Ile kosztuje złoto?

Ile kosztuje złoto?

Zmieniający się regularnie rynek, pojawienie się różnorakich turbulencji w zakresie gospodarki sprawia, że obecnie wiele osób poszukuje dla siebie alternatywnych form inwestycji. Wiele osób, które chcą inwestować decyduje sie na to, by swoje pieniądze wkładać w złoto. Zwolnione z podatku VAT, często traktowane jako waluta a nie jak surowiec. Jednak to co najważniejsze, jeśli chodzi o inwestycję w złoto to fakt, że w przeciwieństwie do banknotów złota nie da się dodrukować, a zasoby będą ograniczone. Tym samym osoby, które będą chciały zdecydować się na inwestycję w złoto mogą liczyć na to, że jego wartość będzie się w czasie utrzymywać. 

„Złoto zawsze stanowiło zabezpieczenie przed wahaniami ekonomicznymi. W stanie zagrożenia militarnego, czy w przypadku gdy upadały duże banki ludzie masowo wykupywali złoto, które traktowane było jak moneta przetargowa” (źródło: mennica-krakowska.pl).

Co wpływa na cenę złota?

Każdy kto będzie zainteresowany inwestycją w złoto na pewno będzie zastanawiał się nad tym ile złoto będzie kosztować. Jeśli ktoś chce postawić na inwestowanie w złoto musi liczyć się z tym, że cena kruszcu uzależniona będzie od tego jaka będzie cena w Londynie. To tak zwany LBMA Gold Price, który ogłaszany będzie dwa razy dziennie każdego dnia w Wielkiej Brytanii. Drugim czynnikiem będzie tutaj kurs dolara amerykańskiego do złotówki. To elementy, które będą w głównym zakresie decydować o tym jaka będzie cena złota.

Złoto inwestycyjne

Omawiając kwestię ceny złota przede wszystkim chcemy zwracać uwagę na złoto inwestycyjne, nie złoto, który znamy ze sklepów jubilerskich. Warto zauważyć, że złoto inwestycyjne jest to stop, który ma bardzo wysoką zawartość tego szlachetnego pierwiastka. W Polsce ta kwestia będzie również określona ustawą o podatku od towarów i usług. Z ustawy tej dowiadujemy się, że złotem inwestycyjnym nazywa się złoto w postaci sztabek, płytek albo monet. W przypadku sztabek i płytek, aby można było nazwać złoto inwestycyjnym stop musi mieć przynajmniej próbę 995 a więc w praktyce będzie to oznaczać, że stop zawiera minimum 99,5% czystego pierwiastka. Jeśli natomiast chodzi o monety złote to muszą mieć one co najmniej 900 tysięcznych, co oznacza, że będzie tam 90% czystego złota w stopie. Kwestią tą zajmuje się ustawa o podatku od towarów i usług ponieważ złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. Dlatego może być traktowane jako waluta a nie jako surowiec. To sprawia, że wiele osób idzie w kierunku złota, jeśli chodzi o formę lokowania kapitału, szczególnie gdy mamy czasy niepewności na rynkach finansowych a specjaliści podkreślają, że kryzys zbliża się do nas wielkimi krokami. Wtedy złoto może być najlepszą formą inwestycji.

Złoto fizycznie

Mennica oferuje tylko i wyłącznie złoto inwestycyjne, które ma postać fizyczną a więc sztabki i monety bulionowe. Jeśli chodzi o sytuację na rynku obecnie koszt uncji złota to około 4550 złotych. W okresie ostatnich 10 lat złoto zdrożało aż dwukrotnie, co pokazuje trend związany z tym, że wiele osób myśli o tym, by inwestować w złoto. W ostatnich miesiącach cena jest już ustabilizowana, jednak mieliśmy już sytuację, gdy złoto zbliżało się nawet do 6 tysięcy złotych. Szacuje sie, że w kolejnych miesiącach cena będzie stabilizować się w graniach 5 tysięcy złotych.

Artykuł powstał dzięki serwisowi menni.pl

Previous Ceny miedzi najniższe od połowy 2017 roku
Next W Polsce jest już ponad 500 ekologicznych budynków. Od przyszłego roku zacznie ich szybko przybywać

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Liczba ataków hakerskich rośnie w tempie ponad 700 proc. rocznie

Ostatnie miesiące w sieci upłynęły pod znakiem wymuszeń i wyłudzeń. Liczba nowych rodzajów oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych i umożliwia hakerom żądanie okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu, wzrosła w ubiegłym

Wiadomości 0 Comments

System opieki zdrowotnej zaoszczędzi pieniądze dzięki telemedycynie

Na ochronę zdrowia Polska przeznacza 4,4 proc. PKB, podczas gdy średnia unijna to ok. 7 proc. Nakłady systematycznie rosną, ale w wolnym tempie. Dlatego istotne jest możliwie jak najbardziej efektywne wykorzystanie

Wiadomości 0 Comments

Profile społecznościowe są na czele listy wyszukiwań Google

Aktywność w portalach społecznościowych kształtuje wizerunek firm i osób w sieci oraz przekłada się na ich reputację. Dlatego treści powinny być starannie wyselekcjonowane. Sprawna komunikacja w social media to nie tylko korzyści wizerunkowe, lecz także biznesowe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!