CFA – licencja na sukces w świecie finansów

CFA – licencja na sukces w świecie finansów

CFA (Chartered Financial Analyst) to jeden z najbardziej prestiżowych i cenionych certyfikatów finansowych. Wysiłek jaki trzeba włożyć w zdobycie takiej licencji jest wprawdzie duży, jednak zdecydowanie warto go podjąć. Stanowi ona bowiem coś na kształt międzynarodowego symbolu wykwalifikowanych specjalistów z zakresu finansów i inwestycji. Specjalistów, których wiedzy i kompetencji potencjalni pracodawcy nie muszą już dodatkowo testować. Co trzeba wiedzieć, by dołączyć do elitarnego grona posiadaczy tytułu CFA?

Licencja maklera papierów wartościowych (MPW), licencja doradcy inwestycyjnego (DI), a także tytuł CFA – to trzy najważniejsze dokumenty, o które zabiegają osoby wiążące swoją przyszłość zawodową z rynkiem finansowym. W warunkach polskich, najbardziej prestiżowe są te dwa ostatnie, o czym świadczy choćby liczba ich posiadaczy; osób z licencją DI jest obecnie zaledwie ponad 600, zaś z tytułem CFA niespełna 600. Dyplom instytutu CFA ma jednak między innymi tę przewagę, że jest honorowany na całym świecie, nie tylko w Polsce. Poza tym, każdy jego posiadacz może ubiegać się o wpis na listę maklerów papierów wartościowych oraz doradców inwestycyjnych bez egzaminu – musi jedynie zaliczyć krótki test obejmujący głównie zagadnienia z zakresu prawa.

Kto może podejść do egzaminu CFA?

Zdobycie tytułu CFA jest celem wielu analityków rynkowych, doradców inwestycyjnych i finansowych, czy studentów kierunków finansowych, bankowych oraz ekonomicznych. W praktyce jednak, do trzyetapowego egzaminu może przystąpić każdy zainteresowany, który posiada wykształcenie wyższe na poziomie minimum licencjata, a przy tym zna język angielski (wszystkie pytania egzaminacyjne są w tym języku). Co istotne, profil ukończonych studiów nie musi wiązać się z finansami, może być to dowolny kierunek. Ostatni, oczywisty warunek jaki trzeba spełnić, to konieczność wniesienia opłat za każdy etap egzaminu.

Egzamin CFA – koszty i kwestie techniczne

Egzaminy CFA odbywają się w ponad 170 krajach świata; w Polsce, przeprowadza się je w Warszawie. Składają  się one z trzech etapów: pierwszy organizowany jest dwa razy w roku (w czerwcu oraz w grudniu), pozostałe dwa – tylko raz w roku (w czerwcu). Co ważne, kandydat może przystąpić w danym roku wyłącznie do jednego etapu egzaminu.

Łączne koszty wszystkich trzech egzaminów wynoszą ok. 2 tys. USD, przy czym ich wysokość w dużym stopniu zależy od etapu egzaminu oraz terminu uiszczenia opłaty. Jeśli chodzi o ten drugi czynnik, to oczywiście im wcześniejszy termin, tym niższa cena. Zgłaszając się w I turze zapisów, trzeba liczyć się z wydatkiem rządu ok. 650-700 USD, natomiast w ostatniej – już blisko 1300 USD.

Choć ceny nie należą do najniższych, to warto zauważyć, że wliczony jest już w nie kompleksowy, przygotowany przez instytut CFA zestaw materiałów do nauki, który otrzymuje kandydat. Na zestaw ten, w przypadku samego tylko pierwszego poziomu egzaminu, składa się ponad 3000 stron wiedzy teoretycznej i przykładów praktycznych.

Licencja CFA – po 3 latach egzaminów i 4 latach praktyki

Warunki przystąpienia do egzaminu CFA, a warunki uzyskania tytułu CFA to dwie różne sprawy. Jak wynika z wyżej przedstawionych informacji, proces zdobywania certyfikatu w najlepszym wypadku trwa 3 lata. W rzeczywistości jednak, nawet zdanie wszystkich trzech etapów egzaminu nie oznacza, że można posługiwać się tytułem CFA. By móc dopisać sobie te trzy litery po nazwisku trzeba spełnić jeszcze jeden wymóg – posiadać minimum 4-letnie doświadczenie zawodowe (związane z tym szczegóły są podawane przez instytut CFA, ale generalnie chodzi o piastowanie stanowisk związanych z procesem podejmowania decyzji inwestycyjnych).

