Drukarka laserowa – zalety i wady

Drukarka laserowa – zalety i wady

Jeszcze kilka lat temu w polskich biurach i domach królowały drukarki atramentowe. W ostatnich latach rośnie popularność drukarek laserowych, które kupuje coraz więcej użytkowników firmowych. Dowiedz się, jakie zalety i wady mają te coraz popularniejsze urządzenia i zdecyduj, czy warto zainwestować w drukarkę laserową.

Jak działa drukarka laserowa?

Na rynku dostępne są drukarki laserowe monochromatyczne i kolorowe. Działają one na bardzo podobnej zasadzie – różnią się jedynie liczbą laserów, bębnów oraz tonerów. Każda drukarka laserowa posiada bęben światłoczuły, który jest ładowany elektrostatycznie i przyciąga cząsteczki tonera. Następnie na bęben pada światło lasera i zmienia ładunek elektrostatyczny w miejscach, które oświetla. W miejscach, które nie są oświetlane przez laser przykleja się toner i w ten sposób powstaje obraz na bębnie, który następnie trafia na kartki, gdzie jest utrwalany za pomocą temperatury około 160-200 stopni C (w fuserze drukarki).

Drukarki laserowe – zalety

Drukarki laserowe drukują szybciej niż atramentowe i są wydajniejsze. Z tego powodu doskonale sprawdzają się w zastosowaniach firmowych. W wielu biurach pracownicy codziennie drukują bardzo dużo kartek z dokumentami, informacjami, prezentacjami, planami pracy, raportami, analizami itp. Warto pamiętać, że szybkość drukowania jest zauważalna dopiero przy kolejnych kartkach, dlatego drukarki laserowe raczej nie są dobrą inwestycją dla osób, które drukują sporadycznie pojedyncze strony. Przy dużej ilości wydruków koszt jednej strony wychodzi jednak niższy, dlatego zakup drukarki laserowej dla firmy jest doskonałą inwestycją długofalową, która obniża koszty.

Kolejnym plusem jest wyższa odporność wydruków laserowych na działanie wilgoci. Wydruki atramentowe są zmywane przez wodę, dlatego nie sprawdzą się np. do drukowania plakatów czy ogłoszeń wieszanych na zewnątrz. Wydruki z drukarek atramentowych z powodzeniem można wieszać na dworze, ponieważ są one dużo trwalsze.

W drukarkach laserowych toner wystarcza na około 1 500 – 10 000 stron. Bębny i elementy światłoczułe są bardzo trwałe i raczej nie wymagają wymiany (chyba, że drukujemy setki tysięcy stron).

Wybierz odpowiedni papier do drukarki. Dowiedz się więcej na biurotaniej.pl >>

Drukarki laserowe – wady

Drukarki laserowe na polskim rynku nadal pozostają nowością. Zainteresowania użytkowników nie zwiększają ich ceny. Taki sprzęt jest bowiem dużo droższy od tradycyjnych drukarek atramentowych (średnio około 2 razy). Droższe są również materiały do eksploatacji (tonery). Tonery do takich drukarek są bardziej wydajne. Jedna sztuka zwykle wystarcza na wydruk kilku tysięcy stron. W efekcie koszt wydruku w przeliczeniu na jedną stronę jest niższy. Jednak osoby poszukujące drukarki do użytku domowego czy do małego biura, najczęściej nie potrzebują bardzo dużej ilości wydruków i ocenią cenę materiałów eksploatacyjnych nie przeliczając takiej informacji na strony. Przy rzadkich wydrukach użytkownicy nie chcą inwestować dużo więcej w toner i wolą wybrać tradycyjną drukarkę atramentową. Drukarki laserowe doskonale sprawdzą się do drukowania tekstów. Drukowane na nich zdjęcia mają nieco niższą rozdzielczość niż te pochodzące z drukarek atramentowych.

Previous Meble fryzjerskie
Next Technologie zmieniają model usług prawniczych. Klienci coraz częściej sięgają po porady online

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Zwolnienia lekarskie coraz większym problemem dla budżetu państwa

Dane ZUS pokazują, że ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby dni, które Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich. Było ich 229 mln – czyli o 9 mln więcej niż rok wcześniej.

Wiadomości 0 Comments

Wkrótce mają ruszyć negocjacje ws. zakupu okrętów podwodnych

Nowe okręty podwodne dla Marynarki Wojennej to jedna z najbardziej palących potrzeb polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało przyspieszenie w tej sprawie – po podpisaniu umowy na system Patriot niebawem podjęte mają zostać

Wiadomości 0 Comments

W Holandii pracuje 200 tys. Polaków

Holandia jest czwartym najchętniej wybieranym przez emigrantów zarobkowym krajem. Od 2007 roku, kiedy otworzono dla Polaków tamtejszy rynek pracy, liczba wyjeżdżających rośnie. Szacuje się, że jest ich tam ok. 200 tys. Obecnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!