Jak motywować zespół sprzedażowy, by zwiększyć skuteczność jego działań?

Jak motywować zespół sprzedażowy, by zwiększyć skuteczność jego działań?

Celem każdego pracodawcy jest osiąganie jak największych zysków ze sprzedaży swoich usług i towarów. Powodzenie w realizacji tego zadania zależy oczywiście od poziomu zaangażowania pracowników oraz ich skuteczności w wykonywaniu swoich obowiązków, na które istotnie wpływa dobra motywacja. Dlatego to właśnie o nią należy zadbać najbardziej.

Dlaczego warto i jak motywować zespół sprzedażowy?

Dobry pracodawca jest świadomy, że zysk z jego działalności zależy od efektywności zatrudnionych pracowników a ona sama od ich zadowolenia. Nikogo więc nie trzeba przekonywać do podejmowania działań, które motywują zatrudnione osoby. Wszak zadowolony pracownik jest wydajny, a jego praca przynosi korzyści i firmie, i jemu. Jednak to nie jedyny powód, dla którego działania te warto wdrożyć.

Otóż pozytywne motywowanie minimalizuje u podwładnych stres, który blokuje ich kreatywność i pewność siebie – cechy pożądane w sprzedaży. Motywowanie pozwala też walczyć z innym zagrożeniem – zniechęceniem i poczuciem „nijakości”, które dość szybko przeradzają się w wypalenie zawodowe. Kluczem do sukcesu jest jednak umiejętne dobranie sposobów motywowania.

Bezpieczna atmosfera pracy

Szefując grupie sprzedażowej, należy być autorytetem, który dodaje podwładnym wiary w siebie oraz wzbudza entuzjazm. Należy motywować – nigdy odwrotnie! Osoba przełożonego powinna budzić zaufanie i szacunek, tak aby każdy pracownik wiedział, że w razie kłopotów może liczyć na jego pomoc, nie musząc bać się o nią poprosić. To naprawdę zwiększa motywację zespołu. Co więc można zrobić?

  • Wysłuchiwać swoich pracowników – jeśli mają problemy, warto wspólnie stworzyć plan ich rozwiązania.
  • Tłumaczyć swoje decyzje – każdy lubi wiedzieć „na czym stoi”.
  • Dostrzegać nastroje pracowników – niekiedy rozmowa potrafi zmienić je na lepsze.
  • Chwalić podwładnych i dziękować za dodatkową pracę – także przy klientach, dzięki czemu potwierdzi się kompetencje pracowników.
  • Poświęcać im swoją uwagę – jeśli pracownicy przychodzą porozmawiać, należy oderwać się od swojej pracy i ich wysłuchać. Nie wolno pozwolić, aby poczuli się lekceważeni i marginalizowani.
  • Pytać pracowników o ich zdanie – czasami to właśnie oni podpowiedzą, co jest dla nich najlepszą motywacją w pracy.

Zdrowe podejście do celów

Większość firm posiada plany sprzedażowe, które musi wykonać każdy pracownik czy zespół. Pomimo że wprowadzają one pewną presję, właściwe podejście kierownictwa może pozwolić zminimalizować jej skutki. Przede wszystkim należy być ze swoim zespołem i wspierać go. Pracownicy muszą mieć poczucie „gry drużynowej” a nie bycia niewiele znaczącym trybikiem większej machiny.

Założone przez przełożonego cele powinny być dokładnie przemyślane i wyjaśnione zespołowi. Po ich osiągnięciu natomiast, należy je docenić. Popularną metodą uznania są prowizje od sprzedaży, premie i bonusy – także za realizację ponadprogramowych zadań. Środki finansowe należą do jednych z najsilniejszych czynników motywujących w pracy, jednak nie powinny być jedyną formą gratyfikacji.

Nagrody i dodatki

Dobrym motywatorem w pracy (oprócz dodatkowego wynagrodzenia) są… niespodzianki. O ile z okazji świąt pracownik spodziewa się premii lub prezentów, o tyle te, które dostanie znienacka, będą miłym zaskoczeniem. Aby więc docenić swoich podwładnych i podziękować im za ich kompetentną pracę, można obdarować ich nagrodą inną niż finansowa, ale równie praktyczną. Co nią może być?

  • karta sportowa,
  • prywatna opieka medyczna,
  • karta podarunkowa, przedpłacona lub kupon premiowy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prócz wymienionych kart sportowych czy kuponów premiowych, za nagrodę posłużyły dodatkowe szkolenia dla pracowników, dopasowane do ich potrzeb i wspierające rozwój ich kariery. To idealny sposób na motywowanie poprzez inwestowanie. Należy jednak pamiętać, aby wszystkie nagrody miały jasne zasady ich przyznawania. Dlaczego? Otóż często stosowana uznaniowość może wzbudzić poczucie niesprawiedliwości.

Konkursy dla pracowników

Pozytywną motywacją dla zespołu sprzedażowego jest także zdrowa rywalizacja w osiąganiu celów (ale nie przysłowiowy wyścig szczurów). Dlatego też warto co jakiś czas przyznać specjalną nagrodę dla zespołu bądź wybranych pracowników, którzy w najbardziej wydajny, kreatywny czy nieszablonowy sposób osiągnęli wytyczony cel. Wcześniej należy oczywiście podać wspomniane już warunki przyznania nagrody oraz odpowiednio ją wyważyć. Dlaczego?

Otóż nie można dopuścić do sytuacji niezdrowej zazdrości, na przykład w sytuacji, gdy nagroda okaże się bardzo cenna. Jednocześnie nie może mieć zbyt niskiej wartości, aby pracownicy nie stracili nią zainteresowania. Tego rodzaju konkursów nie należy też stosować zbyt często, aby nie spowszedniały. Można natomiast ogłaszać je przy okazji innych okoliczności (np. premii kwartalnych), aby nikt nie miał poczucia przegranej.

Sprawiedliwe ocenianie członków zespołów sprzedażowych

Realizacja postawionych celów ma w końcu swój finał. To po nim następuje podsumowanie wyników sprzedaży i pracy podwładnych. Jest to krytyczny punkt, od którego zależy ich dalsza motywacja. Przy ocenie należy być sprawiedliwym – tłumaczyć, wyjaśniać i proponować rozwiązania. Warto też koncentrować się na każdym z osobna. Osoby bardziej zauważane przejawiają podwyższony poziom motywacji i entuzjazmu.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Jak bezpiecznie przechowywać hasła?
Next Kiedy warto wykonać ozonowanie mieszkania?

Może to Ci się spodoba

Prawie połowa młodych pracowników nie podjęła się zadania, które kłóciło się z ich wartościami

Pracownicy z pokolenia Y, czyli urodzeni między 1983 a 1994 rokiem, coraz częściej opierają swoją karierę na wartościach osobistych. Blisko połowa przyznała, że odmówiła wykonania w pracy zadania, które kłóciło z ich zasadami

Polska w czołówce krajów europejskich o najmniejszej liczbie ataków hakerskich

Z danych Check Point Software Technologies wynika, że Polska jest czwartym krajem z najmniejszą liczą ataków hakerskich. Średnio 44 ataki na 100 były skuteczne. To wynik o 10 pkt niższy niż w poprzednim

Wynajem pracowników coraz popularniejszy w sektorze IT

Body leasing, czyli wynajem pracowników, z którymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotów, staje się coraz popularniejszy w IT. Dzięki tej formie współpracy znacząco spada koszt całego projektu i ryzyko z nim

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!