Gdzie oszczędzać na przyszłość dziecka?

Gdzie oszczędzać na przyszłość dziecka?

Systematyczne oszczędzanie dla dzieci to wdzięczny temat, ponieważ prawie żadnego rodzica nie trzeba do tego szczególnie przekonywać. Choć każdy rodzic przyzna również, że sprawa odkładania pieniędzy na przyszłość nie jest prosta. Według analityków z Centrum im. Adama Smitha wychowanie jednej pociechy do ukończenia pełnoletności to wydatek rzędu 160 tysięcy złotych. Przy drugim potomku koszty można zredukować do 80 proc. sumy, którą wydaliśmy na pierwszego z nich. W przypadku rodziny wielodzietnej, z trójką dzieci, mama i tata potrzebują średnio 376 tysięcy złotych. Jak więc przy takich kosztach jeszcze oszczędzać pieniądze dla dziecka?

Zbuduj kapitał dla dziecka

Pomyśl o przyszłości. Może ona wyglądać bardzo różnie. Czy Twojej rodzinie dopisze zdrowie? Do jakiej szkoły poślesz swoje pociechy? Czy będą studiować w kraju, czy za granicą? Gdzie będą mieszkać? Czy wyjdą za mąż lub ożenią się? Każdy etap wychowywania dzieci wiąże się z różnego rodzaju i różnej wielkości wydatkami. Już tuż po narodzinach potomka rodzice powinni rozważyć dostępne formy gromadzenia i pomnażania oszczędności dla dziecka, jakie oferuje rynek usług finansowych. Najprostszą z nich są terminowe lokaty dla dzieci. Opierają się na umowie pomiędzy bankiem, a klientem dotyczącej zdeponowania środków pieniężnych na określony czas. Bank deklaruje wypłacić wpłacony kapitał wraz z odsetkami na koniec okresu umowy. Lokata na dziecko jest tym bardziej atrakcyjna, im jest założona na dłuższy okres i im większą kwotą dysponujemy. Na systematyczne oszczędzanie dla dzieci pozwolą umowy odnawialne. Gdy poprzednia wygaśnie, nie będzie potrzeby zawierania nowej, a lokata zostanie ponownie automatycznie założona. Bank może oprocentować środki według stawki stałej, zmiennej oraz progresywnej. W przypadku pierwszego rozwiązania wysokość oprocentowania jest niezmienna przez cały okres. Może się także zmieniać w zależności od wysokości stawki referencyjnej WIBOR lub WIBID albo wzrastać z upływem czasu trwania lokaty.

Fundusz dla dziecka

W zadbaniu o przyszłość potomka może pomóc zainwestowanie środków w fundusz powierniczy dla dziecka, zwany także funduszem inwestycyjnym dla dziecka. Określa się nim wyodrębnioną finansowo wspólną masę majątkową uczestników. Charakteryzuje się zmienną wartością, ale stałym przeznaczeniem gospodarczym. Zarządzany jest przez towarzystwo funduszy powierniczych, a każdy uczestnik ma udział w jego aktywach netto na podstawie posiadanych jednostek uczestnictwa. Mają one charakter niezbywalny, lecz mogą być dziedziczone. Fundusze powiernicze, dzięki którym rodzice mogą oszczędzać środki na przyszłość pociech, na mocy ustawy z 1997 roku zostały zastąpione przez fundusze inwestycyjne dla dziecka.

Przykładowo Generali Investments z myślą o przyszłości Twoich dzieci oferuje otwarte fundusze inwestycyjne o długim horyzoncie czasowym. Dłuższy okres inwestycyjny pozwala na uzyskanie potencjalnie wyższego zysku. Jeden z najwyższych profitów można uzyskać wybierając fundusze akcyjne. Jednak należy pamiętać, że inwestycja w każdy fundusz niesie ze sobą pewne ryzyko. Można je zminimalizować dzięki stosowaniu zasady systematycznego oszczędzania i wpłacania środków. Jednocześnie wraz z wydłużeniem okresu inwestycyjnego, niepewność zmniejsza się.

