Jak poprawnie dopisać współwłaściciela do samochodu?

Jak poprawnie dopisać współwłaściciela do samochodu?

Dopisanie współwłaściciela do pojazdu to obecnie jeden z najbardziej znanych i skutecznych sposobów na obniżenie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. W poniższym poradniku dowiesz się między innymi jak prawidłowo przeprowadzić dopisanie współwłaściciela samochodu, jak wypełnić wniosek oraz co w nim zawrzeć, a także wiele innych istotnych informacji.

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu?

Obecnie szukając sposobu na obniżenie ceny OC coraz więcej kierowców trafia na informację o dopisaniu do dowodu rejestracyjnego drugiego właściciela samochodu, w szczególności dotyczy to kierowców, którzy posiadają duże zniżki za bezszkodową jazdę!

Wiele osób zastanawia się czy dopisanie współwłaściciela jest trudne i skomplikowane? Odpowiedź brzmi – nie, bowiem jak się okazuje nie jest to wcale trudne. Należy jednak pamiętać, iż konieczne jest posiadanie wymaganego dokumentu, który można otrzymać w każdym Wydziale Komunikacji, a także wykorzystując stronę internetową urzędu.

Co istotne, jeśli współwłaściciel nie jest członkiem rodziny konieczna jest wizyta w Urzędzie Skarbowym oraz opłacenie specjalnego podatku od czynności cywilno-prawnych. Następnie trzeba dopisać nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, aby to uczynić należy spełnić kilka wymagań:

  • przede wszystkim konieczne jest złożenie wypełnionego i podpisanego wniosku
  • wymaga się przedstawienia dokumentu, który jest potwierdzeniem przeniesienia części własności pojazdu
  • trzeba przedstawić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualne ubezpieczenie pojazdu i dowód osobisty.

O czym warto pamiętać, to fakt, iż tej formalności należy dokonać w ciągu 30 dni od podpisania umowy o darowiźnie!

Z jakimi obowiązkami wiąże się współwłasność auta?

Największym przywilejem oraz korzyścią dla kierowcy to przede wszystkim dzielenie zniżek wraz z drugim bardziej doświadczonym kierowcą. Prościej mówiąc oznacza o wiele tańszą składkę OC.

Jednakże warto mieć na uwadze, iż takie zastosowanie ma również swoje minusy, które dotyczą bardziej ostrożnego kierowcy. Wygląda to bowiem następująco: w sytuacji, kiedy mniej doświadczony kierowca doprowadzi do stłuczki lub uszkodzenia innego pojazdu, zarówno jeden jak i drugi kierowca traci wszelkie zniżki OC. Powinieneś wiedzieć, iż także inne dodatkowe koszty, które związane są ze spowodowaniem wypadku zostaną podzielone na pół!

Równie skomplikowana jest sprzedaż samochodu, gdyż w takiej sytuacji będziesz zmuszony poprosić o zgodę współwłaściciela na zbycie auta oraz wyrejestrowanie.

Ważny dowód rejestracyjny

Należy podkreślić, iż bardzo dużą rolę odgrywa tutaj dowód rejestracyjny, ponieważ jest to najważniejszy dokument, który potwierdza dane pojazdu. Jest on również konieczny w trakcie każdej kontroli drogowej, przeprowadzanej przez Policję.

Minusem dowodów rejestracyjnych jest ograniczona liczba miejsc na wpisy dotyczące kontroli, które dopuszczają pojazd do użytku. Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym oznacza brak miejsca na odpowiednią pieczątkę, która wydawana jest przez Stację Kontroli Pojazdów.

Brak miejsca na kolejny przegląd powoduje wiele problemów, aby temu zapobiec najlepszym rozwiązaniem jest wymiana dowodu rejestracyjnego. Aby to uczynić należy:

  1. Wykonać przegląd w Stacji Kontroli Pojazdów.
  2. W momencie otrzymania specjalnego zaświadczenia od diagnosty o pozytywnym wyniku przeprowadzonego badania pod kątem technicznym, do 30 dni należy zawiadomić starostę o braku miejsca na kolejne wpisy.
  3. W Urzędzie Komunikacji konieczne jest złożenie właściwego wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Co istotne, to fakt, iż tymczasowy dowód rejestracyjny otrzymasz po uiszczeniu określonej opłaty i będzie on ważny przez 30 dni, natomiast w tym czasie zostanie przygotowany Twój nowy dowód rejestracyjny pojazdu!

Previous Czym jest moneta bulionowa i czy opłaca się w nią inwestować?
Next Wynajem biura w Krakowie jako inwestycja w rozwój firmy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

System finansowanie gospodarki odpadami jest nieefektywny

Finansowanie obecnego systemu gospodarki odpadami jest wadliwe i nieefektywne – uważa Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami. Mimo że ustawa nakłada na producentów i podmioty wprowadzające towary na rynek obowiązek ponoszenia kosztów za zbieranie

Wiadomości 0 Comments

Ile osób skorzystało z programu Mieszkanie dla Młodych?

Bank Gospodarstwa Krajowego od stycznia tego roku zatwierdził ponad 14 000 wniosków dotyczących dofinansowania zakupu pierwszego mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Na wszystkie inwestycje oraz działania z tym

Wiadomości 0 Comments

Polacy spędzają w internecie już 6 godzin dziennie

Na świecie 2,8 mld osób korzysta z serwisów społecznościowych. Dynamiczny rozwój social mediów stwarza dużo szans, ale też niesie zagrożenia. Z jednej strony poszerzają horyzonty, z drugiej zamykają użytkowników w kręgu przyjaznych mu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!