6 najważniejszych zalet poręczenia wadialnego

6 najważniejszych zalet poręczenia wadialnego

Poręczenie wadialne staje się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorstw, które biorą udział w licznych przetargach. Nic dziwnego, jest to bowiem rozwiązanie, które posiada wiele zalet.

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa stają w obliczu trudnych wyzwań. Z jednej strony konkurencja w każdej branży jest duża, z drugiej podmioty udzielające zamówień, szczególnie publiczne, starają się jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. W rezultacie do większości przetargów np. w branży budowlanej przystępuje wiele firm i przeważnie są one zobowiązane do wniesienia wraz z ofertą wadium wynoszącego od 0,5% do 3% wartości zamówienia. Postępowania przetargowe mają natomiast to do siebie, że często trwają dość długo. Dla firm-oferentów oznacza to, że wpłacone wadia, wynoszące często po kilkadziesiąt tysięcy złotych, są „zamrożone”. Jeżeli dane przedsiębiorstwo bierze udział w wielu takich przetargach, jego egzystencja może być poważnie zagrożona. Pojawia się bowiem realne ryzyko utraty płynności, której brak jest co roku przyczyną znacznej części bankructw.

Istnieje jednak sposób, by przedsiębiorstwa startujące w licznych przetargach chroniły się przed zgubnymi skutkami konieczności wpłacania wadiów. Ustawodawca w Polsce dopuszcza bowiem możliwość, by wadium wpłacane było w formie nie tylko gotówkowej, ale również poręczeń wystawianych przez ściśle określone instytucje. Organizatorzy przetargów często postępują w zgodzie z duchem ustawy Prawo zamówień publicznych i wyrażają zgodę, aby wadium wnoszone było w formie tzw. poręczeń wadialnych. Są one wystawiane przez odpowiednie instytucje finansowe.

Przedsiębiorca, który chciałby uzyskać takie poręczenie najpierw występuje o udzielenie tzw. pakietu wadialnego. Zostaje on przyznany po weryfikacji kondycji finansowej firmy. W ramach pakietu przez 12 miesięcy przedsiębiorca może wnioskować o wystawienie poręczenia wadialnego do każdego przetargu, do jakiego ma zamiar przystąpić. Takie poręczenia przyznawane są wtedy przeważnie „od ręki”.

Poniżej prezentujemy zestawienie 6 najważniejszych zalet poręczeń wadialnych, opracowane na podstawie oferty firmy „Poręczenia Kredytowe” Spółka z o.o.

1. Poręczenie wadialne jest tanie

Koszt wystawienia pojedynczego poręczenia wadialnego wynosi jedynie 0,5% wartości wadium, a koszt przyznania pakietu wadialnego 1% jego wartości. Są to kwoty dużo mniejsze, niż oprocentowanie ewentualnych pożyczek czy kredytów, które przedsiębiorca musiałby wziąć na poczet utrzymania płynności finansowej w związku z pokryciem się terminów kilku przetargów, w których konieczne jest wniesienie wadium.

2. Poręczenie wadialne jest szybkie

Czas oczekiwania na wystawienie poręczenia wadialnego wynosi maksymalnie 3 dni robocze.

3. Poręczenie wadialne oszczędza mnóstwo czasu

Przedsiębiorca jest badany pod kątem sytuacji finansowej tylko raz, przed przyznaniem ważnego 12 miesięcy pakietu wadialnego. Później, przy występowaniu o poręczenie wadialne do konkretnego przetargu otrzymuje je bez badania kondycji finansowej.

4. Poręczenie wadialne podnosi wiarygodność

Wniesienie przez przedsiębiorcę wadium w formie poręczenia wadialnego jest dla organizatora przetargu sygnałem, że oferent został sprawdzony pod kątem wiarygodności finansowej przez wyspecjalizowaną instytucję. Firma przedkładająca poręczenie wadialne będzie więc najpewniej traktowana, jako bardziej wiarygodna niż przedsiębiorstwa, które wadium wnoszą np. w formie gotówkowej.

5. Poręczenie wadialne jest rozwiązaniem kompleksowym i wystarczającym

Poręczenie wadialne pokrywa 100% sumy wadium i jest ważne przez cały okres obowiązywania oferty przetargowej, do której zostało wydane. Oznacza to, że całkowicie rozwiązuje problem wnoszenia wadium do przetargu.

6. Poręczenie wadialne wspomaga zachowanie płynności

Dzięki korzystaniu z poręczenia wadialnego można startować w wielu przetargach jednocześnie, bez „zamrażania” firmowych pieniędzy, a więc bez uszczerbku dla płynności przedsiębiorstwa.

Previous Rynek spotkań to dla gospodarki dodatkowe 1,5 mld zł i ponad 30 tys. miejsc pracy
Next Małe firmy widzą swoją przyszłość optymistycznie

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Rekompensata za odwołany lub opóźniony lot należy się także pasażerom tanich linii i czarterów

Niezależnie od tego, czy podróżujemy samolotem rejsowym, niskobudżetowym czy czarterowym, w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu przysługuje nam od linii lotniczych taka sama rekompensata. W zależności od odległości, przy opóźnieniu powyżej

Wiadomości 0 Comments

Jak wyglądać będą wybory do Europarlamentu?

Już niedługo w Polsce zorganizowane zostaną wybory do PE. Zaplanowano je na 25 maja obecnego roku (w godzinach 7-21) i może wziąć w nich udział każdy obywatel kraju członkowskiego. Odbywa

Wiadomości 0 Comments

Jakie informacje zamieścić w świadectwie pracy?

Każdy podwładny, który odchodzi z przedsiębiorstwa powinien uzyskać świadectwo pracy. Nie jest brane pod uwagę, co jest przyczyną zakończenia współpracy oraz na jakich prawach działał w firmie. W jakich okolicznościach

Wiadomości 0 Comments

Najniższa krajowa na tle innych państw

Minimalna krajowa obecnie wynosząca 1600 zł brutto w Polsce stale wzrasta a od kilka lat przebija się coraz bardziej powyżej 1000 złotych. Mimo to należałoby ją jednak określić mianem pensji

Wiadomości 0 Comments

Polacy zmieniają pracę dla pieniędzy

Aż 53% Polaków myśli o zmianie pracy z powodu zbyt niskiego poziomu swojego wynagrodzenia. Co trzeci pracownik zamierza szukać nowego pracodawcy, bo obecny nie daje mu możliwości samorealizacji, a 22%

Wiadomości 0 Comments

Nierzetelny klient to stały klient

Zaledwie 13% nierzetelnych płatników to wyłącznie klienci incydentalni. 87% polskich przedsiębiorców przyznaje, że z zapłatą opóźniają się najczęściej stali klienci. Nie jest to powodem do zerwania współpracy, jednak połowa z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź