Jak bezpiecznie przechowywać hasła?

Jak bezpiecznie przechowywać hasła?

Bezpieczne przechowywanie haseł, zabezpieczenie przed kradzieżą haseł, bezpieczeństwo danych logowania

Coraz więcej obszarów naszego codziennego życia wypełniają nowe technologie. Duża ilość usług oferowana jest poprzez aplikacje i serwisy internetowe. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo danych logowania oraz zabezpieczenie przed kradzieżą haseł.

Tworzenie bezpiecznych haseł logowania

Zanim zajmiemy się ochroną loginów oraz informacji dostępowych, powinniśmy się pochylić nad ich prawidłowym tworzeniem. Ważne jest, by charakteryzowały się określoną złożonością i były niepodatne na tzw. ataki słownikowe stosowane przez przestępców.

Nasze hasła powinny składać się przynajmniej z 8-10 znaków i zawierać duże oraz małe litery, a także symbole specjalne. Im dłuższe i bardziej skomplikowane ciągi będziemy tworzyć, tym będą one trudniejsze do złamania. Problemem może być jednak ich zapamiętanie.

Niebezpieczne przechowywanie haseł

Warto wspomnieć o metodach na przechowywanie haseł, których kategorycznie nie powinniśmy stosować. Można do nich zaliczyć m.in. zapisywanie PIN-u na odwrocie karty płatniczej, przyklejanie karteczek z danymi logowania na ekranie czy używanie notesu.

Należy pamiętać, że umieszczenie ich w dobrze widocznym i ogólnodostępnym miejscu pozwoli na ich łatwe wykradnięcie. Wystarczy, że nieupoważniona osoba znajdzie się w pomieszczeniu i zrobi im zdjęcie telefonem. Następnie może zalogować się np. do banku.

Zapamiętywanie danych logowania w przeglądarce

Najprostszym sposobem na bezpieczne przechowywanie haseł i danych logowania jest ich zapamiętywanie w przeglądarce. Taką funkcjonalność oferuje większość najpopularniejszych programów do przeglądania zasobów internetu, m.in. Google Chrome i Mozilla Firefox.

Dostęp do zbioru jest zabezpieczony poprzez hasło do komputera, a więc nie jest ogólnodostępny. Jednocześnie, dzięki umieszczeniu zasobu w chmurze, możemy z niego korzystać na wielu urządzeniach, np. laptopie, smartfonie i komputerze stacjonarnym.

Bezpieczne przechowywanie danych logowania

Kolejnym, jednakże mniej popularnym sposobem na bezpieczne przechowywanie danych logowania jest korzystanie z menadżera haseł. Programy takie jak KeePass Password Safe czy rozwiązania oferowane przez Bitdefender zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Oprogramowanie tej kategorii wymaga nieco więcej konfiguracji niż ma to miejsce w przypadku zapamiętywania loginów w przeglądarce. Jednakże umożliwia podniesienie poziomu ochrony, m.in. poprzez wprowadzenie autoryzacji dwuetapowej i kluczy U2F.

Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą haseł

Jeżeli zależy nam, by zabezpieczenie haseł przed kradzieżą było skuteczne, powinniśmy zadbać również o inne obszary ochrony. Podstawa to zainstalowany program antywirusowy oraz dobrze skonfigurowany firewall. Istotna jest też konfiguracja domowego routera Wi-Fi.

Warto również stosować się do odpowiednich zasad w trakcie pracy zdalnej. Nie powinniśmy łączyć się z niezabezpieczonymi sieciami bezprzewodowymi i korzystać z tunelu VPN. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wykradnięcia m.in. danych logowania do bankowości.

Zabezpiecz swoje hasła i dane logowania już dziś

Odpowiednie zabezpieczenie naszych haseł jest obecnie nadzwyczaj priorytetową sprawą. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to powinniśmy już dziś zweryfikować ich złożoność i zacząć korzystać z menadżera. W ochronie danych logowania pomogą też programy Bitdefender.

Więcej informacji na: https://bitdefender.pl/

Previous Kasyna VR - czego możemy się spodziewać?
Next Jak motywować zespół sprzedażowy, by zwiększyć skuteczność jego działań?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rośnie liczba ofert pracy dla PR-owców. Przede wszystkim w branżach IT i nowych technologii

Pod względem liczby ofert pracy dla PR-owców 2016 rok był najlepszy od ośmiu lat – wynika z raportu PRoto.pl. Osób do obsługi public relations szukają przede wszystkim firmy z sektora technologicznego. W ubiegłym

Wiadomości 0 Comments

Dynamiczny rozwój regionalnych lotnisk. Przybywa pasażerów, ale potrzeba wielomilionowych inwestycji

Regionalne lotniska obsługują dwie trzecie rynku przewozów lotniczych. Z roku na rok przybywa im pasażerów. Większa przepustowość i utrzymanie konkurencyjności wymagają jednak wielomilionowych inwestycji w infrastrukturę, bezpieczeństwo i usługi towarzyszące. Do 2020 roku

Wiadomości 0 Comments

ABC leasingu – leasing finansowy a operacyjny

Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z leasingiem mogą się pogubić, gdy podejmują decyzję o zawarciu tego typu umowy. Każdy kolejne „spotkanie” z nową tematyką przynosi szereg wątpliwości, poczynając

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!