Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników decydujących o uzyskaniu pożyczki w instytucji finansowej. Taka zdolność jest wyliczana na podstawie różnych parametrów z uwzględnieniem dochodów i wydatków pożyczkobiorcy. Zanim złożymy wniosek pożyczkowy, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową i ewentualnie ją poprawić.

Prawie co drugi (49%) badany na zlecenie BIG InfoMonitor jest zadowolony ze stanu swoich finansów w 2019 roku. Zawiedzionych jest 35% respondentów, a 16% nie było w stanie ocenić swojej sytuacji finansowej. Wśród czynników decydujących o finansowym zadowoleniu Polaków znalazły się: oszczędności (50%), brak niespodziewanych wydatków (47%), brak konieczności zaciągania pożyczki (37%), wyższe wynagrodzenie (26%), spłata zobowiązań w terminie (23%), programy socjalne (16%), zmiana pracy (15%), dobre inwestycje (12%) i zyskowna sprzedaż (10%).

Źródło: Badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor

Najwięcej osób usatysfakcjonowanych poziomem swojego budżetu domowego mieszka na Podlasiu (63%), Lubelszczyźnie (56%), w województwie zachodniopomorskim (55%) oraz warmińsko-mazurskim i pomorskim (54%). Niezadowoleni Polacy ze stanu swoich finansów mieszkają przeważnie w województwie świętokrzyskim (42%), na Dolnym Śląsku (41%) i w Wielkopolsce (40%).

Warto jednak pamiętać, że zadowolenie z własnej sytuacji finansowej nie jest tak naprawdę tożsame z wysoką zdolnością kredytową.

– Zdolność kredytowa to bardzo ważny czynnik w weryfikacji wniosku pożyczkowego, ponieważ dzięki temu pożyczkodawca szacuje prawdopodobieństwo odzyskania pożyczonej gotówki w terminie – wyjaśnia ekspert Aasa Polska. – Na zdolność kredytową wpływają różne kwestie. Ważne są przede wszystkim dochody i wydatki gospodarstwa domowego, a także wszystkie zobowiązania oraz historia kredytowa. Każda instytucja pozabankowa posiada własne metody liczenia zdolności kredytowej. Osoba, która ma za niską zdolność kredytową, będzie miała kłopot z zaciągnięciem pożyczki. Aby uniknąć odmownej decyzji, warto jeszcze przed złożeniem wniosku pożyczkowego sprawdzić swoja zdolność kredytową. Gdy będzie niska, można spróbować ją poprawić. To jak najbardziej możliwe – podkreśla ekspert.

Wysokość dochodów i forma zatrudnienia

Jednym z ważnych czynników branych pod uwagę przez pożyczkodawcę w trakcie sprawdzania zdolności kredytowej jest dochód i forma zatrudnienia pożyczkobiorcy. Najwyżej ocenione przez każdą instytucję pozabankową jest wynagrodzenie wyższe niż minimalna pensja krajowa, a także umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak w obecnych czasach wielu pracowników ma umowę na czas określony, umowę zlecenia lub o dzieło. Taka forma zatrudnienia nie dyskwalifikuje, ale czasami utrudnia weryfikację klienta. W takiej sytuacji pożyczkodawcy niekiedy żądają potwierdzenia ciągłości zatrudnienia u jednego pracodawcy. Wtedy należy przedstawić umowy z kilku lub kilkunastu miesięcy i wyciąg z konta bankowego.

Na zdolność kredytową wpływa wysokość dochodu oraz liczba osób będących na utrzymaniu pożyczkobiorcy, jego wiek, wykształcenie, status zawodowy oraz stan cywilny. Klient mający stabilną pracę i rodzinę jest według pożyczkodawcy bardziej wiarygodny, ponieważ jego sytuacja finansowa i życiowa daje większą gwarancję spłaty zobowiązania.

