Czym się kierować przy wyborze leasingu dla firmy?

Czym się kierować przy wyborze leasingu dla firmy?

Prowadzenie własnego biznesu nierzadko skłania przedsiębiorców do rozważenia, czy nie warto skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, aby w określonych obszarach firmy nadać lub utrzymać odpowiednią dynamikę rozwoju. Ostrożność w zaciąganiu jakichkolwiek zobowiązań jest oczywiście w cenie, jednak bez inwestycji często nie ma możliwości, by mówić o przyszłych zyskach. Zakup służbowych aut, czy nawet niewielkiej floty, w wielu przypadkach staje się realnym krokiem naprzód, a rozwiązaniem, które go umożliwia, od wielu lat jest leasing – cieszący się niesłabnącą popularnością już od wielu lat.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim warto negocjować warunki – konkurencja w sektorze usług bankowych jest na tyle duża, że szczere przedstawienie doradcy swoich potrzeb i oczekiwań, a przede wszystkim możliwości, z pewnością wpłynie na kształt prezentowanej oferty. Wiele banków bardzo elastycznie podchodzi do warunków zawieranych umów, więc warto to wykorzystać. Bezpośrednie porównywanie najpopularniejszych ofert nie zawsze będzie jednak miarodajne – szczególnie gdy okres leasingowania nie będzie jednakowy. Gdy któraś z nich wyda się jednak szczególnie interesująca, nie należy zapomnieć o:
– dokładnym zapoznaniu się z tabelą opłat i prowizji (tzw. TOiP), gdzie znaleźć można zapisy o wysokościach kar za nieterminowe spłacanie rat,
– upewnieniu się co do formy rozliczenia umowy w sytuacji jej wypowiedzenia,
– przeanalizowaniu warunków wykupu leasingowanego przedmiotu,
– zwróceniu uwagi na formę zabezpieczeń umowy.

Co oferuje rynek?

Wybór produktów bankowych dla osób zainteresowanych leasingiem jest naprawdę imponujący. Wiele zależy od potrzeb przedsiębiorcy i jego aktualnej sytuacji. Właściciele firm są szczególnie cennym typem klienta, dlatego oferty można dość swobodnie modyfikować. Na nieco inne warunki będzie trzeba jednak przystać w przypadku samochodów osobowych i dostawczych, inaczej będzie przy ciężarowych. Banki pomagają w zakupie, rejestracji i ubezpieczeniu samochodu, jak również oferują rabaty na określone modele u współpracujących z nimi dealerów. Dla przedsiębiorców obawiających się zmian wysokości stóp procentowych, którzy chcą równocześnie stabilizować koszty odsetkowe, atrakcyjnym rozwiązaniem jest dostępna np. w banku Santander opcja stałej raty. Korzystne zasady leasingowania nie są na szczęście zarezerwowane tylko dla aut – podobnie jest w przypadku finansowania urządzeń, linii technologicznych i specjalistycznych maszyn na potrzeby różnorodnych branż.

Leasing czy kredyt?

Leasing pozwala przedsiębiorcom nie tylko na optymalizację podatkową. Nie wywiera również negatywnego wpływu na ocenę zdolności kredytowej danej firmy, a komplet formalności, jakich należy dopełnić, jest i tak zdecydowanie mniejszy w porównaniu do procedury ubiegania się o przyznanie kredytu. O ile w tym drugim przypadku trudno mówić o większej elastyczności, o tyle na kształt umowy leasingowej sam zainteresowany ma naprawdę spory wpływ – i jest to przewaga trudna do przecenienia.

Previous Odszkodowanie za wypadek w pracy w UK — kiedy i ile nam przysługuje?
Next Narodziny dziecka – kosztowna wyprawka

Może to Ci się spodoba

Rynek usług logistycznych dynamicznie rośnie

Dzięki rosnącemu segmentowi handlu w sieci dynamicznie rozwijają się usługi transportowe. Coraz większe wymagania e-commerce’owych klientów, np. w zakresie szybkości dostaw i magazynowania, powodują, że firmy logistyczne muszą dostosowywać swoją działalność i inwestować w technologie.

Sektor usług outsourcingowych w IT dynamicznie rośnie

Polski rynek IT może w tym roku osiągnąć wartość blisko 36 mld zł. Dynamicznie będą rosnąć przede wszystkim usługi outsourcingowe, których udział w rynku usług IT do 2018 roku wzrośnie do ok.

Polskie firmy zaczynają się automatyzować

Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty).

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!