Jak wyjść z długów finansowych

Jak wyjść z długów finansowych

Czy wyjście z długów finansowych jest możliwe? Czy można zrobić to szybko i bezboleśnie? Wiele osób jest zmuszonych postawić sobie to pytanie – a jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów – aż 2,5 mln Polaków posiada długi na łączną kwotę prawie 46 mld zł.

  1. Z czym wiąże się niespłacanie pożyczek
  2. Jak poradzić sobie z zadłużeniem
  3. Ebook „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”

W ciągu roku upadłość konsumencką w naszym kraju ogłosiło prawie 6 tys. osób – zadłużeniu sprzyja łatwość, z jaką można obecnie otrzymać szybki kredyt, tzw. „chwilówkę”.

Z czym wiąże się niespłacanie pożyczek

Szybkie kredyty kuszą natychmiastowym przypływem gotówki i brakiem komplikacji, niestety zazwyczaj wiąże się to z niemałymi trudnościami w spłacie, a często dopiero monity przypominają o zaległościach, do których doliczono już odsetki karne. Dodatkowo, sam monit w formie SMS kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych. Przypomnienie o konieczności spłaty może mieć również formę telefoniczną lub listowną – ten ostatni pełni zazwyczaj funkcję wezwania przedsądowego. Oczywiście szkodliwość czynu jest zbyt niska, aby trafić do więzienia za brak spłaty, jednak windykator poinformuje Cię o możliwości trafienia na listę dłużników. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz unikał kontaktu, kolejnym krokiem windykatora będzie skierowanie sprawy do sądu, a co za tym idzie – Twoją sprawę przejmie komornik. W tym momencie może on przeprowadzić egzekucję długu z Twojego konta bankowego, zajmując pensję, a w przypadku, gdy takowej nie ma na koncie – ma prawo wyegzekwować należność bezpośrednio, poprzez rewizję mieszkania. Niestety nie jest to stereotyp – zdarzają się przypadki rewizji w asyście policji, czy nawet wyważeń drzwi i działań siłowych. Zajęte przedmioty trafiają na publiczne licytacje, a zdobyte w ten sposób pieniądze są przeznaczane na spłatę powstałego zadłużenia.

Jak poradzić sobie z zadłużeniem

Warto szukać pomocy w wyjściu z długów i nie obserwować biernie jak spirala zadłużenia się powiększa. Wejście na finansową karuzelę jest bardzo niebezpieczne – przychodzi moment, w którym masz więcej długów niż jesteś w stanie spłacić. Spłacasz kredyt kolejnym kredytem, zapominając o żelaznej zasadzie, aby brać tylko taką pożyczkę, na jaką Cię stać. Co zatem można zrobić? Instytucje, zwane firmami oddłużeniowymi, pomagają w spłatach poprzez umorzenie długu lub jego konsolidacji, jednak pomoc taka jest odpłatna, co wiąże się z kolejnym finansowym zobowiązaniem. Również zaciągnięcie pożyczki dla zadłużonych nie jest dobrym rozwiązaniem i może nakręcić spiralę długów. Można podjąć próbę negocjacji warunków spłaty i poprosić wierzyciela np. o umorzenie odsetek czy wycofanie sprawy z sądu.

Ważna jest sama świadomość istnienia problemu i jego skali – uparte twierdzenie, że masz wszystko pod kontrolą, a podjęcie odpowiednich kroków nie jest potrzebne, może jedynie pogorszyć sytuację, problem sam się nie rozwiąże. Na początek warto sprawdzić swoją historię kredytową w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie znajdziesz wszystkie informacje na temat swoich zadłużeń – w tym kroku posegreguj należności, priorytetowo traktując zobowiązania hipoteczne i dostawców mediów, aby z dnia na dzień nie zostać bez dachu nad głową. Istotnym krokiem jest przeprowadzenie finansowego rachunku sumienia dotyczącego domowego budżetu – trzeba wykluczyć zbędne wydatki, aby nie kontynuować życia ponad stan. W przypadku, gdy długi są znaczne, same oszczędności nie wystarczą i konieczne będzie poszukanie dodatkowego źródła dochodu. Co najważniejsze – skontaktuj się z wierzycielem i poinformuj go o chęci spłaty długu – okazanie dobrej woli może okazać się bardzo pomocne – na zakończeniu sprawy zależy obu stronom. 

Ebook „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”

Jeżeli pytanie „jak wyjść z długów?” dalej spędza Ci sen z powiek, odsetki nieubłaganie rosną, a Tobie trudno jest znaleźć motywację do podjęcia odpowiednich kroków, ebook jak wyjść z długów i cieszyć się życiembędzie paliwem do działania. Iwona Wendel, jego autorka, pokazuje w 12 krokach, jak uwolnić się od długów. Doświadczyła tego na własnej skórze, sama będąc w podobnej sytuacji. Ebook jest napisany, jak sama mówi, przez dłużniczkę dla dłużników – mimo poczucia niemocy i braku wsparcia ze strony instytucji, autorka opracowała sposób na spłatę narastających kredytów, wcieliła go w życie i po latach odzyskała finansową stabilizację, spłacając prawie półmilionowe należności. Ebook nie jest jednak poradnikiem finansowym ani prawnym, nie jest też sposobem na uniknięcie płatności – skupia się raczej na stronie psychologicznej, uczy za pomocą teorii, w jaki sposób przejąć kontrolę nad finansami i pokazuje drogę do uwolnienia się z zadłużeń. Autorka zapewnia, że zastosowanie się do jej metod jest receptą na zmianę myślenia i powrót do życia sprzed długów.

Mimo faktu, iż polskie prawo niemal zawsze stoi po stronie wierzyciela, istnieje droga do tego, aby w sposób z tym prawem zgodny odzyskać kontrolę nad finansami i nie dać się wciągnąć w kolejne zadłużenia.

Previous Zmiany w PIT i CIT od 2019 r.
Next Co zrobić, gdy klient opóźnia się z zapłatą za fakturę?

Może to Ci się spodoba

Kredyty 0 Comments

Frankowicze nie mają powodów do zadowolenia. Szwajcaria nie tnie stóp

Szwajcarski Bank Narodowy nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych. Ekonomiści oceniają, że kredytobiorcy nie mają co liczyć na przecenę franka. Przynajmniej w perspektywie najbliższych miesięcy. Wysokość rat we franku

Finanse osobiste 0 Comments

Czym charakteryzuje się zasiłek pielęgnacyjny?

W kraju istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przyznawane są obywatelom po złożeniu odpowiedniego wniosku. Typ i wysokość zależą od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy wypłacany jest na podstawie

Finanse osobiste 0 Comments

BANCOVO. – nowatorskie rozwiązanie dla zabieganych klientów

Rynek kredytów i pożyczek kipi od interesujących ofert, ale zapoznanie się z dostępnymi produktami wymaga czasu, którego większość klientów nie posiada dzisiaj w nadmiarze. Z myślą o tym, stworzyliśmy BANCOVO.,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!