Czym jest umowa uaktywniająca?

Czym jest umowa uaktywniająca?

Od dwóch lat zgodne z prawem jest w Polsce skorzystanie z umowy uaktywniającej. Zazwyczaj nawiązywana jest między rodzicami a nianią, która deklaruje się do pomocy i wychowania niepełnoletniego dziecka przez wyznaczony okres. Na jakich warunkach zawiązywana jest umowa? Czy warto ją wybrać? Jakie konsekwencje podatkowe przynosi?

Po pierwsze należy powiedzieć, że na podstawie umowy niania może zajmować się dzieckiem, które ukończyło 20. tydzień życia. Okres opieki musi zakończyć się w chwili, gdy dziecko ukończy 3 lata lub 4, gdy rodzice potwierdzą problemy z załatwieniem miejsca w przedszkolu.

Zazwyczaj umowę uaktywniającą zawiera się pisemnie, z określeniem najważniejszych danych osobowych i zasad kontynuowania współpracy. Chodzi głównie o strony umowy, czas działania, najważniejsze zobowiązania opiekunki, pensję oraz metody negocjowania pierwotnych warunków.

W zgodzie z przepisami wszystkie składki od wypłaty niani pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznym pod warunkiem, że suma nie przewyższa najniższej krajowej. W innych przypadkach obowiązek składkowy spada na rodziców.

red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net

Previous Czym charakteryzuje się ugoda administracyjna?
Next Ile trwa proces sprzedawania mieszkania?

Może to Ci się spodoba

Jaką umowę o pracę zaproponować?

Utarło się przekonanie, że umowa o pracę to najlepsza propozycja, jaką może zaproponować nowy pracodawca. Jednak według polskiego prawa istnieje przynajmniej kilka rodzajów tego typu umów. Jak wybrać najlepszą i

Umowy 1Comments

Na jakiej podstawie wypowiada się umowę?

Fundamentem dowolnej współpracy w relacjach pracodawca-pracownik jest umowa, która określa zasady działania i reguluje sprawy wynagrodzenia oraz opcjonalnego wypowiedzenia. Kiedy konieczne jest zerwanie zawodowych relacji? W jakich sytuacjach szef podejmuje

Jak zawszeć umowę pośrednictwa?

Wiele transakcji odbywa się w obecności pośrednika. Trzeba jednak pamiętać, że nawet taka forma sprzedaży musi być potwierdzona. Czy warto przygotować umowę pośrednictwa? Jak powinna wyglądać? Na początku warto powiedzieć,

Na czym polega umowa barterowa?

Od lat znany był system barterowy, kiedy środki płatnicze nie funkcjonowały we wszystkich krajach. Okazuje się, że w niektórych sprawach do teraz jest wybierany i z powodzeniem wypełnia swoją rolą.

Kiedy należy zastosować umowę agencyjną?

Według przepisów każda umowa agencyjna zakłada istnienie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do zrealizowania. Inaczej mówiąc reguluje zasady pośrednictwa w transakcjach usługowych. W jakim celu zawiera się umowę agencyjną?

Na czym polega umowa pożyczki?

W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw boryka się z problemami finansowymi. W takiej sytuacji nieoceniona może okazać się pożyczka, która chociaż trochę podreperuje budżet firmy. Na jakich zasadach działa umowa pożyczki?

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź