Czym jest mobbing?

Czym jest mobbing?

Mobbingiem jest systematyczne traktowanie pracowników w sposób nieetyczny i szkodliwy. Zastraszanie pracownika czy wszelkiego rodzaju groźby są powszechne w firmach. Obecnie wiele osób podejmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie. Czy w takim wypadku są oni chronieni przed wyżej wymienionym postępowaniem?

Regulacja związana z mobbingiem zawarta jest w Kodeksie Pracy, więc odnosi się do osób świadczących pracę w oparciu o umowę o pracę, wyboru, powołania czy mianowania. Natomiast umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną, także obowiązuje ją Kodeks Cywilny.

Mobbing ma formę naruszania dóbr osobistych, a prawo broni przed takim zachowaniem. Także niezależnie od tego czy jest to umowa o pracę czy zlecenie mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie.

W praktyce zleceniobiorca ma możliwość wystąpić z pismem do sądu w zakresie obrony swojego dobra. Należy jednak pamiętać, że jednorazowa lub konstruktywna krytyka nie kwalifikuje się do mobbingu. Żeby o nim mówić, koniecznym jest mieć do czynienia z zachowaniem ciągłym i długotrwałym.

Paula Honc
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy polskie ustawy chronią nazwę firmy?
Next Efektywne oszczędzanie energii cieplnej

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Wszystko o komunikacji wewnętrznej dobrej firmy

Średnie i duże firmy próbują sprawić, aby przepływ informacji był szybki, a zatrudnieni zawsze znali aktualności. Niestety nie w każdym przypadku mechanizm funkcjonuje prawidłowo i w zgodzie z intencją kierownika.

Mała firma 0 Comments

Ekwiwalent za odzież roboczą a podatek od jego wartości

Pracodawca ma obowiązek bezpłatnego dostarczenia zatrudnionego odzieży i obuwia roboczego, które realizują wszystkie obowiązkowe normy, jeżeli ulegnie ona zniszczeniu lub zabrudzeniu albo domagają się tego warunki bezpieczeństwa i higieny pracy.

Mała firma 0 Comments

Niepełnosprawność a kariera zawodowa

Niepełnosprawność to niesprawność fizyczna lub psychiczna, który uniemożliwia zwyczajne funkcjonowanie. Czasami w wykonywaniu codziennych obowiązków potrzebne jest wsparcie osób trzecich. Czy niepełnosprawność przeszkadza w rozwoju zawodowym? W zgodzie z przepisami

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!