Jak wyjść z długów finansowych

Jak wyjść z długów finansowych

Czy wyjście z długów finansowych jest możliwe? Czy można zrobić to szybko i bezboleśnie? Wiele osób jest zmuszonych postawić sobie to pytanie – a jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów – aż 2,5 mln Polaków posiada długi na łączną kwotę prawie 46 mld zł.

  1. Z czym wiąże się niespłacanie pożyczek
  2. Jak poradzić sobie z zadłużeniem
  3. Ebook „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”

W ciągu roku upadłość konsumencką w naszym kraju ogłosiło prawie 6 tys. osób – zadłużeniu sprzyja łatwość, z jaką można obecnie otrzymać szybki kredyt, tzw. „chwilówkę”.

Z czym wiąże się niespłacanie pożyczek

Szybkie kredyty kuszą natychmiastowym przypływem gotówki i brakiem komplikacji, niestety zazwyczaj wiąże się to z niemałymi trudnościami w spłacie, a często dopiero monity przypominają o zaległościach, do których doliczono już odsetki karne. Dodatkowo, sam monit w formie SMS kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych. Przypomnienie o konieczności spłaty może mieć również formę telefoniczną lub listowną – ten ostatni pełni zazwyczaj funkcję wezwania przedsądowego. Oczywiście szkodliwość czynu jest zbyt niska, aby trafić do więzienia za brak spłaty, jednak windykator poinformuje Cię o możliwości trafienia na listę dłużników. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz unikał kontaktu, kolejnym krokiem windykatora będzie skierowanie sprawy do sądu, a co za tym idzie – Twoją sprawę przejmie komornik. W tym momencie może on przeprowadzić egzekucję długu z Twojego konta bankowego, zajmując pensję, a w przypadku, gdy takowej nie ma na koncie – ma prawo wyegzekwować należność bezpośrednio, poprzez rewizję mieszkania. Niestety nie jest to stereotyp – zdarzają się przypadki rewizji w asyście policji, czy nawet wyważeń drzwi i działań siłowych. Zajęte przedmioty trafiają na publiczne licytacje, a zdobyte w ten sposób pieniądze są przeznaczane na spłatę powstałego zadłużenia.

Jak poradzić sobie z zadłużeniem

Warto szukać pomocy w wyjściu z długów i nie obserwować biernie jak spirala zadłużenia się powiększa. Wejście na finansową karuzelę jest bardzo niebezpieczne – przychodzi moment, w którym masz więcej długów niż jesteś w stanie spłacić. Spłacasz kredyt kolejnym kredytem, zapominając o żelaznej zasadzie, aby brać tylko taką pożyczkę, na jaką Cię stać. Co zatem można zrobić? Instytucje, zwane firmami oddłużeniowymi, pomagają w spłatach poprzez umorzenie długu lub jego konsolidacji, jednak pomoc taka jest odpłatna, co wiąże się z kolejnym finansowym zobowiązaniem. Również zaciągnięcie pożyczki dla zadłużonych nie jest dobrym rozwiązaniem i może nakręcić spiralę długów. Można podjąć próbę negocjacji warunków spłaty i poprosić wierzyciela np. o umorzenie odsetek czy wycofanie sprawy z sądu.

Ważna jest sama świadomość istnienia problemu i jego skali – uparte twierdzenie, że masz wszystko pod kontrolą, a podjęcie odpowiednich kroków nie jest potrzebne, może jedynie pogorszyć sytuację, problem sam się nie rozwiąże. Na początek warto sprawdzić swoją historię kredytową w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie znajdziesz wszystkie informacje na temat swoich zadłużeń – w tym kroku posegreguj należności, priorytetowo traktując zobowiązania hipoteczne i dostawców mediów, aby z dnia na dzień nie zostać bez dachu nad głową. Istotnym krokiem jest przeprowadzenie finansowego rachunku sumienia dotyczącego domowego budżetu – trzeba wykluczyć zbędne wydatki, aby nie kontynuować życia ponad stan. W przypadku, gdy długi są znaczne, same oszczędności nie wystarczą i konieczne będzie poszukanie dodatkowego źródła dochodu. Co najważniejsze – skontaktuj się z wierzycielem i poinformuj go o chęci spłaty długu – okazanie dobrej woli może okazać się bardzo pomocne – na zakończeniu sprawy zależy obu stronom. 

Ebook „Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem”

Jeżeli pytanie „jak wyjść z długów?” dalej spędza Ci sen z powiek, odsetki nieubłaganie rosną, a Tobie trudno jest znaleźć motywację do podjęcia odpowiednich kroków, ebook jak wyjść z długów i cieszyć się życiembędzie paliwem do działania. Iwona Wendel, jego autorka, pokazuje w 12 krokach, jak uwolnić się od długów. Doświadczyła tego na własnej skórze, sama będąc w podobnej sytuacji. Ebook jest napisany, jak sama mówi, przez dłużniczkę dla dłużników – mimo poczucia niemocy i braku wsparcia ze strony instytucji, autorka opracowała sposób na spłatę narastających kredytów, wcieliła go w życie i po latach odzyskała finansową stabilizację, spłacając prawie półmilionowe należności. Ebook nie jest jednak poradnikiem finansowym ani prawnym, nie jest też sposobem na uniknięcie płatności – skupia się raczej na stronie psychologicznej, uczy za pomocą teorii, w jaki sposób przejąć kontrolę nad finansami i pokazuje drogę do uwolnienia się z zadłużeń. Autorka zapewnia, że zastosowanie się do jej metod jest receptą na zmianę myślenia i powrót do życia sprzed długów.

Mimo faktu, iż polskie prawo niemal zawsze stoi po stronie wierzyciela, istnieje droga do tego, aby w sposób z tym prawem zgodny odzyskać kontrolę nad finansami i nie dać się wciągnąć w kolejne zadłużenia.

Previous Zmiany w PIT i CIT od 2019 r.
Next Co zrobić, gdy klient opóźnia się z zapłatą za fakturę?

Może to Ci się spodoba

Ubezpieczenia 0 Comments

Ubezpieczenie turystyczne – czym jest i jak wybrać najlepsze?

W Polsce od 2006 roku można otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której można korzystać ze świadczeń zdrowotnych na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu,

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać dodatek kombatancki?

Każda osoba w wieku emerytalnym, która uczestniczyła w represjach wojennych lub zbrojnych, ma prawo do zasiłku kombatanckiego. Jednak zanim go uzyska musi spełnić kilka najważniejszych warunków. Kiedy wydaje się dodatki?

Nieruchomości 0 Comments

Specustawa mieszkaniowa oznacza więcej tanich mieszkań

Obecnie w Polsce brakuje prawie trzech milionów mieszkań. Specustawa mieszkaniowa, która czeka na podpis prezydenta, ma pomóc w walce z tym problemem. Krótszy będzie czas przygotowania inwestycji mieszkaniowej, uruchomione zostaną też tereny pokolejowe,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!