Jak uzyskać uzasadnienie wyroku?

Jak uzyskać uzasadnienie wyroku?

Praktycznie każde postępowanie sądowe finalizuje się przedstawieniem wyroku. Zazwyczaj jest to krótka wiadomość o obarczeniu winą, rozwiązaniach karnych oraz decyzji sądu. Okazuje się natomiast, że strony mogą składać wniosek o uzyskanie uzasadnienia. Jakie elementy zawiera uzasadnienie? Po co jest wydawane?

Zgodnie z przepisami wyroki sądów pierwszej instancji nie posiadają uzasadnienia. Innymi słowy strony nie otrzymują sprawozdania z pracy sądu, wyjaśnień oraz całościowej prezentacji motywacji, która miała wpływ na końcową decyzję.

Każda ze stron może składać wniosek o przygotowanie uzasadnienia do 7 dni od ogłoszenia wyroku lub uzyskania pisemnego powiadomienia. Obecnie jest to czynność darmowa, dlatego nie trzeba wnosić żadnych opłat skarbowych.

W wielu sprawach prośba o przedstawienie uzasadnienia jest wstępem do zbudowania apelacji. Oznacza to, że postępowanie trafi pod ocenę innego sądu i nie zakończy się szybko.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Jak kwestionować pracę komornika?
Next Komentarz do rynku złotego

Może to Ci się spodoba

Polska przygotowuje się do wdrożenia europejskiego systemu poboru opłat

Wprowadzenie interoperacyjnego systemu elektronicznego poboru opłat na wszystkich autostradach ułatwi Polsce wdrażanie unijnego systemu (EETS). Możliwość przejazdu z jednym urządzeniem pokładowym przez autostrady UE będzie bowiem dotyczyła tylko dróg, gdzie opłaty można

Pracujący w Polsce Ukraińcy chcą wyższych zarobków. Oczekiwania płacowe wzrosły o 1/3

W ciągu miesiąca obowiązywania zliberalizowania przepisów wizowych dotyczących wjazdu obywateli Ukrainy do Unii Europejskiej oczekiwania zarobkowe Ukraińców wzrosły dwucyfrowo, nawet o jedną trzecią. Na podwyżki liczą przede wszystkim tynkarze, murarze, kucharze

Większość polskich elektrowni nie spełnia nowych unijnych norm emisji zanieczyszczeń powietrza

Do 2021 roku polskie elektrownie węglowe i duże zakłady przemysłowe muszą przejść modernizację i wdrożyć nowoczesne technologie, które maksymalnie ograniczą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. To wymóg unijnej dyrektywy przyjętej w kwietniu. Nowe przepisy

Prawo

Dzięki rejestrom dłużników gminy mazowieckiego poprawią ściągalność alimentów

Już od 1 lipca życie dłużników alimentacyjnych stanie się trudniejsze. Jeśli ojca lub matkę wyręcza fundusz alimentacyjny, to ich dane trafią do wszystkich czterech działających w Polsce rejestrów dłużników prowadzonych przez

Polska deleguje do pracy za granicą najwięcej pracowników w UE

Trwają prace nad ustawą o delegowaniu pracowników. Z założenia nowe prawo ma lepiej chronić pracowników delegowanych do pracy za granicą, ale zarówno dyrektywa, jak i przedstawiony przez resort pracy projekt budzą wątpliwości pracodawców.

Zapis na sąd polubowny – zagadnienia podstawowe

Spory pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są nieuniknione. Zawieranie umów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą bardzo często wiąże się z koniecznością następczej próby egzekwowania postanowień w niej zawartych przed sądem.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź