4 najpopularniejsze rodzaje kredytów

4 najpopularniejsze rodzaje kredytów

Przyzwyczailiśmy się do zaciągania kredytów – traktujemy je jako dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujemy pieniędzy. W życiu są takie momenty, że planujemy ważne zakupy, np. mieszkanie, samochód, ślub itd. Wtedy chętnie udajemy się po wsparcie do banku – oto najpopularniejsze rodzaje kredytów.

Oferta poszczególnych banków jest bardzo szeroka – mamy do wyboru kredyt samochodowy, gotówkowy (konsumpcyjny), konsolidacyjny, mieszkaniowy itd. Zależnie od naszych potrzeb możemy wybrać konkretny z nich, dopasowany do naszych oczekiwań, ale też możliwości finansowych. Poniżej krótkie omówienie 4 najpopularniejszych kredytów.

Kredyt gotówkowy (konsumpcyjny)

Jeśli potrzebujemy gotówki, zwykle wybieramy kredyt gotówkowy – nie musimy informować banku, na co przeznaczymy te pieniądze. Możemy sfinansować wszystkie nasze potrzeby lub zrealizować marzenia, np. kupić bilety lotnicze na drugi koniec świata, zmienić samochód, przeprowadzić remont, wybrać się na ważne i drogie szkolenie itp.

Zwykle okres spłaty wynosi od kilku miesięcy do kilku lat, zależnie od kwoty oraz naszych możliwości. Zabezpieczeniem zwykle są dochody kredytobiorcy. Co ciekawe, wielu z nas decyduje się na ten rodzaj kredytu także po to, aby kupić samochód.

Kredyt samochodowy

Jednak aby dokonać zakupu auta, możemy też wziąć specjalny kredyt samochodowy. Kuszące jest niskie oprocentowanie, ale za to odstraszają nas większe formalności niż w przypadku kredytu gotówkowego. Co ważne, można go zaciągnąć nie tylko na zakup nowego czy używanego samochodu, ale także motocykla, quada, auta ciężarowego czy jachtu.

Banki stosują jednak wybrane zabezpieczenia co do spłaty kredytu, m.in. zestaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu czy cesja polisy AC. Formalności są jednak dość złożone, co także wydłuża czas oczekiwania na decyzję banku. Poza tym wymagane jest zaświadczenie o zarobkach oraz często wkład własny, który ma wpływ na całkowity koszt kredytu oraz oprocentowanie.

Kredyt hipoteczny

Ten rodzaj kredytu jest udzielany, aby umożliwić nam nabycie nieruchomości lub realizację inwestycji budowlanej. Długi okres spłaty i skomplikowana procedura jego udzielenia, a także zabezpieczenie w formie hipoteki ustanawianej na rzecz banku to jego najważniejsze cechy. Dzięki niemu jednak może zrealizować swoje marzenie o własnym mieszkaniu. Wysokość kredytu zależy od wartości nieruchomości i naszej zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny

To dobre rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań i nie radzą sobie z ich spłatą. Polega na ich połączeniu w jeden kredyt, co umożliwia obniżenie miesięcznej raty i obniżenie kosztów obsługi. Łatwiej też pamiętać o spłacie jednego kredytu niż kilku. Taka zmiana często jest dużym wybawieniem dla domowego budżetu. Warto wybrać się do doradcy w banku, aby wykonał wstępną symulację czy harmonogram spłat.

Previous Sztuczna inteligencja zwiększy możliwości biznesowe firm
Next Jednolity Rynek Cyfrowy wśród tegorocznych priorytetów UE

Może to Ci się spodoba

Finanse osobiste 0 Comments

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności

Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.

Nieruchomości 0 Comments

Przybywa Ukraińców zainteresowanych zakupem mieszkania w Polsce

Cudzoziemcy w Polsce odpowiadają za ok. 7 proc. zakupów mieszkań. Popyt z ich strony rośnie, szczególnie wśród osób przyjeżdżających zza wschodniej granicy. Ukraińcy wyprzedzili pod tym względem Brytyjczyków i Niemców. Część zakupów to

Finanse osobiste 0 Comments

Polscy informatycy i przedstawiciele służb mundurowych mają najwyższe oszczędności

Mimo wysokich zarobków informatycy nie są rozrzutni – świadczą o tym ich oszczędności, które stanowią równowartość ich kilkunastu miesięcznych pensji. Równie dobrą sytuację finansową mają przedstawiciele sektora mundurowego. Z kolei najgorzej oceniają

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!