Dlaczego OC ma różne ceny?

Dlaczego OC ma różne ceny?

Jak to możliwe, że Jurek ma auto podobne do Twojego, a płaci za OC znacznie mniej? Czemu Baśka, choć jest w Twoim wieku i zdała prawo jazdy w tym samym dniu co Ty, też dostała korzystniejszą ofertę? Sprawdź, od czego zależy cena OC i przekonaj się, co możesz zrobić, by ubezpieczyciel zaproponował Ci niższe składki. Nie przepłacaj, bo wcale nie musisz!

Cena OC dla młodego kierowcy

W grupie osób, które muszą się liczyć z wyższą ceną OC, są młodzi kierowcy (młodzi stażem, choć niekoniecznie wiekiem). Jako osoby niedoświadczone na drodze stanowią potencjalnie większe zagrożenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe przypisują im cechy takie jak brawura czy porywczość. Młodzi kierowcy są bardziej skłonni do jazdy ryzykownej oraz sprawdzania własnych umiejętności i testowania limitów.

Również osoby młode wiekiem powinny spodziewać się wyższej ceny OC. Ma to duży związek z faktem, że są przy okazji kierowcami od niedługiego czasu. Jednak ubezpieczyciele biorą pod uwagę i to, że młodzi single mają mniej do stracenia niż na przykład rodzice.

Jeśli chcesz zapewnić sobie stałą lub niższą cenę OC w kolejnych latach, przeczytaj, na czym polega ochrona zniżek: Czym jest ochrona zniżek OC?.

Kto może liczyć na atrakcyjną cenę OC?

Jeśli przeczytałeś poprzedni akapit, zapewne domyślasz się, że korzystnej ceny OC mogą spodziewać się osoby:

  • dojrzałe wiekiem,
  • mające długi staż jazdy,
  • odznaczające się bezkolizyjną historią jazdy,
  • pozostające w związkach małżeńskich,
  • posiadające dzieci.

Ale to nie wszystko! Na cenę OC wpływa nawet Twoje miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz i najczęściej poruszasz się w strefach podwyższonego ryzyka, a więc takich, gdzie jest dużo samochodów i występuje większe prawdopodobieństwo uczestniczenia w kolizji lub wypadku, zaoferowana Ci zostanie wyższa cena OC. Natomiast jako mieszkaniec małego miasteczka bądź wsi otrzymasz zniżki.

Powiedz mi, czym jeździsz, a wyliczę Ci cenę OC

Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę OC jest także sam pojazd mechaniczny – jego marka, model, wiek, stan. Im nowszy, tym lepiej, bo stanowi mniejsze zagrożenie na drodze (w teorii działa sprawniej i rzadziej ulega awariom). Tu jednak warto zaznaczyć, że w nowocześniejszych autach prosto z salonu może być większy silnik, co działa na Twoją niekorzyść. Większy silnik oznacza możliwość rozpędzenia się na znaczną prędkość – ubezpieczyciel nie będzie tego gratyfikował.

Wyższą cenę OC otrzymasz jako posiadacz auta starego, a także statystycznie często powodującego wypadki – towarzystwo ubezpieczeniowe ma wgląd w bieżące statystyki. To ważna informacja dla młodych kierowców, którzy dopiero planują zakup swojego pierwszego auta. Jeżeli chcesz jak najbardziej zaoszczędzić na obowiązkowej polisie, wybierz sprzyjający temu samochód. Przeglądaj w sieci artykuły i statystyki.

Na koniec jeszcze jedna rada: nie musisz wybierać towarzystwa ubezpieczeniowego, które jest znane i modne, a także takiego, w którym ubezpieczeni są Twoi znajomi lub rodzina. Nie kieruj się sentymentem, ale rozsądkiem. Skorzystaj z porównywarki cen OC i znajdź ofertę dopasowaną do Ciebie!

Previous Ochrona znaków towarowych, czyli kilka słów o tym, jak zabezpieczyć swoją markę
Next Zmiany w PIT i CIT od 2019 r.

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: • stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej; • stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej; • stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;

Wiadomości 0 Comments

80 proc. wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości stanowią koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania mogą pochłonąć nawet 80 proc. wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości mieszkalnej. Właściwie wykonana izolacja termiczna pozwala zaoszczędzić około 20 proc. Problemem jest najczęściej moment przeprowadzenia takiej inwestycji, dobór ekipy

Wiadomości 0 Comments

Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania

Turyści z Europy Zachodniej i Ukraińcy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Polsce. W 2016 roku sprzedaż mieszkań obcokrajowcom sięgnęła 6,4 tys. Nad Bałtykiem nawet 40 proc. apartamentów kupują zagraniczni turyści. Ze względu na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!