Kapitał inwestycyjny bez pomocy banku

Kapitał inwestycyjny bez pomocy banku

Coraz większe grono inwestorów przekonuje się do innych niż bankowe form pozyskiwania kapitału. Eksperci twierdzą, że zmienia się także krajobraz instrumentów inwestycyjnych z uwagi na większą aktywność inwestorów.

Jak wynika z opublikowanego niedawno raportu Keralla Research „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce”, przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego, coraz więcej przedsiębiorców dostrzega możliwości pozyskiwania kapitału inne niż kredyt bankowy czy limit na koncie. Jednocześnie autorzy raportu podkreślają ogólną niechęć małych i średnich przedsiębiorców do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Niestety, bez kapitału inwestycyjnego przedsiębiorcy często mają bardzo ograniczone możliwości skalowania biznesu.

Środki dla startupów

Jak wynika z najnowszej edycji cyklicznego badania przeprowadzonego przez fundację Startup Poland „Polskie startupy 2017”, najpopularniejszym źródłem zewnętrznego finansowania dla młodych firm są krajowe lub zagraniczne fundusze venture capital, pieniądze publiczne pochodzące ze środków unijnych (PARP lub NCBiR) czy też kapitał prywatny zebrany od krajowych lub zagranicznych „aniołów biznesu”. Autorzy badania zwracają uwagę na to, że startupy w Polsce mają dziś dostęp do nieporównanie większej liczby różnorodnych instrumentów finansowych niż pięć lat temu.

Jednocześnie z raportu wynika, że w przypadku 80% badanych startupów korzystających z zewnętrznego finansowania, ponad połowa udziałów pozostaje w rękach założycieli. Prezes Fundacji Startup Poland Julia Krysztofiak-Szopa wskazuje, że coraz większą aktywnością wykazują się zarówno „aniołowie biznesu”, jak i platformy crowdfundingu udziałowego. Przykładem może być Beesfund, będący najdłużej działającą w Polsce tego typu instytucją, która m.in. przygotowuje swoich emitentów do debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Do końca bieżącego roku pierwsza polska platforma finansowania udziałowego zrealizuje łącznie 20 emisji.

Inwestycje zabezpieczone nieruchomością

Przykładów pozabankowych metod finansowania dostarcza także rynek deweloperski. Deweloperom jest bowiem znacznie trudniej sfinansować inwestycję wyłącznie przy pomocy instrumentów bankowych, z uwagi na wymagania, jakie stawiają przed nimi banki. Pieniądze można pożyczyć tylko wtedy, gdy inwestycja jest już prowadzona – najczęściej pojawia się wymaganie przynajmniej 20 proc. zaawansowania prac. W praktyce oznacza to, konieczność pozyskania środków ze źródeł pozabankowych jak np. fundusze inwestycyjne, prywatni inwestorzy lub wspomniany crowdfunding.

Przykładem finansowania deweloperów we wczesnej fazie ich inwestycji jest np. Fundusz Inwestycyjny „Saturn” lub zyskujące coraz większą popularność wyspecjalizowane serwisy internetowe, np. serwis Europpa.eu. To hybryda funduszu inwestycyjnego i znanych już inwestycji społecznościowych. Warunkiem uzyskania finansowania w tej instytucji jest jednak zabezpieczenie, najczęściej w postaci nieruchomości.

Dzięki takimi zabezpieczeniom inwestorzy serwisu chętniej angażują swoje środki, co z kolei ma wpływ na szybkość transakcji oraz obniżenie kosztów finansowania.

Wydaje się że dotychczasowy, konwencjonalny krajobraz struktur finansowania firm odchodzi na dobre. Taka forma wsparcia rozwoju przedsiębiorstw była do tej pory kojarzona głównie z Funduszami Inwestycyjnymi, Venture Capital, Mezzanine, czy też właśnie z produktami bankowymi. Z uwagi na brak kosztownej infrastruktury bankowej, RRSO produktów pozabankowych stałe maleje, stając się realną konkurencją do najtańszych dotychczas banków.

Jak wyjaśnia Jacek Kwiatkowski, ekspert Europpa d/s klientów inwestycyjnych, z punktu widzenia rozwoju alternatywnych form finansowania firm istotne jest skuteczne niwelowanie ryzyka inwestycyjnego poprzez przeniesienie ciężaru inwestycyjnego na aktywa zabezpieczone nieruchomościami.

W naszej opinii największą pewność inwestycyjną od zawsze daje właśnie zabezpieczenie na nieruchomościach. Stosowne zapisy w Księgach Wieczystych skutecznie mobilizują pożyczkobiorców do zamieszczania rozsądnych i przemyślanych aukcji, ponieważ w razie fiaska inwestor będzie zaspokojony z ustanowionych zabezpieczeń. Dlatego też naszymi klientami są głównie firmy, ale również osoby z dobrym pomysłem na biznes – dodaje Kwiatkowski.

Postęp, tak jak w każdej dziedzinie naszego życia, jest naturalny i nieunikniony, przestarzałe formy finansowania są stale wypierane przez coraz to nowsze. Niektóre zdają się ginąć gdzieś po drodze, nie doczekując się powszechnej akceptacji rynku. Inne, wręcz przeciwnie, zyskują coraz większa akceptację środowiska, wskazując nowe kierunki i trendy. Niemalże monopolistyczne dotychczas banki powinny się uelastycznić, by nie tracić kolejnych kawałków tortu finansowego.

Jedna reguła zdaje się pozostawać niezmienna: zawsze będą chętni, by tanio pożyczyć i zawsze będą chętni, by bezpiecznie, z zyskiem zainwestować swoje środki.

Previous Cyfryzacja firm w Polsce ciągle w fazie początkowej
Next Polska gospodarka po nie najlepszym 2016 roku zwiększyła tempo rozwoju

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Do 2020 roku Polska może się nie wywiązać z unijnych wytycznych w sprawie OZE

Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym na wzrosnąć do 15 proc. – wynika z unijnego pakietu energetycznego. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej nasz kraj może mieć jednak kłopoty

Analizy surowców 0 Comments

Od czego zależy cena złota?

Opłacalność inwestycji w złoto zależy głównie od ceny tego kruszcu. Stąd też znajomość podstawowych faktów o tym, co wpływa na ceny złota jest niezbędna do prowadzenia poważnych inwestycji. Co decyduje

Inwestowanie 0 Comments

Połowa internautów robi zakupy w sieci

Ponad połowa użytkowników internetu w ciągu ostatniego roku zrobiła zakupy online. Wartość rynku e-handlu szacowana jest na 35 mld zł i ciągle rośnie. Istotne staje się więc rozwijanie jak najprostszych i bezpiecznych metod

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!