Dla kogo są giełdy długów?

Dla kogo są giełdy długów?

Pytanie o to, dla kogo są giełdy długów i w jakich sytuacjach można z nich skorzystać, pojawia się na polskich forach internetowych coraz częściej. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt stale rosnącej liczby polskich długów, niezapłaconych faktur, rachunków i wszelkich innych zaległości płatniczych, które Polacy mają wobec różnych instytucji.

Dla kogo przeznaczone są giełdy długów i kto na nich korzysta?

Giełdy długów jako specyficzne rejestry zobowiązań płatniczych Polaków wobec różnych podmiotów, firm i instytucji są miejscami cieszącymi się coraz większą popularnością, ale niestety zgodnie z prawem nie każdy może z nich skorzystać.

Żeby umieścić dług, jaki inna osoba u nas zaciągnęła, musimy przede wszystkim, posiadać dokumenty potwierdzające istnienie takiego zobowiązania. Każda giełda długów akceptuje dodanie na niej wierzytelności, wtedy gdy można ją opisać konkretnymi podpunktami. Krótko mówiąc, giełdy takie przeznaczone są dla firm i osób prywatnych, które tworząc ofertę na sprzedaż, mogą opisać ją konkretnymi danymi dłużnika.

Chodzi tu o imię i nazwisko, adres zamieszkania, nazwę firmy i adres jej siedziby, jeśli dłużnikiem jest firma, oraz co najważniejsze: tytuł roszczenia na podstawie konkretnego dokumentu np. fakturę, podpisaną przez dłużnika umowę pożyczki itd.

Czy dług na giełdzie może wystawić każdy?

Wszystkie osoby i instytucje posiadające wcześniej wymienione dane dotyczące długu mogą wystawić go na giełdzie, zarówno stacjonarnej, jak i tej, która prowadzona jest poprzez portale internetowe.

Większość giełd dla bezpieczeństwa danych dłużników i osób sprzedających długi zastrzega jednak np. konieczność zarejestrowania się na stronie giełdy, wówczas oferty sprzedaży długów nie są widoczne dla innych użytkowników internetu i mają odpowiednią prywatność.

Każdy, kto ma wierzytelności udokumentowane, może wystawić je na giełdzie i w przypadku ich sprzedaży cieszyć się odzyskaniem części pieniędzy, na które opiewała dana zaległość. Oczywiście należy tu brać pod uwagę fakt, że sprzedając dług komuś, kto zechce sam go odzyskać, nie uda nam się go sprzedać za 100% wartości długu.

Korzyści dla firm mających wielu dłużników

Najważniejszymi korzyściami, jakimi chwalą się, nie bez powodu, giełdy długów jest możliwość odzyskania na nich pieniędzy szybciej i sprawniej, niż czekając przez kolejne miesiące czy lata na to, czy dłużnik raczy uregulować swoje zobowiązanie.

Najczęściej długi na giełdach skupują od firm i osób prywatnych profesjonalne działy windykacyjne banków oraz instytucji prywatnych zajmujących się ściąganiem długów. To one przejmując dług za pieniądze, będą się dalej starały odzyskać tę kwotę od dłużnika, nierzadko obciążając go również dodatkowymi kosztami obsługi windykacji (zarówno telefonicznej, jak i terenowej).

Korzyść jest tutaj zatem dla obu stron transakcji: i dla przedsiębiorcy który np. za długo czekał na zapłacenie faktury przez klienta czy klientów, jak i windykator, który za dług płaci mniej, a odzyskać może go w całości.

Previous Wynajem biura w Krakowie jako inwestycja w rozwój firmy
Next Inwestycje przedsiębiorstw - PROW wspiera przedsiębiorców

Może to Ci się spodoba

Kredyty 0 Comments

Faktoring jako uzupełnienie kredytu

Każda firma może spotkać się z problemami dotyczącymi utrzymania płynności finansowej, czy brakiem funduszy na rozwój firmy. W takich sytuacjach można udać się do banku po kredyt, albo skorzystać z

Ubezpieczenia 1Comments

Polisy OC zdrożały średnio o 15 proc. Jednym z powodów jest wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód

Pojawienie się na rynku polis OC z usługą bezpośredniej likwidacji szkody spowodowało wzrost cen polis przeciętnie o 15 proc. – wynika z obserwacji CUK Ubezpieczenia. Opcja ta umożliwia kierowcom likwidację szkody w firmie, w której

Finanse osobiste 0 Comments

Czy wynagrodzenie akordowe się opłaca?

Sposób wynagradzania pracownia uzależniona jest od typu wybranej pracy, zajmowanego etatu oraz samego firmy. Zdarza się, że najbardziej korzystna dla właściciela jest praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!