Systematyczne oszczędzanie dla dziecka

Jak niemal w każdym działaniu, aby przyniosło odpowiednie rezultaty, ważna jest systematyczność. Wiąże się z nią także oszczędzanie dla dziecka. Jednorazowe  lub dodawanie środków raz na jakiś czas nigdy nie da takich efektów, jak regularne odkładanie pieniędzy. Nie jest to jednak łatwe zadanie, więc z pomocą przychodzą programy systematycznego oszczędzania od Generali Investments.

W zależności od potrzeb Twojej rodziny oraz oczekiwań finansowych, możesz stworzyć swój własny program oszczędnościowy dla dziecka lub wybrać standardowy. Dobrze dobrany plan zabezpieczy Waszą przyszłość i zgromadzi środki na realizację planów i marzeń.

Zanim wybierzesz odpowiedni plan systematycznego oszczędzania, zastanów się, przez jaki okres chcesz gromadzić środki, czy chcesz je ulokować na jeden subfundusz lub dywersyfikować na kilka, jaką masz skłonność do ryzyka, jaką kwotą dysponujesz oraz jak często i w jakiej wysokości chcesz wypłacać pieniądze. Do wyboru jest standardowy Plan 5-letni lub Plan 10-letni. Jeśli zamierzasz stworzyć własny program, możesz wybrać jego indywidualną wersję. Maksymalnie można lokować środki w czterech wybranych subfunduszach. Minimalna kwota wpłaty to 100 PLN lub 200 PLN miesięcznie. Korzystając z usług Generali Investments możesz liczyć na zniżkę w opłacie manipulacyjnej nawet do 70 proc oraz na dodatkowe korzyści. Jeśli jest taka potrzeba, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć kilka Planów 5 lub 10-letnich. Ponadto raz w roku możesz skorzystać z bezpłatnej zmiany alokacji środków w subfunduszach.

Zaangażuj potomka

Oszczędzanie dla dzieci może przynieść więcej korzyści, niż jedynie zgromadzenie kapitału. Przy okazji rodzice mogą nauczyć pociechy zarządzania swoimi finansami i odkładania środków na przyszłość. Posłuży temu przelewanie kieszonkowego na oprocentowane konto oszczędnościowe dla dziecka. Nauczy się ono także poruszania w bankowości internetowej oraz mobilnej, w których będzie mogło kontrolować stan swoich środków. Kiedy Bank wypłaci odsetki, to dziecko zdecyduje na co je przeznaczyć.

Możliwości inwestowania w przyszłość naszych pociech jest wiele. Niektóre z nich wymagają wiedzy finansowej i większej skłonności do ryzyka w zamian za potencjalnie wyższe zyski. Pozostałe sposoby charakteryzują się dużą pewnością i bezpieczeństwem, lecz kosztem znacznie mniejszego zysku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w różne instrumenty, poprzez na przykład połączenie lokaty bankowej z funduszami inwestycyjnymi czy planami systematycznego oszczędzania. Jest to nawet rekomendowana opcja, ponieważ nie warto inwestować wszystkich oszczędności w jeden instrument, lecz dywersyfikować kapitał i lokować go na różne sposoby.

Previous Wnioski o dotacje unijne
Next Jak wybrać najkorzystniejszą chwilówkę?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 1Comments

Zmiana operatora, a konto osobiste

W dzisiejszych czasach telefon komórkowy to przedmiot, bez którego praktycznie nie ruszamy się z domu. Poza tym już dawno temu telefony przestały służyć wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości –

Finanse osobiste 0 Comments

Kobiety zarabiają zbyt mało, by samodzielnie utrzymać rodzinę

Prawie 60 proc. Polek nie poradziłoby sobie z utrzymaniem rodziny w razie utraty pensji partnera. Zdecydowana większość ankietowanych przez organizację „Kobieta i pieniądze” pań stwierdziła, że do sprostania kosztom utrzymania potrzebuje zarobków wyższych o 1–2 tys.

Finanse osobiste 0 Comments

Majątek Polaków wynosi obecnie 6,5 bln zł. Do 2040 roku wzrośnie blisko dwukrotnie

W 2040 roku Polacy zgromadzą majątek wart ponad 18 bln zł – wynika z badania PI Research dla Banku Zachodniego WBK. Po uwzględnieniu inflacji będzie to o 70 proc. więcej, niż mają dzisiaj.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!