Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?

Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój samochód na firmę wie, że wymiana części i naprawa jest bardzo droga. Dlatego też wdrożono ułatwienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wliczenie tej usługi w koszty firmy. Stanowi to duże wsparcie, szczególnie dla firm, które posiadają więcej samochodów.

Sezonowa zmiana opon jest możliwa i daje przedsiębiorcy sposobność do zapisania tego świadczenia w koszty. Automatycznie zmniejsza to podatek należny urzędom skarbowym. Prawo do odliczeń mają tylko ci, którzy objęci są podatkiem liniowym w wysokości 19% lub rozliczają się na zasadach ogólnych, czyli wedle stawek 18% i 32%. Ważne jest, aby pojazd znajdował się w ewidencji firmy lub był używany na zasadach kilometrówki (koszty użytkowania osobistego samochodu do celów zawodowych).

Oprócz wymiany opon osoba prowadząca działalność może odliczyć od podatku również zakup tychże opon oraz ich przechowywanie w następnych miesiącach.

Są jednak restrykcje, żeby osoby prowadzące działalność gospodarczą nie nadużywały uprawnień do częściowego zniesienia podatku. Najwięcej można odliczyć do 400 zł na jeden samochód. Oprócz tego dodatkowe 23% VAT (około 75 zł) i pomniejszony) o 62 zł podatek dochodowy. {Wiadomo, że jeśli firma posiada wiele pojazdów, wówczas automatycznie więcej oszczędzi na wymianie opon.

Jeśli przedsiębiorstwo umieściło w ewidencji wszystkie samochody może doliczyć w koszty nie tylko zmianę opon, ale również pozostałe koszty związane z użytkowaniem pojazdu, na przykład naprawy warsztatowe lub zakup uszkodzonych lub zużytych części. Gdy przedsiębiorca korzysta z kilometrówki jest obarczony limitem wydatkowym. Limit ten określany jest na podstawie różnych parametrów, np. przebieg lub pojemność silnika.

 

Justyna Błahut
www.gazetafinansowa.net

Previous Czy można zawiązać spółkę jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej?
Next Skutki podatkowe zawieszenia działalności

Może to Ci się spodoba

Prawo podatkowe 0 Comments

Kto wprowadza ceny transferowe?

W czasie przygotowywania dokumentacji skarbowych lub wartości indywidualnych dla firmy, przychodzi pora na oszacowanie cen transferowych. Czym tak naprawdę są oraz kiedy powinny być ustalane? Czy ktoś sprawdza ich wysokość?

Prawo podatkowe 0 Comments

Niższy podatek za korzystanie z usług kurierskich

Każda firma ,która zajmuje się sprzedażą wysyłkową musi korzystać z usług oferowanych przez pocztę lub firmy kurierskie. Lecz to nie wszystko, także przedsiębiorcy z innej branży zmuszone są do zamawiania

Prawo podatkowe 0 Comments

Charakterystyka straty podatkowej

Wielu przedsiębiorców otwiera własną firmę, aby samodzielnie decydować o zakresie obowiązków oraz pozyskiwać satysfakcjonujące przychody, które ułatwią życie na średnim poziomie. Czasami jednak plany finansowe są poniżej spodziewanego poziomu i

Prawo podatkowe 0 Comments

Jakie są aktualne przepisy dotyczące kas fiskalnych

Od kwietnia bieżącego roku zostało wprowadzone nowe rozporządzanie w sprawie kas fiskalnych. Dotyczy ono sposobu ewidencjonowania kas oraz warunków ich serwisowania. Przed zaczęciem prowadzenia ewidencji, podatnik powinien złożyć do właściwego

Prawo podatkowe 0 Comments

Czy mieszkanie można wliczyć w koszty podatkowe firmy?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania część jego powierzchni może być przeznaczona na siedzibę działalności. Takie przedsięwzięcie umożliwia wkalkulowanie części opłat ponoszonych na nieruchomość w koszty podatkowe firmy. Jeśli

Zmiany w rozliczaniu VAT w budownictwie kłopotem dla branży

Nowe zasady rozliczania VAT za usługi budowlane, które weszły w życie z początkiem stycznia, mają uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć oszustwa i nadużycia. Nowe przepisy budzą jednak wątpliwości interpretacyjne. Sam podatnik musi sklasyfikować usługi.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź