Ile kosztuje biuro rachunkowe

Ile kosztuje biuro rachunkowe

Początkujący przedsiębiorcy często zastanawiają się jak maksymalnie ograniczyć koszty działalności, bo boją się, że nie zarobią nawet na ZUS. Ale nie na wszystkim warto oszczędzać. Nie warto na przykład na obsłudze księgowej.

Są takie rodzaje działalności, w których obsługa księgowa faktycznie nie będzie konieczna, bo przedsiębiorca prawdopodobnie poradzi sobie sam ze wszystkimi formalnościami. To na przykład sytuacja, w której na samozatrudnienie przechodzi ktoś, kto do tej pory pracował na etacie, a jego jedynym klientem będzie dotychczasowy pracodawca. To jednak marginalne przypadki – w większości przedsiębiorstw pomoc księgowej czy biura rachunkowego jest niezbędna, a jej brak może sprawić, że mała firma nie utrzyma się na rynku, bo przedsiębiorca zamiast zajmować się rozwojem, będzie wypełniał druki i skupi się na liczeniu podatków.

Za co płacimy księgowej?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „Biuro rachunkowe – cennik” by zorientować się, jak wiele dla firmy może zrobić księgowa. Do jej zadań należy przede wszystkim bieżąca obsługa, czyli prowadzenie zapisów w księgach rachunkowych lub księdze przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji VAT, środków trwałych, ewidencji wyposażenia, sporządzanie i przesyłanie do urzędu skarbowego miesięcznych deklaracji podatkowych i sporządzanie rocznego zeznania podatkowego, sporządzanie umów o pracę, naliczanie wynagrodzeń dla pracowników i sporządzanie ich ewidencji itp. Biuro rachunkowe zajmuje się zatem całą dokumentacją firmy i wszystkimi rozliczeniami, do jakich jest zobowiązany przedsiębiorca. Co więcej, ma ono także obowiązek być na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie i informować klienta o zmianach. Już samo to jest warte, by co miesiąc na konto biura rachunkowego przelewać umówioną kwotę.

Ile kosztuje biuro rachunkowe?

Obsługa księgowa firmy może kosztować 100 zł miesięcznie, a może i 1000 lub więcej. Wszystko zależy od tego, jaką umowę podpisze przedsiębiorca z biurem rachunkowym oraz od tego, czy prowadzi uproszczoną księgowość (czyli książkę przychodów i rozchodów, jak jednoosobowe działalności gospodarcze) czy też pełną księgowość (jak spółki z o.o.). O cenie za usługi księgowe decyduje także często:

 • Ilość faktur, jakie firma wystawia w miesiącu (niewielka firma, wystawiająca kilka czy kilkanaście faktur może liczyć na ceny już od 100-150 zł miesięcznie),
 • Liczba zatrudnionych pracowników (jeśli nie ma ich wcale lub jest jeden, a firma prowadzi książkę przychodów i rozchodów, można liczyć na obsługę księgową już za 150 zł miesięcznie).

Podpisując umowę z biurem rachunkowym warto dołączyć do niej cennik. Niektóre biura pobierają dodatkowe opłaty, które mogą zaskoczyć przedsiębiorcę – np. za przygotowanie jakiejś umowy, załatwienie sprawy w urzędzie w imieniu klienta-przedsiębiorcy itp.

