Dla kogo franczyza?

Dla kogo franczyza?

W ciągu ostatnich 9 lat potroiła się liczba przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową. Z czego wynika rosnąca popularność tego modelu biznesowego? Kto najczęściej zostaje franczyzobiorcą?

Szacuje się, że w 2014 roku liczba firm działających w oparciu o umowę franczyzową może sięgnąć 63 tysięcy. Według branżowych raportów, co trzecie przedsiębiorstwo działające w tym modelu prowadzą osoby, dla których jest to pierwsza własna działalność gospodarcza. Co sprawia, że próbują sił w tego typu biznesie?

Doświadczenie – przydatne, choć nie niezbędne

Istotą umów franczyzowych jest możliwość czerpania z know-how i sprawdzonego, zyskownego konceptu biznesowego danej sieci. Zazwyczaj wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia pracy przekazywane są na szkoleniach organizowanych przez franczyzodawcę. Jednak wykształcenie, zainteresowania i doświadczenie zawodowe w danej branży mogą być katalizatorem sukcesu.

Przykładem mogą być nauczyciele, którzy w ostatnich latach, między innymi ze względu na niż demograficzny, stanęli przed koniecznością znalezienia alternatywnego zajęcia. Dla tych, którzy swoją zawodową karierę widzą w pracy z dziećmi i młodzieżą, założenie własnej placówki okazuje się dobrym rozwiązaniem. Ciekawą niszę stanowi na przykład obszar kształcenia w zakresie matematyki. Ze względu na wprowadzenie obowiązku jej zdawania na maturze oraz obecność na testach diagnostycznych, coraz więcej rodziców szuka uzupełnienia dla edukacji szkolnej. Rośnie więc popyt na efektywną naukę przedmiotów ścisłych. – Zapotrzebowanie na zajęcia dodatkowe z matematyki jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym, w naszym kraju dynamicznie rozwija się franczyzowa sieć centrów nauczania tego przedmiotu- mówi Małgorzata Grymuza, Dyrektor Regionalny MathRiders Polska.

– W ramach naszej struktury, świetnie odnajdują się osoby z doświadczeniem pedagogicznym. Po szkoleniu z zakresu metodologii programu mogą zostać licencjonowanymi nauczycielami MathRiders i działać w ramach lokalnych centrów edukacji matematycznej. Alternatywą przeznaczoną dla naturalnych liderów jest założenie własnej szkoły. Dla najbardziej ambitnych osób, dysponujących większym kapitałem i doświadczeniem menadżerskim, interesującym rozwiązaniem jest zarządzanie regionalną siecią centrów nauczania na obszarze 4-10 mln mieszkańców. Master Franchisor rozwija i koordynuje działalność oddziałów w swojej okolicy- dodaje Małgorzata Grymuza.

Własny biznes ze zmniejszonym ryzykiem

Istotnym powodem, dla którego początkujący przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z oferty franczyzodawców, jest bezpieczniejszy niż w wypadku pełnej samodzielności start. Poszczególne sieci wymagają od swoich partnerów dopełnienia określonych wymogów, związanych z warunkami lokalowymi, działaniami marketingowymi i przestrzeganiem założeń biznesplanu. To ograniczenie swobody ma zapewnić, że franczyzobiorca będzie postępował zgodnie ze sprawdzoną, wytyczoną przez poprzedników drogą i ma zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu rynkowego pomimo braku wnikliwej znajomości mechanizmów rządzących daną branżą.

Z tych samych względów, franczyza jest również ciekawym rozwiązaniem dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy funkcjonując w specyficznym sektorze, chcieliby dokonać ekspansji na inne rynki. Zdaje się, że to dość popularne rozwiązanie – doświadczeni biznesmeni stanowią według badań 2/3 wszystkich franczyzobiorców. Najczęściej są ludźmi otwartymi na nowe pomysły, cechującymi się jednocześnie pewną ostrożnością i ceniący sobie pracę ze sprawdzonym konceptem.

/ More&More Marketing

Previous Zadłużenie młodych ludzi, czyli niespłacone kredyty i rachunki telefoniczne
Next Od lutego nie zapłacimy kartą w internecie

Może to Ci się spodoba

Zakładam firmę 1Comments

Jak nie utonąć w morzu konkurencji?

Polacy, to bardzo przedsiębiorczy naród. Szacuje się, że w naszym kraju funkcjonuje ok. 2 milionów jednoosobowych działalności gospodarczych.  Niestety wiele z tych firm w ciągu 2 lat znika z rynku.

Zakładam firmę 0 Comments

Jakie są istotne elementy biznesplanu?

Budowa biznesplanu zależy od rodzaju wybranej działalności gospodarczej lub instytucji, dla której go tworzymy. Nie ma sztywnych zasad, jakie określałby wzór biznesplanu. Poszczególne biznesplany mogą różnić się kolejnością rozdziałów lub

Zakładam firmę 0 Comments

Wynajmujemy lokal na biuro

Zatwierdzenie decyzji o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej to poważny krok. Pierwszym problemem, jaki napotkamy podczas wdrażania zamierzeń w życie jest wynajęcie odpowiedniego pomieszczenia biurowego. W sytuacji powierzchni komercyjnych to najemcy

Zakładam firmę 0 Comments

Jak powinien wyglądać biznesplan?

Każdy przyszły właściciel własnej działalności gospodarczej musi skupić się na napisaniu biznesplanu, żeby poznać najważniejsze wydatki, spodziewane zyski, konkurencję oraz ryzyko klęski. Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących, ale dobre

Zakładam firmę 0 Comments

Dlaczego warto otworzyć swoją działalność?

Podwładny zatrudniony w poważnej firmie wie, że pracuje dla dobra wspólnego. Jednocześnie otrzymuje średnie wynagrodzenie i podstawowy pakiet socjalny. Aby to naprawić duża część podwładnych decyduje się na założenie własnego

Zakładam firmę 0 Comments

Fundusze podwyższonego ryzyka

Fundusze podwyższonego ryzyka to zazwyczaj działania pozagiełdowe. W ostatnim czasie owi inwestorzy pokazują wyższy poziom zaufania dla inwestycji w Polsce. Inwestorzy z branży podwyższonego ryzyka finansują zazwyczaj wczesne fazy rozwoju

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź