Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Dobry miesiąc dla funduszy obligacji, słaby dla akcyjnych

Kwietniowe wyniki funduszy inwestycyjnych niewiele odbiegały od tych osiągniętych w marcu. Ponownie dodatnią stopę zwrotu wypracowała mniej niż połowa rozwiązań, a najlepsze rezultaty znów osiągnęły fundusze akcji tureckich.

Po tym jak w marcu zyskały średnio +12,2%, w kwietniu ich przeciętny wynik przekroczył +8%. Złą passę kontynuowały natomiast fundusze akcji rosyjskich oraz inwestujące na warszawskiej giełdzie.

Trzeci miesiąc z rzędu powody do zadowolenia mają posiadacze jednostek funduszy polskich obligacji. Zaliczane do tej kategorii rozwiązania o uniwersalnej strategii oraz papierów skarbowych zyskały średnio odpowiednio +0,7% oraz +0,6%. To nieco słabszy wynik od benchmarku, czyli indeksu obligacji skarbowych IROS, który wzrósł o +0,91%.

W kwietniu zyskiwały papiery na całej krzywej dochodowości, w tym najbardziej obligacje o najdłuższym terminie do wykupu. Indeks IROS-10 wzrósł o +1,63%. Wzrostowi cen sprzyja niska inflacja i prognozy jej utrzymania na niskich poziomach, mocno „gołębia” retoryka RPP oraz silne trendy spadków rentowności na rynkach peryferyjnych Europy. W takich warunkach wszystkie fundusze z tych dwóch grup wypracowały zyski. Nieco słabsze wyniki osiągnęły fundusze obligacji korporacyjnych, które zarobiły średnio +0,2%. To głównie efekt kolejnej przeceny Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (Copernicus FIO), którego jednostka w skali miesiąca straciła -5,2%.

Wracając do rynków akcji, ponownie największe zyski notowali inwestujący na rynku tureckim. W przeciągu miesiąca indeks XU100 wzrósł o +5,9% (dzięki umocnieniu tureckiej liry, w PLN wzrost był jeszcze wyższy). W efekcie fundusze akcji tureckich zdominowały górną część zestawienia kwietniowych wyników, a Caspar Akcji Tureckich (Caspar Parasolowy FIO) jako jedyny wypracował nawet dwucyfrową stopę zwrotu. Na dobrej sytuacji na tureckim parkiecie skorzystały również fundusze akcji Nowej Europy, które zarobiły średnio +1,6%, w tym UniAkcje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) +5,3%. Nieźle wypadły również fundusze akcji europejskich. Konflikt ukraiński na inwestorach globalnych robi coraz mniejsze wrażenie, a większy wpływ na rynki mają czynniki fundamentalne.

Niestety nie można tego powiedzieć o warszawskiej giełdzie, której nie sprzyja ani sytuacja na Wschodzie, ani potencjalnie negatywny wydźwięk zapisów chętnych do pozostania w OFE. Na rynku dominowały spadki – indeks WIG stracił -0,9%. Jak to często bywało już w tym roku, najsłabiej wypadły małe spółki – MiS80 zniżkował o -4,2%. W tej sytuacji nie dziwi, iż jedną z najsłabszych kategorii funduszy w kwietniu były fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które straciły średnio -2,5%.

Nieznacznie lepiej wypadły fundusze akcji polskich o uniwersalnej strategii, których straty wyniosły przeciętnie -1,5%. Niemal wszystkie rozwiązania z tego segmentu zanotowały ujemny wynik. Pozytywnie wyróżniło się kilka funduszy zamkniętych, a także ING Selektywny (ING FIO) oraz UniKorona Akcje (UniFundusze FIO), których jednostki zyskały po ponad +0,5%. Negatywnie zaskoczył Eques Akcji, który z wynikiem -6,1% znalazł się w 10-tce najsłabszych inwestycji w kwietniu.

Zestawienie to zdominowały fundusze akcji rosyjskich, które zakończyły kwiecień na -5,5% minusie. Był to dla nich już szósty z kolei spadkowy miesiąc, a od początku roku inwestorzy posiadający ich jednostki stracili już ponad -20%.

Również fundusze o mieszanej strategii zanotowały w kwietniu słabe wyniki, choć strat udało się uniknąć blisko 20 z nich. Średni wynik funduszy stabilnego wzrostu wyniósł -0,2%, zrównoważonych -0,7%, a aktywnej alokacji -1,1%.

 

Zespół Analiz Online

Previous Na jakich zasadach przyznaje się nagrody jubileuszowe?
Next Czy ubezpieczenie wypadkowe jest przydatne?

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Wakacje kredytowe – czy to się opłaca?

Rosnąca inflacja zmusiła Rząd do znalezienia rozwiązań, które ulżą kredytobiorcom. Raty kredytów hipotecznych rosną w zastraszającym tempie, dlatego wszyscy kredytobiorcy z ulgą przyjęli informacje o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych.

Finanse osobiste 0 Comments

Brakuje chętnych na obligacje skarbowe

W czerwcu inwestorzy indywidualni kupili najmniej obligacji od roku. Mimo tego Ministerstwo Finansów postanowiło obniżyć oprocentowanie oferowanych w sierpniu papierów dwu- i trzyletnich. Czerwcowa sprzedaż obligacji skarbowych wyniosła 116,3 mln

Emerytury 0 Comments

Od 2018 roku firmy będą musiały się włączyć w system emerytalny na nowych zasadach

Planowana w najbliższych miesiącach reforma emerytalna może spowodować, że wielu pracodawców zdecyduje się utworzyć pracownicze programy emerytalne na starych zasadach. Na zarejestrowanie PPE w Komisji Nadzoru Finansowego zostało tylko kilka miesięcy. Najprawdopodobniej

Nieruchomości 0 Comments

Czy budowa domu jest kosztowna?

Zdecydowanie za drogie i niezbyt atrakcyjnie przygotowane inwestycje deweloperskie przekonują, aby samodzielnie podjąć budowę domu jednorodzinnego. Wbrew pozorom nie jest to proste zadania, a lista formalności i zakupów bardzo długa.

Lokaty 0 Comments

Jak ulokować oszczędności?

Kiedy po latach ciężkiej pracy, zastanawiamy się gdzie ulokować nasze pieniądze, zdobyte wieloletnim wysiłkiem, możemy mieć nie lada kłopot. Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni rodzaj lokaty, który przyniósł by zyski

Finanse osobiste 1Comments

W jaki sposób nalicza się opłaty komornicze?

W dzisiejszych czasach wiele osób posiada duże problemy finansowe. Czasy są trudne, a sytuacja gospodarcza nadal się pogarsza. Niektórzy zdecydowali się na pożyczki, inni kupują na raty lub pożyczają od

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź