Kasy fiskalne 2020 – co czeka przedsiębiorców w przyszłym roku?

Kasy fiskalne 2020 – co czeka przedsiębiorców w przyszłym roku?

W maju 2019 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o VAT i nowelizacja prawa o miarach. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność wymiany dotychczas używanej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online. Którzy przedsiębiorcy już od stycznia 2020 r. będą rejestrować sprzedaż za pomocą nowych urządzeń?

Nowe przepisy o kasach fiskalnych online

Nowelizacja ustawy o VAT i prawa o miarach obowiązująca od 1 maja 2019 r. nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki w zakresie rejestrowania transakcji sprzedaży produktów i usług – muszą oni zaopatrzyć się w kasy fiskalne online. Zgodnie z zapowiedziami zmiany w tym zakresie nie nastąpią od razu, ale ich wdrażanie zostanie rozłożone na następne lata. Dzięki temu przedsiębiorcy mają czas, by dostosować się do nowych przepisów.

Pierwsza grupa przedsiębiorców zacznie korzystać z kas fiskalnych online już od stycznia 2020 r. Urządzenia te będą przesyłać informacje o każdej zaewidencjonowanej transakcji do Centralnego Repozytorium Kas. Jest to system teleinformatyczny fiskusa, który również został utworzony na podstawie nowych przepisów. Dzięki gromadzeniu informacji o transakcjach, pracownicy skarbówki będą mieli pełny wgląd do danych, na podstawie których można ustalić m.in. wysokość podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego.

Kasy fiskalne online – harmonogram wprowadzania

Zmiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online nie obejmie wszystkich przedsiębiorców w tym samym czasie. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów przewidziane są trzy terminy:

  • od 1 stycznia 2020 r. kasy online pojawią się w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych oraz w punktach sprzedaży benzyny, oleju napędowego i gazu do napędu silników spalinowych,
  • od 1 lipca 2020 r. z kas online będą mieli obowiązek korzystać przedsiębiorcy prowadzący stacjonarne placówki gastronomiczne (w tym również te, które działają sezonowo) i hotele oraz firmy zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i paliw stałych wytwarzanych z węgla, koksu lub półkoksu, a przeznaczonych do celów opałowych,
  • od 1 stycznia 2021 r. obowiązek używania kas fiskalnych online obejmie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, firmy budowlane, gabinety lekarskie i dentystyczne, podatników świadczących usługi prawnicze i firmy, których działalność jest związana z poprawą kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).

Zgodnie z założeniami fiskusa obowiązek korzystania z kas fiskalnych online obejmie wszystkich przedsiębiorców do stycznia 2023 r. W pierwszej kolejności do używania tych urządzeń mają być zobowiązane firmy działające w branżach, w których najczęściej dochodzi do nieprawidłowości.

Wymieniasz kasę fiskalną? Skorzystaj z ulgi

Wejście w życie nowych przepisów nie spowodowało, że przedsiębiorcy nie mogą już kupić tradycyjnych urządzeń rejestrujących sprzedaż. Do 30 czerwca 2019 r. w sprzedaży dostępne były kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii. Dłużej, bo do 31 grudnia 2022 r. kupić będzie można kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii. Przedsiębiorcy, którzy nabędą te rodzaje kas, nie będą mogli jednak skorzystać z ulgi.

Ulga na zakup kasy fiskalnej przysługuje przedsiębiorcom kupującym urządzenia typu online. Utrzymana została rekompensata w wysokości 90 proc. ceny netto zakupu kasy, ale nie więcej niż 700 zł.

Kasy fiskalne online – bez zmian dla konsumentów

Wprowadzenie kas fiskalnych online, które będą przesyłać informacje o transakcjach do wspomnianego wyżej Centralnego Repozytorium Kas, jest kolejnym działaniem na rzecz uszczelnienia system podatkowego. Czy korzystanie przez przedsiębiorców z nowych urządzeń będzie się wiązało ze zmianami również dla konsumentów? Wszystko wskazuje na to, że nie.

Jak dotychczas konsumenci odwiedzający punkty handlowo-usługowe pozostaną anonimowi. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy nabywca przy dokonywaniu transakcji poda swój numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Previous Jak utrzymać porządek w dokumentach?
Next Banki zwiększają inwestycje w ochronę przed oszustwami finansowymi

Może to Ci się spodoba

W 61 proc. dużych firm doszło do wycieku danych przez brak zabezpieczeń w urządzeniach drukujących

W tym roku 61 proc. dużych firm w Stanach Zjednoczonych i Europie zgłosiło wyciek danych spowodowany brakiem zabezpieczeń w urządzeniach drukujących. Dostęp do wrażliwych danych przez osoby nieuprawnione może mieć poważne skutki dla przedsiębiorstwa, wśród

80 proc. Polaków pozytywnie ocenia efekty działania funduszy UE

Ponad 90 proc. gmin w Polsce skorzystało lub korzysta z funduszy unijnych. Przez to pośrednimi beneficjentami środków z Unii Europejskiej jest zdecydowana większość społeczeństwa. To z tego powodu ponad 80 proc. Polaków pozytywnie ocenia

Komputronik chce być prywatną firmą i wycofuje się z giełdy

Większościowi akcjonariusze firmy Komputronik, polskiej sieci sklepów oferujących m.in. sprzęt komputerowy, podjęli decyzję o zamiarze całkowitego przejęcia spółki i wycofaniu jej z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Rodzina Buczkowskich chce długoterminowo zaangażować się w rozwój

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!