Inklinometry – dlaczego warto wybierać najlepsze urządzenia tego typu?

Inklinometry – dlaczego warto wybierać najlepsze urządzenia tego typu?


Inklinometry to urządzenia, które stosowane są w wielu obszarach gospodarki. Stanowią integralny element nie tylko maszyn z zakresu automatyki przemysłowej, ale także maszyn budowlanych i dźwigów. Co to jest inklinometr, jak działa i dlaczego zawsze warto wybierać urządzenia renomowanych producentów – na te i inne pytanie dotyczące inklinometrów staramy się odpowiedzieć w tekście.

Inklinometr – co to jest?

To urządzenie o nieco tajemniczej nazwie doskonale znane jest chyba jedynie wąskiej grupie specjalistów. Większość osób, nawet pracujących na maszynach, których integralnym elementem jest inklinometr, nie wie tak naprawdę, co to jest i jak działa. Na pytanie: inklinometr co to jest, można odpowiedzieć krótko i prosto. To po prostu czujnik służący do pomiaru odchylenia obiektów od pionu. Do niedawna przeważały na rynku inklinometry mechaniczne o bardzo prostej konstrukcji. Dzisiaj, dzięki rozwojowi technologii i zastosowaniu nowoczesnych materiałów, przeważają o wiele precyzyjniejsze inklinometryelektroniczne. Nie dość, że są o wiele mniejsze od mechanicznych, to na dodatek charakteryzują się wyjątkową dokładnością. Te najnowocześniejsze są w stanie bez problemu zmierzyć odchylenie kąta w zakresie 90 lub nawet 360 stopni. Taka skrupulatność pomiaru ułatwia pracę i pozwala zwiększyć precyzje wielu czynności.

Inklinometr – zasada działania

Wiele osób, które nie raz zetknęło się z tym urządzeniem, nie wie tak naprawdę, jak działa inklinometr. A zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Nowoczesny inklinometr posiada kondensator z dwoma okładzinami. Między nimi umiejscowiony jest ruchomy dialektryk i to właśnie on reaguje na najmniejsze wychylenia całości w stosunku do pionu. Pomiar jest wynikiem różnicy pojemności pomiędzy okładziną a mobilnym wahadłem.

Inklinometry – obszary zastosowań

Pomiary inklinometryczne wykorzystywane są w wielu obszarach gospodarki. Powszechnie stosowane są w budownictwie przy prowadzeniu różnego rodzaju prac ziemnych, a szczególnie przy wykonywaniu wykopów, nasypów, tunelów i wałów przeciwpowodziowych. Inklinometry odgrywają niezastąpioną rolę przy pomiarze kąta wychylenia ścian, wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie standardowej aparatury pomiarowej. Trudno wymienić tutaj wszystkie obszary zastosowań czujników przesunięcia w budownictwie, warto choćby wspomnieć o rozwijającej się dynamicznie nowej dziedzinie – fotowoltaice, gdzie wykorzystywane są do idealnego umiejscowienia paneli słonecznych. Jednak z inklinometrów korzysta nie tylko budownictwo i automatyka przemysłowa, z powodzeniem stosowane są także w diagnostyce schorzeń narządów ruchu, szczególnie w przypadku zwyrodnienia stawów. Ponadto z ich pomocą ustawia się łóżka chirurgiczne i fotele stomatologiczne. Inklinometry niezastąpione są wszędzie tam, gdzie precyzja pomiaru ma kluczowe znaczenie. Oczywiście im lepszy inklinometr, tym większa bezawaryjność i dokładność pomiaru, dlatego przy wyborze zawsze warto sięgać po urządzenia renomowanych producentów. Tym bardziej że ceny inklinometrów nie różnią się jakoś specjalne, te najlepsze i sprawdzone są tylko nieco droższe.

Previous Co zrobić, gdy klient opóźnia się z zapłatą za fakturę?
Next Chwilówka czy pożyczka ratalna? Co wybrać?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nowy model finansowania szkolnictwa wyższego budzi zastrzeżenia w środowisku akademickim

Model finansowania szkolnictwa wyższego powinien zostać wypracowany w dialogu pomiędzy uczelniami a ministerstwem, z kolei zarządzanie uczelnią powinno pozostawać w gestii jej władz i społeczności akademickiej – uważa dr Rafał Majda, kanclerz Uniwersytetu Łódzkiego.

Wiadomości 0 Comments

Obecny sezon może być rekordowy dla branży hotelowej

Obecny sezon może być równie udany, jak rekordowy dla branży hotelowej 2017 rok – ocenia na półmetku sezonu wakacyjnego Urszula Wiśniewska z Hilton Gdańsk. Jak podkreśla, kluczowym dla branży trendem jest personalizacja, a

Wiadomości 0 Comments

Potencjał globalnego rynku dronów szacowany na 127 mld dol. Polscy producenci są ważnym graczem

Jak szacują eksperci PwC, potencjał zastosowania technologii dronowych wynosi 127 mld dol. W rankingu branż dominują infrastruktura, rolnictwo i transport. Bezzałogowce są też coraz szerzej wykorzystywane w wojskowości. Polska myśl techniczna ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!