Jak wygodnie płacić zagranicą?

Jak wygodnie płacić zagranicą?

Zagraniczne wojaże nieodparcie kojarzą się z koniecznością wcześniejszej wizyty w kantorze, aby wymienić polską walutę na dolary lub euro. Od kilkunastu lat Polacy mogą płacić poza krajem przy użyciu kart płatniczych. Może się to jednak wiązać ze sporymi kosztami dodatkowymi. Rozwiązaniem jest otwarcie konta walutowego.

Fakt, iż kantorów stacjonarnych nie ubywa, mimo silnej konkurencji ze strony internetowej wymiany walut, świadczy, że wciąż wielu Polaków woli mieć zagranicą pieniądze w portfelu, a nie na koncie bankowym.

Należy dodać, że rozwój bankowości w pełni umożliwił płacenie w Niemczech czy Wielkiej Brytanii przy pomocy karty wydanej do polskiego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jest to rozwiązanie wygodne, bo nie tylko „odciąża” kieszeń czy pozwala zapłacić za zakupy czy bilet do muzeum, ale też wypłacić pieniądze z bankomatu. W tym miejscu jednak zaczynają się – jak mówi stare porzekadło – schody, bo za wygodę trzeba zapłacić.

Klient polskiego banku, który zechce za granicą zapłacić kartą wydaną do krajowego konta osobistego, musi liczyć się z dwojakimi kosztami. Pierwszym jest przewalutowanie, czyli przeliczenie kwoty w walucie obcej na złote. Trzeba podkreślić, że kurs wymiany, stosowany przez banki, jest wyższy od rynkowego. Różnicę między kursem banku, a kursem na rynku nazywa się spreadem. Wynosi ona zwykle od 6 do 8 procent. W takim wypadku kurs wymiany w kantorze jest więc korzystniejszy. Oprócz przewalutowania, banki stosują też prowizję za płatność zagraniczną. Podobnie sprawa ma się z wypłatami z bankomatów poza granicami Polski. Co więcej, na te koszty można narazić się nawet nie opuszczając kraju. Bank pobierze opłaty także w przypadku płatności kartą przy zakupach dokonywanych w zagranicznych sklepach online.

Konto walutowe – płatności kartą za granicą bez dodatkowych obciążeń finansowych

  • Założenie konta walutowego pozwala na płatności poza krajem bez przewalutowania i prowizji;
  • Do konta walutowego można dokupić produkty dodatkowe, w rodzaju lokaty terminowej.

Otwarcie konta walutowego, w przeciwieństwie do standardowego ROR-u, które założyć można przez Internet lub telefonicznie, wiąże się z koniecznością osobistej wizyty w placówce banku. Rachunek taki stanowi najczęściej uzupełnienie konta osobistego, ale część banków umożliwia jego założenie bez konieczności posiadania ROR-u. Otwarcie konta walutowego jest darmowe, podobnie jak wydanie karty płatniczej. Bank nie pobierze też opłaty za prowadzenie takiego rachunku, chociaż może pojawić się wymóg utrzymywania salda na określonym poziomie. Oczywiście największą zaletą konta walutowego jest brak opłat za przewalutowanie i prowizji przy płatnościach bezgotówkowych zagranicą. Korzystanie z bankomatów, w większości przypadków, nie będzie objęte opłatami, a jeżeli prowizja zostanie naliczona, będzie ona niższa niż w sytuacji wypłaty przy użyciu polskiej karty.

W przypadku przelewów krajowych i zagranicznych, opłaty się na pewno pojawią i mogą być dość wysokie (nawet 30 zł) toteż przy wyborze konta walutowego konieczne jest sprawdzenie, jaka opcja kosztowa jest dostępna w danym produkcie. Może to być SHA, gdy koszty przelewu są dzielone między zleceniodawcę i beneficjenta przelewu; OUR, gdy za przelew w całości płaci zlecający oraz BEN, co oznacza, że beneficjent przelewu bierze na siebie wszystkie związane z nim koszty. Kolejną opcją jest szybki przelew SEPA, pozwalający na szybkie przesyłanie euro między bankami na obszarze UE, Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Jego koszt w polskim banku może wahać się od 1 od 5 zł.

Posiadanie konta walutowego pozwala jego właścicielowi na skorzystanie z jednego z produktów dodatkowych, wśród których szczególnie wyróżnić należy lokatę terminową w walucie obcej. Umożliwia osiągnięcie zysku ze zdeponowanej na niej kwoty. Konta walutowe, podobnie jak większość złotowych ROR-ów, nie są oprocentowane.

