Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

Od kilku lat wszystkie firmy walczy z problemami finansowymi. Głównie wpływa na to kondycja gospodarki na świecie. Nie ma już naiwnego, który wierzy w ,,zieloną wyspę. Każdy usiłuje racjonalnie gospodarować pieniędzmi, odkłada wszelkie nadwyżki, przeznacza je jedynie na konieczne zakupy. Gdy już nie można ciąć kosztów, a przychodów nadal nie ma, zwykle rozpoczynają poszukiwania pieniędzy wśród zatrudnionych.

Zwykle decyzje są naprawdę radykalne, to znaczy zwolnienie części kadry. Pracodawcy biorą pod uwagę osoby najmniej efektywne, których doświadczenie w branży jest krótki, a po ich zwolnieniu firma niewiele straci. Powinności zwolnionych pracowników przejmą ci, którzy jeszcze pracują. Może przynieść to odwrotny wynik, bowiem obarczony wieloma zadaniami pracownik, chcąc wszystkie wykonać, będzie działał, ale niedbale. Dlatego usunięcie całej kadry trzeba dokładnie przemyśleć. Czasami powinno się zacząć od mniej zdecydowanych postanowień. Jak to zrobić?

Niektóre firmy dysponują szerokim zapleczem socjalnym, proponują zatrudnionym opłaconą opiekę medyczną, dodatki na dzieci, premie według uznania i inne bonusy. Zwykle cykliczne rezygnowanie z dodatkowych wypłat już daje wyniki i powoli reperuje budżet firmy. Trzeba jednak przygotować zatrudnionych, że będą pozbawiani części wynagrodzenia i ustalić, że po poprawie sytuacji finansowej firmy nastąpi powrót do właściwego nagradzania. Wtedy zawrzeć należy swojego rodzaju porozumienie, które ureguluje sytuację na czas kryzysu w przedsiębiorstwie.

W ugodzie trzeba umieścić wiadomości, dlaczego zatrudnionych pozbawiono części honorarium oraz określić czas, w którym firma musi oszczędzać. Zarządzający nie może natomiast zapomnieć, że wraz z wprowadzeniem takiego porozumienia wydajność pracy może się zmienić, ponieważ wynagrodzenie jest dla wielu pracowników wielką motywacją do pracy. Nie musi się to zawsze kończyć zaprzestaniem współpracy, wystarczy wyjaśnienie, że nagromadziło się wiele komplikacji finansowych, firma zaciągnęła kredyty, itd. Aczkolwiek maksymalny czas obowiązywania porozumienia nie może wynosić więcej niż trzy lata.

Zazwyczaj na podpisanie porozumienia wyrażają zgodę pracownicy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej lub w sytuacji, w której brak pracy przyniesie ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Ci, którzy nie mają nic do stracenia odejdą pierwsi. Obie decyzje są dozwolone, ponieważ są wynikiem warunków zawartych w umowie o pracę.

Są też tacy przedsiębiorcy, którzy pozostawiają całą kadrę, ale proponują inne często niesprzyjające rozwiązania. Na przykład wysyłają pracownika na urlop bezpłatny (nie ma wyboru), choć pracownik wcale o to nie prosił. Lub sugerują zmniejszenie czasu pracy, co od razu spowoduje zmniejszenie honorarium.

Wiadomo jednak, że żadne z wcześniej opisanych rozwiązań nie będzie po myśli dla pracownika. Przysporzy mu tylko większego stresu i lęku przed utratą pracy. Zwykło się mówić, że umowa o pracę gwarantuje pewne i bezpieczne zatrudnienie. Jednak, jak pokazuje życie, w czasie załamania gospodarczego trzeba się spodziewać wszystkiego.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy szczepienia są przychodem pracownika?
Next Kiedy działalność edukacyjna jest zwolniona z VAT-u?

Może to Ci się spodoba

Prawo pracy 0 Comments

Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?

Przedsiębiorca spotyka się z wieloma problemami związanymi z prowadzeniem działalności. Jednym z nich jest wyliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin pracy. Wedle zasad płynących z Kodeksu

Prawo pracy 0 Comments

Czym jest kara porządkowa dla pracownika?

Przepisy prawa pracy przewidują katalog kar, które pracodawca może realizować wobec pracownika za łamanie porządku w pracy. Jakie uprawnienia ma pracownik, który uzyskał naganę z wpisaniem do akt, ale sądzi,

Prawo pracy 0 Comments

Młodociani pracownicy

Biznesmen decydujący się na zatrudnienie niepełnoletnich osób w celu zdobycia przez nich doświadczenia zawodowego, musi respektować wszelkie prawa przysługujące takim podwładnym. Parlament kraju namawia jednak do tego rodzaju działań oferując

Prawo pracy 0 Comments

Dwa etaty w jednym zakładzie pracy?

Mieszkańcy kraju coraz częściej rozpoczynają dodatkową prace. Zmusza ich do tego zła sytuacja finansowa w ich gospodarstwach domowych. Czy możemy pracować na podstawie dwóch porozumień o prace u jednego pracodawcy?

Prawo pracy 0 Comments

Warunki przyznawania zwolnień lekarskich

Zwolnienie lekarskie jest podstawowym dokumentem, którego celem jest stwierdzenie czasowej niezdolności do pracy. Zwolnienie jest dowodem przy ustalaniu prawa do zasiłku i stwierdza ono o okresowej niezdolności do pracy, konieczności

Prawo pracy 0 Comments

Co załatwić przed rozpoczęciem pracy za granicą?

Mnóstwo obywateli Polski decyduje się na poszukiwanie zatrudnienia za granicą. Głównie dlatego, że nie mają pomysłu na pracę dla siebie i sprzyjającej ścieżki kariery. W dużym stopniu przyciągają ich pieniądze

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź