Co wpływa na zdolność kredytową?

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy, kto kiedykolwiek starał się o kredyt (różnego rodzaju), zetknął się z terminem „zdolności kredytowa”. Jest ona nieodłącznym elementem każdego procesu kredytowego w banku. Bada się ją na podstawie różnorodnych elementów pochodzących z naszej historii finansowej i nie tylko. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa.

Aby uzyskać możliwość wzięcia od banku kredytu, musimy cieszyć się pozytywna przeszłością finansową. Zdolnością kredytową nazywamy natomiast maksymalną możliwą kwotę, jaką bank może nam pożyczyć, byśmy byli w stanie ją spłacić. Składają się na nią różne elementy, na które mamy lub nie mamy wpływu. Co ciekawe – różne banki mogą w różny sposób badać naszą zdolność kredytową. To, że jeden nie zgodzi się udzielić nam kredytu w kwocie, o jaką zabiegamy, nie znaczy, że od każdego usłyszymy również decyzję odmowną.

A co konkretnie wpływa na zdolność kredytową?

NASZA CHARAKTERYSTYKA

Pierwszą grupą elementów, jaką weźmiemy pod uwagę, jest nasza charakterystyka, a więc wszelkie cechy dotyczące nasz bezpośrednio. Mowa tu o wieku, wykształceniu oraz stanie cywilnym.

Jeśli chodzi o wiek – tutaj rozpiętość jest dość spora. Najmniejsze szanse na kredyt mają ludzie młodzi oraz bardzo wiekowi. Banki obawiają się, że nie będą oni w stanie spłacić zobowiązań. Co istotne – pod uwagę bierze się zarówno wiek aktualny, jak i w momencie końca spłacania rat.

Wykształcenie również się liczy. Za bardziej wiarygodnych w oczach banków uchodzą osoby o wyższym wykształceniu. Taka sytuacja sprzyja otrzymanie dobrze płatnej pracy.

Ze względu na to, że małżeństwa zazwyczaj mieszkają razem i utrzymują wspólnie gospodarstwo domowe – osobom pozostającym w nich łatwiej będzie uzyskać kredyt.

Warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej – takiego jak ten na stronie: https://www.expander.pl/kalkulatory/kredytowe/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/

NASZA PRACA

Bardzo istotne są również zagadnienia związane z naszą karierą zawodową, takie jak rodzaj umowy, w oparciu o którą wykonujemy obowiązki, rodzaj wykonywanej pracy oraz typ firmy, a także wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o rodzaj umowy – najpewniejszą w oczach banku będzie oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Stanowi ona zabezpieczenie o ciągłości zatrudnienia.

Typ firmy, w jakiej pracujemy, również ma znaczenie. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w branży, która świetnie radzi sobie na rynku, możemy być spokojni. Ważne jest również to, czy naszym pracodawcą jest podmiot publiczny czy prywatny. Jednym z głównych elementów budujących naszą zdolność kredytową jest oczywiście wysokość naszych zarobków. Im są one wyższe – tym na wyższą kwotę kredytu możemy liczyć.

NASZ PORTFEL

Dość ważnym aspektem jest także stan naszego portfela. A więc wszelkie obciążenia oraz koszty naszego utrzymania, które co miesiąc dają o sobie znać. Będziemy mieli tu na myśli: liczbę osób na naszym utrzymaniu, rachunki stałe, a także raty i kredyty, które aktualnie mamy.

Zgodnie z tym, co obowiązuje, dzieci traktowane są jako obciążenie finansowe. Ta brutalna prawda przekłada się na naszą zdolność kredytową. Im więcej osób znajduje się na naszym utrzymaniu, tym bank przyzna nam niższy kredyt. Warto wziąć pod lupę również nasze stałe rachunki i raty, które musimy co miesiąc spłacać. Im więcej zobowiązań posiadamy, tym mniejsza szansa na dodatkowe pożyczki od banku.

TO NIE WSZYSTKO

W staraniach o uzyskanie kredytu, podczas badania zdolności kredytowej, bierze się również pod uwagę takie elementy jak: typ kredytu, nasza historia kredytowa, okres kredytowania oraz to, czy spłacamy aktualnie jakiś kredyt.

Previous W przyszłym roku ceny mieszkań mogą być niższe. Ich spora część kupowana jest w celach inwestycyjnych
Next Zjednoczone Emiraty Arabskie perspektywicznym rynkiem dla polskich firm

Może to Ci się spodoba

Bankowość 0 Comments

Europejskie banki w słabej kondycji mimo dobrej sytuacji w gospodarce

Mimo coraz lepszych wyników europejskich gospodarek i dobrych nastrojów konsumenckich banki na Starym Kontynencie nie potrafią tego wykorzystać. Bez zmiany podejścia do zarządzania kadrami i zmiany modelu biznesowego po stronie dochodowej nie uda się

Bankowość 0 Comments

Unijne przepisy zmienią zasady wynagrodzeń w bankach. Mogą być jednak problematyczne dla małych banków

Sektor finansowy czeka na rozporządzenie Ministra Finansów ws. wykonania dyrektywy CRD IV, zmieniającej zasady wynagrodzeń w bankach. Ma ono zostać podpisane na dniach i wejść w życie 1 maja 2017 r. Zdaniem Katarzyny

Bankowość 0 Comments

PKO Bank Polski stawia na nowe technologie. Bank chce stworzyć w Polsce centrum innowacji finansowej

PKO Bank Polski obok wewnętrznych działów innowacji i własnych rozwiązań, stawia na współpracę ze start-upami, które są dla nich zewnętrznym źródłem innowacji. – Chcemy stworzyć w Polsce centrum innowacji finansowej – zapowiada Grzegorz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!