Jaki Vat obowiązuje w Niemczech?

Jaki Vat obowiązuje w Niemczech?

Z roku na rok zwiększa się aktywność polskich firm na niemieckim rynku. Szans rozwoju za Odrą szukają nie tylko przedsiębiorcy z szeroko rozumianej branży budowlanej. Systematycznie wzrasta także polski eksport do Niemiec. Zanim jednak zdecydujemy się na ekspansję do tego kraju, warto zapoznać się z przepisami podatkowymi tam obowiązującymi. Zobacz, jakie stawki VAT będzie musiała płacić Twoja firma w Niemczech.

VAT w Niemczech

Zharmonizowany podatek od wartości dodanej VAT (value-added tax) w Niemczech obowiązuje od 1968 roku. Nazywa się Umsatzsteuer lub  Mehrwersteuer, a akronim VAT tłumaczu się jako „MWSt”. Podstawą opodatkowania jest wynagrodzenie, jakie firma osiąga za swoje produkty lub usługi. Od jego wysokości podatek nalicza się procentowo. Jaki vat w Niemczech? – to najczęściej zadawane pytanie przez polskich przedsiębiorców, u których pojawiła się myśl o ekspansji do kraju za naszą zachodnią granicę. Stawki podatku VAT w Niemczech zmieniały się na przestrzeni lat. Ostatnio rząd niemiecki chcąc zapobiec kryzysowi wywołanemu pandemią wirusa Sars-Cov-2 obniżył na pewien okres stawki MWSt. Do 31 grudnia 2020 roku przedsiębiorcy zamiast 19%,7% i 0% płacili 16%, 5% i 0%. Aktualnie stawki VAT w Niemczech wynoszą:

stawka podstawowa 19% (dotyczy wszystkich towarów i usług, których nie dotyczy stawka obniżona).

stawki obniżone 7% i 0% (stawka obniżona dotyczy produktów i usług życia codziennego – lista produktów stanowi załącznik do niemieckiej ustawy o podatku VAT.

Taxology – sposób na szybkie rozliczenie VAT w Niemczech

Do rejestracji VAT-u w Niemczech zobowiązany jest każdy podmiot zagraniczny, który według przepisów musi rozliczać VAT w tym kraju (firmy handlowe i usługowe). Dotyczy to także podmiotów prowadzących sprzedaż wysyłkową do Niemiec. Kiedy przedsiębiorca przekroczy przychód 100 000 euro w wyniku sprzedaży wysyłkowej do klientów w Niemczech, to jest on zobowiązany do rozliczenia VAT w Niemczech. VAT rozliczany jest miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. O okresie rozliczeniowym decyduje urząd skarbowy na podstawie przychodów z poprzedniego roku. Jeśli przedsiębiorca nie przekroczył kwoty 7500 euro w poprzednim roku, może składać deklaracje kwartalnie. W przypadku rozliczeń miesięcznych i kwartalnych dodatkowo konieczne jest złożenie deklaracji rocznej. Termin składania podsumowań wewnątrzwspólnotowych transakcji (ZM-Meldung, tłumacząc na polski WDT/WNT) mija 2. dnia kolejnego miesiąca. Miesięczne deklaracje przedsiębiorca jest zobowiązany składać do 10. dnia kolejnego miesiąca, zaś kwartalne do 10. dnia miesiąca następującego po okresie podatkowym. Z kolei roczne rozliczenie podatku VAT w Niemczech musi być złożone do 31 lipca roku następującego po roku rozliczeniowym.

I choć sposób rozliczania podatku VAT w Niemczech zasadniczo nie różni się zbytnio od tego w Polsce, to mając na uwadze trudności językowe, warto w tym zakresie skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dzięki temu unikniemy nie tylko kłopotów prawnych, ale także finansowych konsekwencji w przypadku pomyłki czy niewłaściwej interpretacji przepisów. Taxology to innowacyjna i w pełni zautomatyzowana aplikacja na przeglądarki internetowe, która ułatwia sprawny proces rejestracji i rozliczenia VAT we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ponadto aplikacja zawiera przydatne narzędzia do prowadzenia działalności z zakresu e-commerce na terenie UE. Aplikacja Taxology sprawdza się zarówno w przypadku jednoosobowych działalności, które dopiero zaczynają podbijać rynek Niemiecki, jak i dużych firm, które z sukcesem funkcjonują już w Polsce i za granicą.

Podsumowanie

W biznesie powszechnie się wskazuje, że jeśli ktoś potrafi zrobić coś lepiej, to warto skorzystać z jego pomocy. Podobna zasada obowiązuje także w przypadku rozliczeń podatkowych. Jeśli nie wiesz jak rozliczyć VAT w Niemczech lub nie jesteś pewien wszystkich przepisów to skorzystaj z Taxology.

Previous Jak założyć gabinet dietetyczny - na co zwracać uwagę by zmaksymalizować sukces swojego gabinetu
Next Czy potrzebna mi jest obsługa prawna firm?

Może to Ci się spodoba

Polskie firmy nieprzygotowane na cyberataki

Połowa dużych firm zamierza w ciągu dwóch lat zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo systemów informatycznych i ochronę danych. To o tyle istotne, że 40 proc. z nich nie ma nawet scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku. Restrykcyjne

Która firma pożyczkowa jest najlepsza?

Chociaż pozabankowe finansowanie z reguły jest dość drogie, z usług firm pożyczkowych korzysta wiele osób. Na rynku działa wiele podmiotów, czy któryś z nich można wyróżnić? Szeroki rynek chwilówek Ciężko

Polska zagłębiem usług biznesowych. Zatrudnienie w branży do końca roku powinno przekroczyć 200 tys. osób

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest jednym z największych pracodawców w Polsce, porównywalnym już do sektora motoryzacji. Dziś 852 centra zlokalizowane w całym kraju zatrudniają 193 tys. osób, ale już w tym roku ich liczba

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!