Gdzie zdobędziemy pieniądze na rozwój firmy?

Gdzie zdobędziemy pieniądze na rozwój firmy?

Unia europejska to ogromne źródło najróżniejszych funduszy, które są wykorzystywane chociażby na rozwój infrastruktury, wprowadzanie nowych technologii, szkolenie pracowników czy promowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Po wielką część z tych pieniędzy mogą sięgać najzwyklejsi przedsiębiorcy. Jaka to jest część pieniędzy? Do roku 2020 do wydania będzie ponad osiemdziesiąt miliardów euro i są to pieniądze, które mają trafić do przedsiębiorstw, by promować ich rozwój. Nie są to pierwsze środki unijne w naszym kraju, ponieważ od początku obecności unijnego finansowania, czyli od 2004 roku, do kraju spłynęło już ponad 360 miliardów złotych rozdzielonych na blisko 200 tysięcy umów. Pieniądze te w bezpośredni sposób stymulują rozwój gospodarki i poprawę jej innowacyjności. Zwłaszcza jeśli ktoś myśli o zrównoważonym rozwoju, może w naprawdę dużej mierze skorzystać z tych środków. Pozostaje tylko pytanie, gdzie realnie ich szukać? Nie są one bynajmniej ukryte.

Dostęp do pieniędzy unijnych jest możliwy za pomocą programów operacyjnych, które zostały podzielone na szesnaście regionów. Tymi regionami są nasze województwa. Dodatkowo jest jeszcze pięć krajowych planów inwestycyjnych. Plany regionalne są bezpośrednio zależne od działań województw. Wszystkie te programy w dużej mierze są zgrane z programami centralnymi: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa i Polska Wschodnia. Można się w tym pogubić, to fakt, ale można przed takim problemem się ustrzec skupiając się przede wszystkim na programach regionalnych oraz na programie Inteligentny Rozwój, który będzie szczególnie ważny w tej perspektywie finansowej. Najogólniej rzecz biorąc, trzeba się wpisać w cele każdego z tych programów, a firmy, które planują rozwój innowacyjny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mogą być pewne, że ich planowane działania w cele unijne się wpisują. Słowem-kluczem jest tutaj zwłaszcza innowacyjność, ponieważ to B&R ma pełnić rolę koła zamachowego gospodarki.

Nastawienie na rozwój

Nie należy decydować się na pomoc różnego rodzaju firm doradczych obiecujących pomoc w zdobywaniu środków unijnych. Takie firmy faktycznie mogą być użyteczne, ponieważ zmniejszają obciążenie kwestiami typowo biurokratycznymi związanymi z procesem ubiegania się o pieniądze, jednak oprócz pomocy oczekują również zapłaty. Kwestie formalne można jednak załatwić we własnym zakresie, najlepiej zaczynając od specjalnych punktów informacyjnych zorganizowanych przez Ministerstwo Rozwoju, które jest koordynatorem wszystkich tego typu programów unijnych. Czekają w nich konsultanci, którzy mogą odpowiedzieć na wszystkie pytania powstałe po wizytach na odpowiednich stronach internetowych, zwłaszcza na portalu funduszy europejskich, który gromadzi tego typu propozycje.

Wielkie znaczenie mają tutaj Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich rozsiane po całym kraju, gdzie można od odpowiednio wykwalifikowanego pracownika dowiedzieć się wszystkiego odnośnie programów krajowych i programów regionalnych, jakie działają w danym czasie. Taki pracownik nie tylko wskaże, jakie są w danym czasie możliwości, ale będzie też w stanie określić, jaki kierunek poszukiwań jest najlepszy i jak podejść do całego przedsięwzięcia, jakim jest poszukiwanie finansowania. Taki pracownik nauczy przedsiębiorcę, jak przygotować wniosek i rozliczyć projekt, a co więcej, może wskazać inne podmioty, które już korzystają z unijnych pieniędzy. Jeśli na przykład pracodawca chciałby skorzystać z dofinansowanych szkoleń dla swoich pracowników, musi po prostu znaleźć odpowiedni ośrodek szkoleniowy i to ten ośrodek będzie się martwił o dofinansowanie.

Specjaliści takich punktów są dla przedsiębiorcy, więc żadnym problemem dla nich nie jest na przykład dojechanie do firmy starającej się o pieniądze. W tego typu punktach organizowane są także rożne szkolenia i spotkania informacyjne dla beneficjentów.

Co trzeba wiedzieć?

Konsultanci są bardzo rozchwytywani, więc wejście do nich z ulicy raczej nie jest możliwe. Trzeba się umówić. Nie jest to jednak duży problem. Wszelkie zapytania spotykają się z odpowiedzią zazwyczaj w terminie do trzech dni i taki jest też zwykle termin na spotkanie. Sama współpraca będzie oczywiście trwała odpowiednio dłużej.

W chwili obecnej można korzystać z centralnego punktu informacyjnego, siedemnastu punktów regionalnych oraz z 58 punktów lokalnych rozsianych po całym kraju, które także świadczą pomoc wszystkim zainteresowanym firmom.

Więcej na http://program-ir.pl/

Previous Niebezpieczeństwa związane z zażywaniem dopalaczy
Next Pożyczka pozabankowa dla firm – jak uzyskać finansowanie?

Może to Ci się spodoba

Więcej biurokracji i utrudnienia dla firm w całej Europie

Przepisy zakładające wyrównywanie płacy minimalnej i składek socjalnych kierowców to część pakietu zmian socjalnych, które najbardziej niepokoją branżę transportową. Propozycje Brukseli mogą prowadzić do zwiększenia biurokracji i ograniczenia konkurencji – alarmują właściciele

Co trzeci polski start-up korzysta z pomocy aniołów biznesu

Aniołowie biznesu są w Polsce coraz bardziej aktywni. Z pomocy krajowych lub zagranicznych aniołów skorzystało rok temu 33 proc. polskich start-upów – wynika z danych fundacji Startup Poland. Dane EBAN pokazują, że

Milenialsi za 7 lat przejmą 75 proc. całego rynku pracy

W 2025 roku przedstawiciele pokolenia Y będą odpowiadać za 75 proc. całego rynku pracy. A im bardziej niż na finansach zależy na możliwości rozwoju, elastyczności  i realnym wpływie na firmę. Przywiązują

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!