Do egzaminu można oczywiście podejść nie mając wymaganego doświadczenia zawodowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobywać je w okresie zaliczania poszczególnych etapów, albo dopiero po zdaniu wszystkich egzaminów.

Zakres tematyczny egzaminu CFA

Każdy z trzech etapów egzaminu CFA składa się z dwóch trzygodzinnych bloków. Pierwszy i drugi poziom to wyłącznie pytania testowe z kilkoma możliwymi opcjami odpowiedzi, w przypadku których nie ma punktów ujemnych. Na trzecim etapie egzaminu pojawiają się już zarówno pytania testowe, jak i opisowe. Niezależnie o którym etapie mowa, CFA Institute nie podaje liczby punktów, jaka jest potrzebna do jego zdania – w praktyce, próg ten wynosi zwykle ok. 70 proc., ale niekiedy również wyniki pomiędzy 50 a 70 proc. dają szansę na zaliczenie. A jak przedstawia się sam zakres tematyczny poszczególnych etapów?

Pierwszy poziom egzaminu poświęcony jest przede wszystkim narzędziom i koncepcjom, dotyczącym zarządzania portfelem inwestycyjnym oraz wyceny inwestycji. Uściślając, kandydaci muszą wykazać się tutaj wiedzą z zakresu: mikro- i makroekonomii, metod ilościowych, rynków i instrumentów finansowych czy analizy sprawozdań finansowych.

Drugi etap egzaminu weryfikuje umiejętność zastosowania w praktyce tych narzędzi i koncepcji, których dotyczył etap pierwszy. Największy nacisk kładzie na sprawdzenie znajomości wyceny aktywów i instrumentów finansowych: akcji, instrumentów dłużnych, derywatów oraz inwestycji alternatywnych.

Podczas ostatniego etapu egzaminu, sprawdzana jest wiedza wymagana na wcześniejszych poziomach, a także ta dotycząca metod pomiaru wyników inwestycyjnych czy standardów prezentacji wyników zarządzania aktywami. Weryfikowana jest również umiejętność radzenia sobie z dylematami etycznymi, które mogą pojawić się w różnych sferach działalności zawodowej.

Jak przygotować się do egzaminu CFA?

Do egzaminu CFA można przygotowywać się samodzielnie, jednak ze względu na stopień jego trudności, bardzo obszerny zakres tematyczny, a także fakt, że pojawia się na nim wiele zadań praktycznych, w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanej firmy szkoleniowej.  Co oczywiste, należy jednak zaufać firmie cieszącej się dobrą reputacją i pozytywnymi opiniami dotychczasowych uczestników kursów. Ponadto, trzeba zapoznać się ze specyfiką samego, organizowanego przez nią kursu, tj. jego planowanym przebiegiem i założeniami. Przykładowo, w przypadku profesjonalnego kursu CFA w EY Academy of Business słuchacz nie tylko uczestniczy w całodniowych szkoleniach stacjonarnych, ale może również liczyć na kontakt hot-line wspierający jego naukę na każdym etapie, a także praktyczne porady kadry szkoleniowej. Co więcej, może również bezpłatnie przystąpić do egzaminu próbnego CFA Schwester Live Mock Exam. Więcej o programie kursu i udogodnieniach zapewnianych przez Academy of Business można przeczytać na stronie: http://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/cfa,52/.

 

Artykuł sponsorowany.

Previous Nadchodzą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy
Next Nowy Dyrektor Zarządzający TransferGo

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Rośnie rynek condohoteli w Polsce

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem apartamentu w condohotelu. Inwestorów przyciągają przede wszystkim atrakcyjne stopy zwrotu – od 4,5 do 9 proc. rocznie. Ze względu na to, że rynek rozwija się

Finanse osobiste 0 Comments

Kampania medialna: Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!

Chociaż maksymalne nominalne oprocentowanie pożyczek wynosi obecnie 12 procent, to wiele firm pożyczkowych oferuje produkty, których rzeczywista roczna stopa oprocentowania może przekraczać tysiące procent. Dlatego też nierozważne podpisanie umowy o

Nieruchomości 0 Comments

Pod koniec sierpnia program Mieszkanie dla Młodych obejmie także rynek wtórny i spółdzielnie. Ożywi to rynek w mniejszych miastach

Jeszcze w tym miesiącu zaczną obowiązywać zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Z państwowego dofinansowania będzie można skorzystać, kupując lokal na rynku wtórnym lub od spółdzielni. To dobra informacja dla mieszkańców mniejszych miast, gdzie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!