Jak przywrócić służbowe dane?

Jak przywrócić służbowe dane?

Wszystkie dane wprowadzane do komputera służbowego są bardzo ważne, a ich utrata może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Szczególnie, gdy informacje dotyczyły tajemnicy firmy lub pracowników. Jak przywrócić usunięte lub utracone dane?

Najczęstszą przyczyną problemów z komputerem jest wirus, który przypadkowo lub celowo zaraził komputer lub całą sieć w przedsiębiorstwie. Dość często dochodzi również do usterek ze sprzętem, działaniem hakerów (głównie z konkurencyjnych firm) oraz nieplanowane skasowanie ważnych plików przez samych pracowników.

Minimalizowanie wymienionych wyżej przyczyn jest dość trudne, szczególnie w sytuacjach, na które firma nie ma zbyt dużego wpływu. Można jednak wprowadzić kilka ulepszeń, które przynajmniej częściowo wpłyną na bezpieczeństwo danych służbowych.

Po pierwsze warto zainwestować w dobry program antywirusowy, który skutecznie wykryje wszystkie wirusy, znajdzie ich źródło i usunie. Czasami koszt dobrego programu wydaje się wysoki, jednak zakup to forma zabezpieczenia przed działaniem niechcianych aplikacji.

Ponadto trzeba systematycznie serwisować i przeglądać stan techniczny sprzętów komputerowych. Przede wszystkim po to, aby na czas wykryć ewentualne usterki lub nieuchronne awarie. Szybkie wykrycie dysfunkcji może mieć wpływ na dalsze działanie komputerów oraz ich sprawność.

W przypadku nalotów hakerskich bardzo trudno się przed nimi uchronić. Szczególnie dlatego, że siła działania i umiejętności są trudne do przewidzenia. Czasami wystarczy wprowadzenie haseł do wszystkich programów z danymi, a czasami trzeba skorzystać z pomocy informatyka, który zajmie się tym profesjonalnie.

Ostatnim problemem jest nieuwaga lub brak kwalifikacji pracowników. Korzystają z narzędzi, których nie znają i mogą usunąć pliki lub programy. Aby tego uniknąć warto wysyłać podwładnych na szkolenia i kursy doszkalające oraz wprowadzić opcję, która zmusza do potwierdzenia hasłem wszystkich działań i edycji. Czasami też korzysta się z funkcji administracyjnych, w których konieczna jest zgoda administratora.

Podsumowując, trudno uchronić się przed utratą danych. Jednak powyższe rady, szczególnie zastosowane równocześnie, mogą przynieść oczekiwane efekty.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Jen wystrzelił w górę po apokaliptycznej sesji japońskich obligacji rządowych
Next Jak założyć sklep z gazetami?

Może to Ci się spodoba

E-biznes 0 Comments

Blokujemy pracownikom niektóre strony internetowe

Obecnie portale społecznościowe oraz plotkarskie robią furorę w wielkich korporacjach. Pracownicy nawet kilkakrotnie logują się na tych stronach, aby sprawdzić aktualności. Zamiast wykonywać swoje obowiązki zawodowe wolą surfowanie w internecie.

E-biznes 0 Comments

Czy klienci chcą nowoczesnych zmian w firmach?

W Polsce coraz większą uwagę przywiązuje się do wdrażania nowych rozwiązań technicznych w obszarze prowadzenia firmy. Jedną z najnowszych metod zarządzania jest mobilne biuro. Po pierwsze zastosowanie nowinek technologicznych ma

PZU inwestuje w start-upy. Chce wykorzystywać nowe technologie w swojej działalności

Polskie start-upy technologiczne mogą liczyć finansowe wsparcie – początkowo 0,5 mld zł. Dzięki środkom z PZU i innych krajowych firm powstanie największy w Europie Środkowo-Wschodniej Fundusz Funduszy, który będzie wspierać innowacyjne projekty i pomoże

1 Comment

  1. Janek
    Wrzesień 04, 18:28 Reply
    Moim zdaniem powinny być programy do zabezpieczania danych. A jeżeli już one zawiodą to pracodawca powinien mieć kopię jeszcze w co najmniej dwóch egzemplarzy.

Zostaw odpowiedź