Dlaczego warto kupować w sklepach internetowych, czyli o prawnej ochronie kupującego

Dlaczego warto kupować w sklepach internetowych, czyli o prawnej ochronie kupującego

Od kiedy pojawiła się możliwość zakupów w sklepach internetowych, rynek handlu zmienił się nie do poznania. Przede wszystkim zakupy stały się czymś nie wymagającym y jak do tej pory planowania, wyjeżdżania do nierzadko oddalonych od miejsca zamieszkania sklepów czy choćby zastanowienia się, czy mamy w portfelu odpowiednią ilość gotówki.

Nagle okazało się, że można kupować niemal wszystko bez konieczności opuszczania swojego pokoju. Niestety, rosnąca siła sprzedaży internetowej spowodowała, że pojawiło się całkiem sporo nieuczciwych sprzedających, którzy zaczęli wykorzystywać łatwowierność i naiwność kupujących i wysyłać im albo towar gorszej jakości, niż prezentowany na stronie sklepu, albo wcale go nie wysyłać. W związku z tym konieczne stało się edukowanie obywateli w zakresie przysługujących im praw, tak, by nie obawiali się, że po zapłaceniu za wadliwy czy niezgodny z umową towar pozostają bez żadnej ochrony prawnej.

Prawa kupującego w sklepie internetowym, czyli dlaczego zakupy on-line zamiast stacjonarnych

Przede wszystkim kluczowej jest tu prawo, które pozwala kupującemu zwrócić zakupiony przez Internet towar w ciągu aż 14 dni bez podawania konkretnego powodu, zaznacza radca prawny Marzena Zaremba. Oznacza to, że nie musimy powoływać się na niezgodność towaru z umowa, wady, które wyszły w trakcie użytkowania czy niedopasowane do swoich oczekiwań. Wystarczy, że zapakujemy zakupiony przedmiot i po prostu odeślemy na adres sprzedającego, z wypełnionym formularzem zwrotu. Formularz ów to dokument, który sprzedający ma obowiązek dołączyć do wysyłanego towaru. Oczywiście musimy pamiętać, że zwracana przez nas rzecz nie może nosić śladów użytkowania, niekiedy nie możemy na przykład rozpakować takiego przedmiotu. Prawo to w swoim czasie zaczęło być niestety nagminnie wykorzystywane przez nieuczciwych kupujących: wyobraźmy sobie sytuacje, w której taki klient w obliczu upalnego lata kupuje klimatyzator pokojowy, używa go przez 13 dni, po czym odsyła do sklepu bez słowa wyjaśnienia. Jeśli okaże się, że kupujący umiejętnie zatrze ślady użytkowania, to sklepy mogły zacząć zamieniać się w pewnego rodzaju bezpłatne wypożyczalnie. Jak widać, prawo może stać się bronią obosieczną, która może doprowadzać do nadużyć. przeglądając fora internetowe można znaleźć wiele wypowiedzi osób prowadzących niewielkie sklepy, które uskarżają się na tego rodzaju problemy.

Zakupy w Internecie, oglądanie w sklepie stacjonarnym

Specjaliści od handlu przewidywali, ze zakupy w Sieci spowodują drastyczny spadek ruchu w sklepach tradycyjnych. Nic podobnego nie miało miejsca i mona powiedzieć, że w zasadzie te dwa kanały sprzedaży świetnie się uzupełniają. Przy wyborze zakupów w sklepie internetowym niebagatelną rolę odgrywa właśnie prawna ochrona kupującego, który nie musi uzasadniać zwrotu tak, jak w przypadku zakupów stacjonarnych. Niestety, niekiedy okazuje się, że również sprzedający powinni być bardziej chronieni przed nadużywaniem tego prawa.

Previous Firma z Poznania ma w planach zmienić handel stacjonarny
Next Drobni usługodawcy mają szansę wyjść z szarej strefy

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Boom mieszkaniowy napędza rekordowe wyniki producentom materiałów budowlanyc

Branża materiałów budowlanych notuje rekordowe wyniki i zdaniem ekspertów perspektywy na 2018 rok są jeszcze lepsze. Ze względu na duży popyt czas realizacji zamówień wydłużył się, a dodatkowym wyzwaniem jest niedobór

Wiadomości 0 Comments

Zakup mieszkania kontra wynajem

Planując swoje cztery kąty, stajemy najczęściej przed wyborem: zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania wynajmować wybrane lokum? Obydwie z opcji mają określone wady i zalety, które powinniśmy uwzględnić przy podejmowaniu

Wiadomości 0 Comments

Niskie ceny benzyny mogą się utrzymać do przyszłych wakacji

Nadprodukcja ropy naftowej, jej rekordowe zapasy i niski popyt sprawiły, że tegoroczne wakacje były udane dla kierowców. Ceny benzyny spadły o 20–30 proc. w porównaniu do czerwca. Zapowiedzi o możliwym zamrożeniu produkcji nieco podniosły ceny.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!