Dla kogo konto walutowe?

  • Konto walutowe obsługuje większość wiodących walut światowych;
  • Rachunek tego rodzaju powinni założyć przede wszystkim osoby, które często podróżują za granicę oraz te, które spłacają kredyty walutowe.

Konto walutowe może obsługiwać euro, dolary USA, funty szterlingi oraz franki szwajcarskie, czyli najpopularniejsze waluty świata. Nie wszystkie banki w Polsce umożliwiają otwarcie rachunku dla innych dewiz. Szeroki katalog ma np. Deutsche Bank Polska, w którym można założyć rachunek na jeny, korony czeskie, szwedzkie, duńskie i norweskie, forinty, dolary australijskie i kanadyjskie oraz rosyjskie ruble.

Konta walutowe powinny otworzyć przede wszystkim osoby często podróżujące za granicę, czy to w celach turystycznych, czy też w biznesowych. Jeżeli dokonują one częstych płatności, wówczas konto walutowe z kartą będzie dla nich najwygodniejszym, a zarazem najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem. Drugą grupą będą, z kolei, osoby, które często dokonują zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Jak wspomniano, opłaty dokonywane kartami wydanymi do polskich kont, będą również i dla nich wiązać się z dodatkowym opłatami. Konto walutowe likwiduje ten problem. Także kredytobiorcy spłacający zobowiązania denominowane w walutach obcych (dolarach, euro, frankach szwajcarskich), powinni rozważyć otwarcie konta walutowego. Jego posiadanie umożliwi im samodzielnie kupowanie dewiz, potrzebnych do spłaty miesięcznej raty kredytu w kantorach online. Kantory internetowe oferują kurs nierzadko o kilka lub kilkanaście groszy atrakcyjniejszy od rynkowego i ustalanego przez bank. Dzięki temu, kredytobiorca można nieco zaoszczędzić na każdej racie, co jest szczególnie ważne w okresach wzrostu LIBOR-u, gdy oprocentowanie kredytu również idzie w górę.

Previous W tym roku na polski rynek trafi 8 tys. hybrydowych toyot
Next Złote monety

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Wynajem nieruchomości turystom najbardziej opłacalny w Krakowie, Sopocie i Warszawie

Kraków, Sopot oraz Warszawa to polskie miasta w których inwestycja w nieruchomość na wynajem jest najbardziej opłacalna. Wszystkie uplasowały się w czołówce rankingu HomeToGo obejmującego 45 popularnych europejskich destynacji turystycznych. Tygodniowy koszt wynajmu 6-osobowego

Wiadomości 0 Comments

Młodzi oszczędzają – finansowy portret młodych

Zbliża się koniec roku, czas podsumowań i planów na kolejny rok. Część z nich dotyczy finansów i oszczędności. Młodzi ludzie w Polsce oszczędzają równie często jak pożyczają. Jak wynika z

Wiadomości 2 komentarze

W jaki sposób funkcjonują kantory w Polsce?

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kantorów. Chodzi szczególnie o osoby, które znalazły pracę poza Polską lub prowadzą ogromne przedsiębiorstwa międzynarodowe. Aczkolwiek nie są podobne tych, które otwierały

Wiadomości 0 Comments

Ogromny wzrost rynku gier mobilnych

Coraz więcej Polaków korzysta ze smartfonów. Efektem jest skokowy wzrost popularności cyfrowej rozrywki i segmentu gier mobilnych. W tym roku wartość całego polskiego rynku gier ma sięgnąć prawie 2 mld zł,

Wiadomości 0 Comments

Cyfrowa rewolucja zmieni rolę dziennikarzy. W relacjonowaniu faktów zastąpią ich roboty

Rynek medialny przechodzi fazę rewolucji. Wpływają na to nowe technologie, cyfryzacja, internet i media społecznościowe. Zmieniają się też oczekiwania czytelników. Media muszą zdefiniować swoją rolę i określić, jakie treści chcą tworzyć oraz kim

Wiadomości 0 Comments

Wartość światowego rynku telemedycznego za 5 lat się podwoi

Globalny rynek telemedycyny powinien osiągnąć w tym roku wartość 23,8 mld dolarów – wynika z raportu BCC Research. Do 2021 roku będzie ona rosła średnio w tempie 16 proc. rocznie, do poziomu 55,1

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź