Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Polacy ubezpieczają się coraz chętniej – już 2016 rok przyniósł ponad 55 mln zł wydanych na ubezpieczenia. Dobre ubezpieczenie gwarantuje stabilną przyszłość, a na tym nie warto oszczędzać.

Mimo poszerzenia świadomości w temacie ubezpieczeń, większość kierowców w Polsce jest zdania, że ubezpieczenie samochodu może być najtańsze, byle tylko było. Jednak bliższe przyjrzenie się tej kwestii może sprawić, że czasem niewielka dopłata oszczędzi wielu powypadkowych nieprzyjemności.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia to kwestia indywidualna, nie istnieją dokładnie takie same przypadki i potrzeby. Dokonując wyboru ubezpieczenia swojego pojazdu, warto poświęcić temu dłuższą chwilę. Porównać oferty można np. tutaj: https://www.open.pl/ubezpieczenia/auto. Stałe weryfikowanie ofert lub powierzenie tego zadania odpowiedniemu agentowi ubezpieczeniowemu pozwoli na idealne dopasowanie formy ubezpieczenia.

Jak wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie i swoich potrzeb?

Po zakupie auta należy podjąć decyzję, czy zostajemy przy pozycji obowiązkowej w formie OC, czy rozszerzamy ją o AC i inne dodatki.

  • OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) – polisa obowiązkowa dla każdego kierowcy, która pokrywa szkody wyrządzone w trakcie wypadku drogowego spowodowanego przez siebie samego. Każdy ubezpieczyciel oferuje podobne warunki, ponieważ jest to zawarte w dedykowanej ustawie. Brak OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość zależy od tego, jaki mamy pojazd i jak długo poruszamy się nim bez polisy. Różnice w cenie OC mogą wynikać z dodatków do niego, np. NNW pasażerów, które obejmuje nie tylko wypadek w trakcie jazdy, ale i w czasie postoju, naprawy pojazdu lub wysiadania z niego. Taki dodatek nie wiąże się z dużymi kosztami, a może okazać się bardzo przydatny. Sumy gwarancyjne z tytułu ubezpieczenia OC są naprawdę duże i stanowią realną ochronę prywatnego budżetu w sytuacji spowodowania wypadku. Gdyby nie te obowiązkowe składki, większość sprawców wypadków nie byłaby w stanie pokryć kosztów wyrządzonych szkód czy np. rehabilitacji poszkodowanego. Warto dodać, że OC nie pokryje kosztów związanych z naprawą własnego auta, dotyczy jedynie strony poszkodowanej przez nas. OC powinno być wykupione w momencie, gdy pojazd jest rejestrowany na terenie kraju lub w dniu, w którym pojazd zostaje kupiony od poprzedniego właściciela i nie ma ważnej polisy.
  • AC (autocasco) to ubezpieczenie dobrowolne, które chroni właściciela pojazdu przed poniesieniem kosztów związanych z wieloma czynnikami. Dotyczy nie tylko drobnych napraw, ale i chroni przed skutkami działań sił natury czy kradzieży. Przy wyborze dobrego autocasco należy zwrócić uwagę na jego zakres i wybrać „złoty środek” – połączenie dobrej ceny i sporego zakresu usług. Na rynku istnieje również usługa tzw. minicasco, które może obejmować ubezpieczenie przed wybranymi czynnikami, zazwyczaj szkodą całkowitą, kradzieżą i siłami natury. Cena autocasco jest zależna m.in. od modelu auta i wieku kierowcy. Z badań wynika, że z AC korzysta niecałe 30% Polaków, a głównym tego powodem jest wysoka cena ubezpieczenia. Przy jego wyborze najrozsądniej jest kierować się zakresem: czy obejmuje różnego rodzaju zdarzenia drogowe, nie tylko te najczęstsze, ale i np. zderzenie z leśnym zwierzęciem czy gradobicie.
  • Assistance – wariant ubezpieczenia przydatny w sytuacjach, gdy nasz pojazd ulegnie awarii lub jesteśmy uczestnikami stłuczki. Assistance jest wsparciem technicznym, ale także medycznym czy prawnym, w sytuacjach, które tego wymagają. Jego zakres jest zależny oczywiście od rodzaju pakietu, który wykupimy i od tego, co zostało zawarte w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), które należy z uwagą przeczytać, by uniknąć niespodzianek. Z tego miejsca można dowiedzieć się np. czy nasze ubezpieczenie obejmuje tylko kraj, czy całą Europę lub jakie są limity holowania auta. Najczęściej występujące usługi dodatkowe w ramach Assistance to transport uczestników kolizji do punktu medycznego, zapewnienie auta zastępczego, czy też dowóz paliwa, w przypadku, gdy zabraknie go na trasie. W razie niespodziewanego zdarzenia drogowego, wystarczy zadzwonić pod numer podany przez ubezpieczyciela, aby otrzymać całodobową pomoc.
  • System BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) – rozwiązanie, które funkcjonuje od wielu lat w krajach europejskich. Kiedy jesteśmy uczestnikami kolizji, odszkodowanie jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a nie ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną polisę. Towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza się w tym przypadku bezpośrednio z ubezpieczycielem. W Polsce system ten funkcjonuje dopiero od 2014 roku, a jego warunki określa Polska Izba Ubezpieczeń, wg której szkoda nie może przekraczać wartości 30 tys. zł. Głównym wyłączeniem jest natomiast taki wypadek, w którym uczestniczy więcej niż 2 pojazdy lub powstała szkoda przekracza podaną kwotę maksymalną. Dzięki BLS usunięcie szkody następuje szybciej, a jakość świadczonych usług jest wyższa, poprzez budowanie długotrwałych relacji z klientem.
Previous Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj kilka sprawdzonych pomysłów
Next Chwilówki na dowód – czy są bezpieczne?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Od września programowania będą się uczyć najmłodsi

Za kilka lat podstawowa znajomość kodu i narzędzi programistycznych będzie wymagana w CV tak samo jak dziś znajomość języka angielskiego czy pakietu Office – przekonuje Michał Sztuk z firmy ViDiS. Od września nauka

Wiadomości 0 Comments

Od 2015 biura rachunkowe muszą korzystać z kasy fiskalnej

Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 listopada 2014, które weszło w życie 1 stycznia 2015, zobligowało biura rachunkowe do korzystania z kas fiskalnych niezależnie od wysokości osiąganego obrotu. Obowiązek prowadzenia ewidencji

Wiadomości 0 Comments

Nieprawidłowości w przetargach na systemy informatyczne w administracji publicznej

W zakresie rozwoju e-administracji Polska zajmuje dopiero 42. miejsce w rankingu ONZ. W ciągu ostatnich ośmiu lat na 40 projektów informatycznych z wykorzystaniem środków unijnych przeznaczono ponad 4,2 mld zł. Duża część

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!