązuje?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź