Jak opisywać przypadki użycia – use cases?

Jak opisywać przypadki użycia – use cases?

Jak opisywać przypadki użycia? Niektórym może wydawać się, że jest to banalnie proste, jednak prawda jest zupełnie inna. Na przypadkach użycia znają się wszyscy w Polsce tak, jak na piłce nożnej. Niby wszyscy wiemy, na czym to polega, jednak w rzeczywistości przy rozmowie o szczegółach okazuje się, że nie jest to wcale proste ani oczywiste. W dzisiejszym artykule przedstawiamy pakiet najistotniejszych informacji odnośnie zasad tworzenia opisów dla przypadków użycia. Zapraszamy do lektury!  

Jak opisywać przypadki użycia – najważniejsze informacji 

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym dokładnie jest przypadek użycia, z angielskiego use case, w skrócie UC. Przypadek użycia to pisana prozą historia, z reguły w formie kilku kroków, które muszą być realizowane przez poszczególnych aktorów dla osiągnięcia określonych celów. Kim jest aktor? Pod tym pojęciem rozumie się na przykład rolę w systemie (administrator), zewnętrzne oprogramowanie (system księgowy) bądź urządzenie (drukarka). 

System odpowiadający za realizację przypadku użycia gwarantuje wszystkim aktorom, że zostaną osiągnięte założone przez nich cele. Oczywiście jednocześnie muszą zostać również spełnione wstępne wymagania takie jak posiadanie odpowiedniej roli w systemie. Istotne jest również to, że przypadek użycia to nie jest odpowiedź na wszystkie potrzeby inżynierii wymagań. Forma ta nadaje się bardzo dobrze do opisywania funkcjonalności systemu na różnych poziomach szczegółowości. Nie może jednak zastąpić diagramów aktywności, przepływu oraz modeli domenowych.  

Opisywanie przypadków użycia – wskazówki 

Poniżej opisujemy kilka najważniejszych wskazówek, którymi zawsze należy kierować się, jeśli chcemy, aby stworzone przez nas przypadki użycia były dla czytelników jak najbardziej czytelne. Podstawową kwestią zawsze musi być dla nas czytelność formatu. Trzeba pamiętać o tym, aby stosować prosty, ujednolicony oraz w pełni przejrzysty format. Skupiajmy się na tym, jaką treść chcemy przekazać, a nie na formie. Gdy zastosujemy zawsze ten sam format, przyzwyczaimy swoich czytelników do jednej formy oraz ułatwimy im znacząco wyszukiwanie oraz przyswajanie przekazywanych im informacji. 

Każde przypadki użycia powinny zawsze mieć jasno określone cele oraz warunki wstępne. Są to bardzo istotne informacje. Cel dotyczy zawsze podstawowego scenariusza. Jest to zobowiązanie systemu wobec aktorów. Niezwykle istotne jest to, aby cel był łatwy do zmierzenia i zweryfikowania. Im dokładniej określimy wszystkie warunki pozytywnego zakończenia, znacznie łatwiej będzie im weryfikować poprawność zaimplementowanego systemu podczas testów akceptacyjnych. Warunki wstępne są integralną częścią celu – tylko ich spełnienie daje nam gwarancję tego, że osiągniemy wcześniej założone rezultaty. Przed rozpoczęciem tworzenia przypadku użycia warto zastanowić się każdorazowo, czy nie będzie na przykład potrzebne nam określone dane w jakiejś bazie lub w systemie, zanim doprowadzimy do przeprowadzenia konkretnego scenariusza. 

Previous Wizytówka firmowa
Next Upadłość konsumencka 2020 – nowe zasady

Może to Ci się spodoba

Dobre perspektywy przed producentami betonu

Dobra sytuacja branży betonowej w Polsce. Na koniec 2016 roku wielkość produkcji betonu towarowego przekroczyła 20 mln metrów sześciennych. W dużej mierze to efekt natężenia prac w segmencie budownictwa mieszkaniowego, gdzie produkcja

Nowa ustawa o biegłych rewidentach otworzy rynek dla zagranicznych podmiotów i podniesie koszty usług audytorskich

Nowe sposoby nadzoru nad wykonywaniem funkcji biegłego rewidenta i ograniczenia dla firm audytorskich, które ma wprowadzić ustawa o biegłych rewidentach, mogą doprowadzić do podniesienia kosztów prowadzenia audytu – ocenia Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców

Coraz więcej firm wprowadza zaawansowane narzędzia do analizy zachowań konsumentów

Na polskim rynku rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania z zakresu customer intelligence, które umożliwiają firmom reagowanie na potrzeby klientów w czasie rzeczywistym, przez co budują one swoją przewagę konkurencyjną. Analityka wykorzystywana w marketingu, sprzedaży i obsłudze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!