Dentofobia, czyli lęk przed dentystą

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą

Co to takiego dentofobia i dlaczego pojawia się taki problem? Dlaczego wielu z nas boi się wizyty u stomatologa? Jak pokonać lęk przed dentystą? W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Pamiętajmy o profilaktyce

Z badań jakie otrzymujemy może się dowiedzieć, że nawet około 40% osób w naszym kraju zaniedbuje regularne wizyty u stomatologa przede wszystkim ze strachu a więc chodzi o tak zwaną dentofobię a więc jest to lęk przed dentystą, co powoduje, że jeśli już idziemy do dentysty to jesteśmy do tego zmuszeni, będzie to powiązane z ubytkiem, pojawia się ból, usuwamy także zęby. Nie pojawiamy się tam, by kontrolować jamę ustną. Jak podkreślają lekarze taka fobia jest kosztowna, ponieważ, wieloletnie zaniedbania powodują, że stan naszej jamy ustnej zaczyna się pogarszać. Jeśli pacjent zgłosi się zmuszony bólem z reguły będzie trzeba już wykonywać wiele wypełnień i innych zabiegów a to wiadomo, że będzie generować znaczące koszty. Dlatego lepiej tego unikać i profilaktykę traktować bardzo poważnie. Jednak jak się okazuje Polacy w rankingach, które dotyczą obaw przed dentystą są na czołowych miejscach. Z drugiej strony większość z nas oczywiście chce zachowywać pełne uzębienie w praktyce jednak będzie to ciężko osiągnąć. Ocenia się, że już około 44% naszych emerytów jest pozbawionych zębów.

Dlaczego pojawia się dentofobia?

Jeśli dziecko przed wizytą u dentysty będziemy uspokajać, że nie będzie źle to tak naprawdę robimy złą rzecz, ponieważ od początku w takim dziecku kodujemy właśnie strach przed dentystą jako naturalny a wizyta to jak akt odwagi. Dodatkowo wielu rodziców straszy swoje dzieci dentystą jak babą jagą, gdy dziecko spożywa duże ilości słodyczy, albo unika mycia zębów. Dentyści są przez nas przedstawiani w taki sposób, że tak naprawdę nie zostaje już nic innego jak tylko się przed nimi bać. Małe dzieci tak naprawdę powinny być natomiast uczone tego, że strach przed dentystą jest zły i nie powinno się w ogóle doprowadzać do takiej sytuacji. Dentysta i wizyty u niego powinny być tak naprawdę traktowane naturalnie, jak każda inna czynność.

Odwiedź również: dsdental.pl

Jak można pomóc?

Wiele osób mówi, że boi się dentysty przez to, że w młodości przechodzili traumatyczne leczenie. Trzeba więc takie zaufanie do dentysty skutecznie odbudować, na pewno będzie to możliwe. tutaj swoje istotne zadanie do wykonania mają między innymi dentyści, którzy powinni działać w taki sposób, że będą pracować konkretnie z takim pacjentem, będą go uczyć naturalnych zachowań. Czasami sama rozmowa z pacjentem już może być bardzo ważna i na dłuższą metę będzie zmieniać jego podejście do wizyt u dentysty. To wszystko koniecznie trzeba brać pod uwagę. W trakcie współpracy z pacjentem liczy się także kontakt emocjonalny, trzeba takiego pacjenta wysłuchać, zrozumieć ewentualnie jego problem.

Przyjazne otoczenie

Na pewno takim sposobem na pokonanie tego problemu będzie przygotowywanie również odpowiednich warunków pracy. Otoczenie w takim gabinecie musi być odpowiednie, nowoczesne, relaksujące, tak by pacjent po prostu czuł się tam komfortowo. Jeśli otoczenie w salonie będzie dobre to można oczekiwać, że również pacjent nie będzie obawiał się powrotów do salonu dentystycznego. Odpowiedni wystrój niezależnie od miejsca gdzie się znajdujemy będzie działał na nasze emocje i wydaje się, że trzeba umieć dobrze z tego skorzystać. Właśnie w przypadku gabinetów dentystycznych może być to ważna sprawa, ponieważ kształtując otoczenie wpłyniemy na zachowanie przyszłego pacjenta, szczególnie tego z dentofobią.

Previous Polskie słodycze hitem eksportowym. Najpopularniejszymi kierunkami państwa UE, Daleki i Bliski Wschód
Next Rynek nieruchomości premium i luksusowych będzie rósł, ale dojrzałość osiągnie dopiero za dekadę

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Warszawski rynek biurowy atrakcyjny dla najemców

Rośnie popyt na powierzchnię biurową w Warszawie. W ubiegłym roku powstało 27 biurowców o powierzchni 275 tys. mkw., a łączny wolumen transakcji wyniósł ponad 820 tys. mkw. Największym zainteresowaniem najemców cieszy się

Wiadomości 0 Comments

Kompetencje cyfrowe Polaków odbiegają od unijnej średniej

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 27 proc. Polaków nigdy nie korzystało z internetu, a 40 proc. ma zaledwie podstawowe umiejętności cyfrowe. Polska jest pod tym względem w europejskim ogonie. Nadrobieniu różnic względem

Wiadomości 0 Comments

Auta na minuty nie tak popularne jak rowery. Korzysta z nich tylko 18 proc. Polaków

Nowe technologie i usługi transportu oparte na ekonomii współdzielenia stają się w Polsce coraz bardziej powszechne. Korzystają z nich przeważnie młodzi, zamieszkujący duże miasta i zarabiający powyżej średniej krajowej. Największą popularnością cieszy się wynajem

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!