Jak bezpiecznie przechowywać hasła?

Jak bezpiecznie przechowywać hasła?

Bezpieczne przechowywanie haseł, zabezpieczenie przed kradzieżą haseł, bezpieczeństwo danych logowania

Coraz więcej obszarów naszego codziennego życia wypełniają nowe technologie. Duża ilość usług oferowana jest poprzez aplikacje i serwisy internetowe. Z tego powodu bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo danych logowania oraz zabezpieczenie przed kradzieżą haseł.

Tworzenie bezpiecznych haseł logowania

Zanim zajmiemy się ochroną loginów oraz informacji dostępowych, powinniśmy się pochylić nad ich prawidłowym tworzeniem. Ważne jest, by charakteryzowały się określoną złożonością i były niepodatne na tzw. ataki słownikowe stosowane przez przestępców.

Nasze hasła powinny składać się przynajmniej z 8-10 znaków i zawierać duże oraz małe litery, a także symbole specjalne. Im dłuższe i bardziej skomplikowane ciągi będziemy tworzyć, tym będą one trudniejsze do złamania. Problemem może być jednak ich zapamiętanie.

Niebezpieczne przechowywanie haseł

Warto wspomnieć o metodach na przechowywanie haseł, których kategorycznie nie powinniśmy stosować. Można do nich zaliczyć m.in. zapisywanie PIN-u na odwrocie karty płatniczej, przyklejanie karteczek z danymi logowania na ekranie czy używanie notesu.

Należy pamiętać, że umieszczenie ich w dobrze widocznym i ogólnodostępnym miejscu pozwoli na ich łatwe wykradnięcie. Wystarczy, że nieupoważniona osoba znajdzie się w pomieszczeniu i zrobi im zdjęcie telefonem. Następnie może zalogować się np. do banku.

Zapamiętywanie danych logowania w przeglądarce

Najprostszym sposobem na bezpieczne przechowywanie haseł i danych logowania jest ich zapamiętywanie w przeglądarce. Taką funkcjonalność oferuje większość najpopularniejszych programów do przeglądania zasobów internetu, m.in. Google Chrome i Mozilla Firefox.

Dostęp do zbioru jest zabezpieczony poprzez hasło do komputera, a więc nie jest ogólnodostępny. Jednocześnie, dzięki umieszczeniu zasobu w chmurze, możemy z niego korzystać na wielu urządzeniach, np. laptopie, smartfonie i komputerze stacjonarnym.

Bezpieczne przechowywanie danych logowania

Kolejnym, jednakże mniej popularnym sposobem na bezpieczne przechowywanie danych logowania jest korzystanie z menadżera haseł. Programy takie jak KeePass Password Safe czy rozwiązania oferowane przez Bitdefender zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Oprogramowanie tej kategorii wymaga nieco więcej konfiguracji niż ma to miejsce w przypadku zapamiętywania loginów w przeglądarce. Jednakże umożliwia podniesienie poziomu ochrony, m.in. poprzez wprowadzenie autoryzacji dwuetapowej i kluczy U2F.

Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą haseł

Jeżeli zależy nam, by zabezpieczenie haseł przed kradzieżą było skuteczne, powinniśmy zadbać również o inne obszary ochrony. Podstawa to zainstalowany program antywirusowy oraz dobrze skonfigurowany firewall. Istotna jest też konfiguracja domowego routera Wi-Fi.

Warto również stosować się do odpowiednich zasad w trakcie pracy zdalnej. Nie powinniśmy łączyć się z niezabezpieczonymi sieciami bezprzewodowymi i korzystać z tunelu VPN. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wykradnięcia m.in. danych logowania do bankowości.

Zabezpiecz swoje hasła i dane logowania już dziś

Odpowiednie zabezpieczenie naszych haseł jest obecnie nadzwyczaj priorytetową sprawą. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to powinniśmy już dziś zweryfikować ich złożoność i zacząć korzystać z menadżera. W ochronie danych logowania pomogą też programy Bitdefender.

Więcej informacji na: https://bitdefender.pl/

Previous Kasyna VR - czego możemy się spodziewać?
Next Jak motywować zespół sprzedażowy, by zwiększyć skuteczność jego działań?

Może to Ci się spodoba

Gospodarka 0 Comments

Rynek pracy ofiarą i powodem kłopotów w gospodarce

Bezrobocie to jeden z najgroźniejszych skutków dekoniunktury. Jego nasilenie jednocześnie pogłębia kłopoty i opóźnia wyjście gospodarki z zapaści. Doskonale zdają sobie z tego Amerykanie. W Polsce to ciągle problem niedoceniany.

Wiadomości 0 Comments

Od września pracę będą mogli podejmować już 15-latkowie

Młodzi pracownicy, ze względu na brak doświadczenia na rynku pracy, mogą być bardziej narażeni na problemy z pracodawcami. Dlatego przed podjęciem pierwszej pracy muszą poznać prawa i obowiązki, które będą ich dotyczyć.

Wiadomości 0 Comments

Różnorodność jest zaletą obligacji

W przeciwieństwie do akcji, których konstrukcja powoduje ich niewielką odmienność, w przypadku obligacji mamy do czynienia ze znacznie większym zróżnicowaniem. To istotna zaleta, zarówno z punktu widzenia emitenta, jak i

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!