Inwestycje przedsiębiorstw – PROW wspiera przedsiębiorców

Inwestycje przedsiębiorstw – PROW wspiera przedsiębiorców

Małe firmy często posiadają najwyżej 10 pracowników, w tym właściciela. Wpływa to bezpośrednio na fakt, że często pojawia się u nich problem z tym, że nie mają możliwości na pozyskanie środków na inwestycje, aby móc rozwijać swoją firmę. Nawet jeśli obrót nie jest w nich duży, to przecież inwestycji trzeba dokonywać. Dobrze jest w takim przypadku poszukać jakiegoś wsparcia, jakie oferuje chociażby Unia Europejska.

Szukając dogłębnie, można znaleźć informację o tym, że obecnie małe firmy mają naprawdę duże szanse na otrzymanie dotacji przez uczestnictwo w różnych konkursach. Okazuje się, że małe firmy też mogą uzyskać realne i niezbędne wsparcie! Te projekty, które tworzone są z myślą o małych firmach, najczęściej dotyczą programów regionalnych, dostosowanych do charakterystycznych cech rynku lokalnego. W zasadzie każde województwo takim programem dysponuje, wystarczy tylko umiejętnie szukać. Trzeba znaleźć takie projekty, które są dostosowane do działalności danej firmy, a to dlatego, że mikroprzedsiębiorca jest zobowiązany do spełnienia pewnych wymagań, jakie pojawiają się w konkursie.

Różne działania pozwalają na określone schematy, które decydują o tym, jakie projekty będą traktowane na zasadzie preferencji. We wniosku koniecznie należy odnieść się do określonego schematu, dzięki czemu może się okazać, że nasza firma będzie oceniana wyżej i dostanie dofinansowanie. Schematy formułowane są różnie, często są tak dostosowane, aby spełniły je najbiedniejsze gminy i ich firmy. Może się okazać, że w takich miejscach wsparcie albo możliwości uzyskania będą większe. W miastach jest inaczej – tam dostępne środki są zwykle większe.

Ci, którzy chcieliby uzyskać pomoc od Unii, muszą wiedzieć, że warunki będą określane przez Urząd Marszałkowski i to do niego trzeba się dostosować. To dobry kierunek, ponieważ tak realizowane konkursy są organizowane lepiej, a także lepiej się sprawdzają w ostatecznym rozrachunku, a uzyskanie z nich środków jest dużo łatwiejsze niż przez inne instytucje.

Podmioty, które starają się o dotacje przeznaczone z PROW na rozwój firmy mogą liczyć nawet na 300 tysięcy złotych. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziany był jako pierwszy z programów nowej perspektywy, okazało się jednak, że to właśnie na jego uruchomienie musieliśmy czekać najdłużej. Na szczęście, jest to jedyna zła wiadomość, osoby zainteresowane jego treścią nie mają bowiem wątpliwości, co do tego, że jest na co czekać. Program otwiera możliwość pozyskania dotacji przeznaczonych na rozwój firmy i nie ulega wątpliwości, że możliwość ta zasługuje na rozważenie. Oczywiście, wsparcie dla przedsiębiorców nie jest rozwiązaniem nowym, mogliśmy więc zapoznać się z nim także w ramach poprzedniej perspektywy.

PROW oferował je w ramach działania Osi LEADER (Działanie 312 – Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw). Teraz jego miejsce zajmie Priorytet VI – Rozwój gospodarstw i działalności gospodarczej, zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości. Najważniejszą częścią programu są tak zwane koszty kwalifikowalne, a więc te, które można przeznaczyć na zakup dóbr i usług, wykonanie robót budowlanych, najem, dzierżawę oraz zakup oprogramowania, organizację oraz przeprowadzanie różnego rodzaju spotkań, szkoleń i wydarzeń, których celem będzie promocja firmy, a także zakup środków transportu, choć ich koszt nie może być wyższy niż trzydzieści procent pozostałych.

Środki z programu PROW mogą być przeznaczone również do zatrudnienia osób, które są zaangażowane w realizację operacji, choć w tym wypadku również pojawiają się pewne ograniczenia. Wysokość dotacji jest jednak wyjątkowo duża, może bowiem dotyczyć nawet 100 procent kosztów kwalifikowanych operacji, które zostały uwzględnione w projekcie. Wniosek należy składać w Lokalnej Grupie Działania. Co ważne, projekt jest realizowany nie tylko w gminach wiejskich, ale i miejskich, jeżeli miasto ma mniej niż 20 tysięcy mieszkańców.

Więcej na http://dotacjebr.pl/jqxy/przydatne-linki.html

Previous Dla kogo są giełdy długów?
Next Problemy ze spłatą pożyczki - jak sobie z nimi radzić?

Może to Ci się spodoba

Inwestowanie 0 Comments

Media społecznościowe walczą ze spamem, obraźliwymi komentarzami i treściami słabej jakości

Facebook wprowadził nowe narzędzia do walki z fake newsami i treściami niskiej jakości, spamującymi innych użytkowników. Ochronę przed spamem wdrożył także Instagram. Dodatkowo w tym serwisie odpowiednie filtry będą usuwać obraźliwe treści pod

Komentarze rynkowe 0 Comments

Trwają rozmowy otwarciu rynków azjatyckich dla polskiej wieprzowiny

Od dwóch lat dla polskiej wieprzowiny zamknięta jest większość rynków azjatyckich, które są głównym odbiorcą tego mięsa z Unii Europejskiej. Eksport wieprzowiny z Polski w 2015 roku wzrósł wprawdzie o 5,5 proc., ale udział odbiorców

Inwestowanie 0 Comments

Grupa Energa chce zainwestować 20,6 mld zł w ciągu 9 lat

Ponad 20,6 mld zł – taką kwotę na inwestycje przeznaczy Grupa Energa w ramach nowej strategii przyjętej na lata 2016–2025. Sztandarowe projekty to budowa nowego bloku energetycznego w Ostrołęce oraz elektrowni wodnej na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!