Osoby planujące wziąć pożyczkę i mające niewielkie, nieregularne dochody, aby poprawić zdolność kredytową, powinni poszukać pracy z wyższym wynagrodzeniem lub postarać się o dodatkowe zlecenia.

Wydatki, zobowiązania, rachunki

Podczas sprawdzania zdolności kredytowej pożyczkodawca dokładnie weryfikuje wszystkie wydatki gospodarstwa domowego. W formularzu lub w trakcie rozmowy z konsultantem należy podać szacunkowe koszty czynszu, rachunki za wodę, gaz, prąd, a także wymienić posiadane karty kredytowe, debet w koncie oraz spłacane raty. Te wszystkie wydatki są podliczane i odejmowane od wynagrodzenia.

Zbyt wysokie koszty mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Poprawić swoją sytuację finansową możemy poprzez pozbycie się niektórych zobowiązań. Przed złożeniem wniosku pożyczkowego, jeśli to możliwe, warto spłacić raty kredytu, debet w koncie osobistym lub zrezygnować z rzadko używanej karty kredytowej.

Historia w BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja zbierająca informacje o wszystkich kredytobiorcach i pożyczkobiorcach. Współpracuje z nią również coraz więcej firm pożyczkowych. W BIK-u znajdzie się każdy, kto kiedykolwiek brał jakieś zobowiązanie w banku lub na rynku pozabankowym. Instytucja ta gromadzi dane o pożyczkobiorcach rzetelnie spłacających swoje pożyczki, jak również o tych, którzy mają opóźnienia w spłacie.

Każdy, kto zamierza starać się o finansowanie w instytucji pozabankowej, a szczególnie, gdy chce pożyczyć wysoką kwotę, powinien sprawdzić swoją historię kredytową w BIK. Można to zrobić, pobierając ze strony www tej instytucji raport. Warto dokonać takiej weryfikacji, ponieważ może się okazać, że w bazie znajdują się nieaktualne lub błędne informacje na nasz temat. Gdy takie zauważymy w dokumencie, mamy szansę je zmienić lub uaktualnić.

Warto wiedzieć, że brak historii kredytowej w BIK może być negatywnie odbierany przez pożyczkodawców, ponieważ nie mogą oni sprawdzić wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy. Dobra historia kredytowa pozytywnie wpływa na zdolność kredytową. Należy zatem dbać o terminową spłatę zobowiązań. To w przyszłości zaprocentuje pozytywnie przy zaciąganiu kolejnej pożyczki.

Zdolność kredytowa to decydujący czynnik przy wnioskowaniu o pożyczkę. Na szczęście stan finansowy gospodarstwa domowego można poprawić. Nie zawsze jest to trudne, czasem wystarczą drobne zmiany i trochę kontroli w wydatkach.

Previous Sprzedaż na Amazonie pod okiem profesjonalistów
Next Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Czy zasiłki również dla bezrobotnych Polaków za granicą?

W zgodzie z przepisami Polak, który przebywa za granicą może starać się o pobieranie zasiłku dla bezrobotnych. Z pewnością powinien wypełnić kilka podstawowych warunków oraz legitymować się niezbędną dokumentacją. Niewiele

Finanse osobiste 0 Comments

Jak uzyskać dodatek kombatancki?

Każda osoba w wieku emerytalnym, która uczestniczyła w represjach wojennych lub zbrojnych, ma prawo do zasiłku kombatanckiego. Jednak zanim go uzyska musi spełnić kilka najważniejszych warunków. Kiedy wydaje się dodatki?

Finanse osobiste 0 Comments

Przed świętami Bożego Narodzenia ceny żywności będą jeszcze wyższe

W ciągu ostatniego roku ceny żywności wzrosły o blisko 6 proc. To największa podwyżka od 6 lat – podaje Główny Urząd Statystyczny. Na sklepowych półkach najbardziej podrożały warzywa, masło i jajka. Przed

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!