Księgowa pomoże oszczędzić

Posiadanie księgowej lub powierzenie obsługi księgowej profesjonalnemu biuru rachunkowemu to niewielki wydatek w porównaniu z oszczędnościami, jakie może pomóc wygenerować księgowa. I nie chodzi tu wcale o żadną „kreatywną księgowość” i działanie wbrew przepisom, ale o znalezienie np. takiej formy opodatkowania, która będzie dla przedsiębiorcy najbardziej korzystna. Biuro rachunkowe pilnuje wszystkich terminów rozliczeń z urzędem skarbowym, dzięki czemu przedsiębiorca nie naraża się na kary finansowe za nieterminowe opłacanie składek. Dobrze jest mieć księgową, która odpowiada na pytania mailowo lub udziela porad telefonicznie. Dzięki takiej opiece księgowej przedsiębiorca oszczędza nie tylko pieniądze, ale i czas – zamiast samemu szukać rozwiązania trudnego problemu w internecie, może zwrócić się z pytaniem do biura rachunkowego, które jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami w przepisach i mieć pewność, że uzyska rzetelną odpowiedź. Ta pewność warta jest dla wielu przedsiębiorców sporych pieniędzy.

Previous Transfer pieniędzy do Polski bez konta bankowego
Next 11 zmian w drukach PIT 2016

Może to Ci się spodoba

Firmy nieprzygotowane na cyberzagrożenia z powodu braku specjalistów i niskich budżetów

Zbyt mały budżet i brak specjalistów o określonych kompetencjach w obszarze cyberbezpieczeństwa – to główne bariery, które utrudniają firmom ochronę przed atakami w sieci. Ponad połowa przyznaje, że nie jest w stanie wykryć i odeprzeć zaawansowanego cyberataku.

Leasing 0 Comments

Leasing samochodów osobowych wart jest ok. 15–16 mld zł rocznie

Rynek leasingu samochodów osobowych od dłuższego czasu rozwija się dynamicznie, a prognozy zakładają utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu w kolejnych kwartałach. Branża z uwagą przygląda się sektorowi bankowemu, gdzie spodziewane przetasowania w strukturach dużych

Nawet co piąte przedsiębiorstwo wymaga głębokiej restrukturyzacji

Niedopasowanie finansowe to najważniejszy problem firm w Polsce – przekonuje Maciej Pietrzak z PMR Restrukturyzacje. Z analizy rynku wynika, że nawet co piąte działające przedsiębiorstwo może wymagać głębokiej restrukturyzacji. Przy szybkiej reakcji

3 komentarze

 1. Monika
  Wrzesień 15, 21:03 Reply
  Oferta prowadzenia księgowości obecnie jest dość duża, ale też wiele osób decyduje się teraz na prowadzenie własnej firmy. Moim zdaniem wygodne jest prowadzenie księgowości zdalnie i swoją oddałam w ręce księgowej z TaxCare. To był jeden z lepszych wyborów. Koszta nie są duże, bo płacę comiesięczny abonament . Kilka razy dokupiłam dodatkowe pakiety i to też plus, że takie mają.
 2. tommy
  Styczeń 23, 11:27 Reply
  Zgadzam się z artykułem - pomoc księgowego przy prowadzeniu własnej firmy jest niezbędna. Chyba że jest się księgowym z własnym biurem rachunkowym ;) Dlatego ja szukając biura rachunkowego w Warszawie zwracałem uwagę na to jakie mają podejście do klienta. Czy jest możliwość współpracy na moich warunkach, czy jest możliwość negocjacji cen i zmiennego zakresu usług księgowych w zależności od sytuacji bieżącej itd. Strzałem w 10 okazały się darmowe konsultacje w biurze M&M Księgi Rachunkowe. Na początek zaproponowali mi darmowe konsultacje i mogłem nie tylko poznać osoby z którymi będę współpracował ale też omówić szczegóły, dostosować ofertę do moich potrzeb a nie wybrać szablon. No i oczywiście wynegocjować lepsze ceny. Pamiętajcie, żeby nie ufać bezgranicznie ładnie brzmiącym hasłom reklamowym a samemu sprawdzić. Pozdr.
 3. joana
  Luty 23, 23:32 Reply
  Tak naprawdę warci są swojej ceny. Ja korzystam z biura GAMa (Maćka Grabowskiego) i gdyby nie oni, nawet bym nie wiedziała, co do JPK... Serio. Tak to mam pewność, że mam wszytsko prawidłowo rozliczone. Polecam ich :)

Zostaw odpowiedź